اشتراک گذاری

تعمیر مادربرد تبلت سونی

دلیل خاموش شدن ناگهانی تبلت هنگام شارژ شدن این دستگاه چیست؟ دلیل روشن نشدن تبلت بعد از وارد شدن ضربه به آن چیست؟ علت خاموش شدن ناگهانی تبلت هنگام اتصال آن به لپ تاپ یا کامپیوتر با استفاده از کابل چیست؟ بروز تمامی این مشکلات در تبلت سونی می‌تواند یک دلیل مشترک داشته باشد که آن هم خراب شدن مادربرد این دستگاه است که به آن مین برد یا برد اصلی هم گفته می‌شود. اگر شما هم با هر یک از این مشکلات در تبلت خود مواجه شده‌اید، بهتر است ادامه این مطلب را دنبال کنید تا با نقش مادربرد در تبلت، عوامل خرابی آن و همچنین یک مرکز معتبر برای تعمیر مادربرد تبلت سونی آشنا شوید.

تعمیر مادربرد تبلت

مادربرد چه نقشی در تبلت دارد؟

می‌توان گفت مهم‌ترین قطعه در هر دستگاه الکترونیکی به ویژه تبلت، مادربرد است که انواع ورودی / خروجی‌ها بر روی آن قرار دارند. مادربرد نه تنها نقش و مسئولیت هر یک از قطعات تبلت را تعیین می‌کند بلکه پل ارتباطی بین تمامی اجزاء این دستگاه است. اما چگونه؟ درواقع هر دستوری که کاربر به تبلت می‌دهد از روشن شدن این دستگاه گرفته تا نصب نرم‌افزارها، وب‌گردی و … اول از همه به مادربرد ارسال می‌شود. مادربرد نیز پس از پردازش اولیه درخواست‌های کاربر، آن‌ها را به قطعات موردنظر ارسال می‌کند تا زحمت انجام دستورات کاربر را بکشند و به این شکل مسئولیت هر یک از قطعات تبلت را تعیین می‌کند.

از همه مهم‌تر اینکه CPU یا پردازنده موبایل و تبلت به تنهایی از پس پردازش تمامی عملیات‌های محاسباتی برنمی‌آید چراکه نمی‌تواند هم به کار پردازش بپردازد و هم با قطعات مختلف ارتباط برقرار کرده و عملیاتی که آن‌ها انجام می‌دهند را پردازش کند. اینجا مادربرد وارد عمل شده و ارتباط بین تمامی قطعات با CPU را شکل می‌دهد. با تمامی کارهایی که مادربرد انجام می‌دهد، کاملاً بدیهی است که با بروز مشکلی برای آن تمامی کارهای در حال انجام در تبلت متوقف شده و این دستگاه خاموش شده و دیگر روشن نشود. اگر شما هم با چنین مشکلی در تبلت خود مواجه شده‌اید بهتر است عیب‌یابی و تعمیر مادربرد تبلت سونی را به نمایندگی رسمی سونی بسپارید.

از کجا بفهمیم مادربرد تبلت سونی با مشکل مواجه شده است؟

همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم زمانی که مشکلی برای مادربرد تبلت به وجود می‌آید، این دستگاه ناگهان خاموش می‌شود یا اینکه اصلاً روشن نمی‌شود و در کل به یک دستگاه بلااستفاد تبدیل می‌شود. این اتفاقات اکثر اوقات زمانی که تبلت سونی در حال شارژ شدن است یا بعد از اینکه ضربه‌ای به این دستگاه وارد می‌شود رخ می‌دهد که دلیل آن را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

چه عواملی موجب خراب شدن مادربرد تبلت می‌شوند؟

سه عامل مهم شامل: نوسان برق، وارد شدن ضربه به تبلت سونی و اتصال کابل‌های غیراستاندارد به این دستگاه موجب خراب شدن مادربرد این دستگاه می‌شوند. به همین دلیل است که خرابی مادربرد اکثر اوقات هنگام شارژ شدن تبلت سونی، بعد از وارد شدن ضربه به این دستگاه و همچنین اتصال آن با کابل‌های غیراستاندارد به سایر دستگاه‌ها مانند لپ تاپ و کامپیوتر اتفاق می‌افتد. درواقع منبع تغذیه تبلت که نقش تامین‌کننده برق مورد نیاز این دستگاه را برعهده دارد، پس از اینکه جریان برق 220 ولت شهری را دریافت کرده و آن را به جریان برق مورد نیاز تبلت تبدیل می‌کند، این جریان برق را از طریق مادربرد به تمامی قطعات تبلت می‌رساند.

به همین دلیل اگر جریان برق نوسان داشته باشد هم منبع تغذیه و هم مادربرد دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند که این اتفاق هنگام اتصال تبلت به پریز برق برای شارژ کردن این دستگاه می‌افتد. از طرفی مادربرد به ضربه حساس است و مطمئناً بعد از اینکه ضربه شدیدی به تبلت وارد شود، دچار مشکل می‌شود. اگر بروز هر یک از این عوامل موجب شده است که تبلت شما روشن نشود یا اینکه ناگهان خاموش شود بهتر است عیب‌یابی و تعمیر مادربرد تبلت سونی را به نمایندگی رسمی سونی بسپارید.

چگونه باید از خراب شدن مادربرد تبلت سونی جلوگیری کنیم؟

مهم‌ترین کارهایی که باید برای جلوگیری از خراب شدن مادربرد تبلت انجام دهید این است که حتماً هنگام شارژ کردن این دستگاه آن را به محافظ برق وصل کنید تا نوسان برق نتواند به آن آسیب بزند. از وارد شدن ضربه به تبلت سونی جلوگیری کنید و حتماً از کابل‌های اورجینال و استاندارد برای اتصال این دستگاه به سایر دیوایس‌ها استفاده کنید تا نیاز به تعمیر مادربرد تبلت به وجود نیاید.