اشتراک گذاری

آموزش حل مشکل پروتکت سینمای خانگی

یکی از مشکلاتی که کاربران دستگاه های سینمای خانگی با آن مواجه می شوند، مشکل پروتکت سینمای خانگی است. پروتکت یا همان حفاظت شاخصه ای است که در این دستگاه ها در زمان مواجه سیستم با یک ایراد و نقص فنی ایجاد می شود. در واقع زمانی که یک یا چند قطعه در سینمای خانگی آسیب می بیند و درست کار نمی کند، با فعال شدن قابلیت پروتکت در این دستگاه ها از آسیب رسیدن به سایر قطعات مرتبط با قطعه معیوب جلوگیری می شود.

در نتیجه در صورت بروز هر گونه مشکلی در این دستگاه ارور پروتکت در سینمای خانگی نمایان می شود و به دنبال آن با خاموش شدن کامل دستگاه از آسیب رسیدن به سایر قطعات جلوگیری به عمل می آید. این سیستم امنیتی در سینماهای خانگی مزیت بسیار زیادی دارد چرا که مانع به بار آمدن هزینه های سنگین تر خواهد شد. اما به همان نسبت نیز وجود این مشکل می تواند کاربران را به دردسر بیاندازد. در این آموزش می خواهیم نحوه رفع مشکل پروتکت سینمای خانگی را مورد بررسی قرار دهیم.

آموزش حل مشکل پروتکت سینمای خانگی

نحوه رفع مشکل پروتکت سینمای خانگی سونی

یکی از پراستفاده ترین برندهای سینمای خانگی برند سونی است. زمانی که در این سیستم ها مشکلی به وجود می آید، قابلیت پروتکت سیستم با پیغام push power protect نمایان می شود. مشکل پروتکت سینمای خانگی در برند سونی معمولا به دنبال خرابی بخشی از آمپلی فایر ایجاد می شود. علاوه بر این اگر یکی از قطعات در مدار دستگاه معیوب شده باشد، به دلیل به وجود آمدن بار اضافه در برد پاور این ارور نمایش داده می شود. حالت دیگری که در سینما خانگی های سونی با ارور پروتکت مواجه می شویم خرابی برد پاور است.

در این حالت یکی از ولتاژهای اصلی برد پاور قطع شده و به دنبال آن حالت پروتکت در سینمای خانگی سونی فعال می شود. برای رفع این مشکل در سینمای خانگی سونی باید تمامی سوکت های بلندگوها را از سیستم جدا کرده تا از ایجاد اتصال کوتاه در مسیر سیم های دستگاه جلوگیری شود. در ادامه نیز باید برای عیب یابی تخصصی دستگاه و تشخیص این که کدام مدار، قطعه یا قسمت سینمای خانگی خراب است و نیاز به تعمیر دارد، به یک مرکز تعمیر سینمای خانگی مراجعه کرد. ممکن است نیاز به تعمیر برد پاور، تعویض آمپلی فایرها، ترمیم مدارها یا تعویض برد باشد.

چرا ارور پروتکت در سینمای خانگی سونی ایجاد می شود؟

به صورت کلی متوجه شدیم که خرابی برخی قطعات مانند برد پاور و آمپلی فایرها در سینماهای خانگی دلیل بروز مشکل پروتکت در این دستگاه هاست. اما دلیل خرابی این قطعات چیست که موجب بروز مشکل پروتکت سینمای خانگی می شود؟ معمولا استفاده نادرست از دستگاه موجب بروز مشکل می شود. از اصلی ترین موارد می توان به اشتباهات زیر در استفاده و کار با سینماهای خانگی اشاره کرد:

  • اتصال اشتباه سیستم های بلندگو
  • در صورتی که صدای بلندگوها را برای مدت زمانی طولانی بلند کنید به تدریج آمپلی فایرها خراب شده و مشکل ایجاد می شود
  • استهلاک قطعات به دلیل پایان عمر مفید آنها و فعال شدن سیستم پروتکشن سینمای خانگی برای محافظت از آسیب به سایر بخش های دستگاه
  • گرم شدن بیش از حد سینمای خانگی و آسیب دیدن اتصالات، آی سی ها و سایر قطعات خصوصا فن

مقالات مرتبط با سینما خانگی سونی