اشتراک گذاری

تعمیر پاور لپ تاپ سونی

مطمئنا نام پاور یا منبع تغذیه لپ تاپ را شنیده اید اما آیا با نقش و کاربرد پاور در لپ تاپ آشنایی دارید؟ آیا می دانید که علائم خرابی منبع تغذیه لپ تاپ چیست؟ یا اینکه دلیل اصلی خراب شدن پاور لپ تاپ چیست و از همه مهم تر اینکه آیا امکان تعمیر پاور لپ تاپ سونی وجود دارد یا خیر؟ اگر دوست دارید پاسخ تمامی این سوالات را بگیرید و تشخیص دهید که آیا پاور لپ تاپ شما هم به مشکل خورده است یا نه، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

تعمیر پاور لپ تاپ سونی با گارانتی معتبر

نقش و کاربرد پاور در لپ تاپ چیست؟

قبل از اینکه به علائم خرابی و تعمیر پاور لپ تاپ سونی بپردازیم، لازم است شما را با نقش پاور در لپ تاپ آشنا کنیم. نام دیگر پاور، منبع تغذیه است که می توانید آن را در همه دستگاه‌‌‌ های الکترونیکی مشاهده کنید. لپ تاپ نیز به عنوان یکی از دستگاه های الکترونیکی از این مسئله مستثنی نیست و دارای پاور یا منبع تغذیه است.

جالب است بدانید که پاور به طور کلی از دو بخش سرد و گرم تشکیل شده است. بخش گرم پاور قسمتی است که با برق شهری۲۲۰ ولت سروکار دارد و از قطعاتی مانند دیودها، ترانس‌‌‌ها، ماسفت‌‌‌ها  (Mosfet)، خازن ها و … تشکیل شده است. درصورتی که بخش سرد پاور مربوط به خروجی پاور است که با ولتاژهای مختلفی شامل: ۱۲، ۵ و ۳.۳ و یا دیگر ولتاژهای خروجی سروکار دارد.

جدا از انواع بخش های تشکیل دهنده پاور، نقش و کاربرد این قطعه در لپ تاپ تامین برق مورد نیاز همه قطعات است. با این وجود می توان گفت برخلاف تصور خیلی از کاربران که تنها به رم و پردازنده اهمیت می دهند و فکر می کنند که تنها این قطعات از اهمیت ویژه ای برخوردارند، پاور به دلیل نقشی که در لپ تاپ دارد جزء مهم ترین قطعات این دستگاه به حساب می آید. از طرفی پاور لپ تاپ از آن دسته از قطعاتی است که اگر به مشکل بر بخورد، می تواند سایر قطعات این دستگاه را نیز دچار مشکل کند.

علائم خرابی برد پاور لپ تاپ سونی

برخی از مهم ترین نشانه های خرابی پاور لپ تاپ به شرح زیر هستند که به شما پیشنهاد می کنیم درصورت بروز هر یک از این مشکلات برای لپ تاپ سونی، عیب یابی و تعمیر پاور لپ تاپ سونی را به نمایندگی تعمیرات سونی بسپارید.

  • کند شدن شدید سیستم
  • ریست شدن دائمی لپ تاپ
  • کند شدن شدید عملکرد صفحه کلید هنگام تایپ کردن
  • عدم شناسایی لوازم جانبی و دستگاه‌‌ هایی که با استفاده از کابل USB به لپ تاپ متصل می شوند
  • تغییر صدای فن لپ تاپ
  • نمایش دائمی صفحه آبی مرگ ویندوز
  • روشن نشدن لپ تاپ یا خاموش شدن آن بلافاصله بعد از روشن شدن
  • کار کردن فن هنگام روشن کردن سیستم در حالیکه سیستم هنوز خاموش است

دلیل اصلی خراب شدن پاور لپ تاپ سونی

دلیل اصلی که موجب خرابی پاور لپ تاپ سونی می شود، نوسان برق است. همانطور که اشاره کردیم نقش پاور در لپ تاپ، تامین برق هر یک از قطعات این دستگاه است؛ به گونه ای که از دو بخش گرم و سرد تشکیل شده است که بخش گرم با برق 220 ولت شهری سروکار دارد و بخش سرد آن با ولتاژهای خروجی سروکار دارد.

با این وجود بدیهی است که اگر جریان برق شهری نوسان داشته باشد، این قطعه دچار آسیب دیدگی می شود. به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود برای جلوگیری از خراب شدن پاور لپ تاپ سونی، این دستگاه را حین شارژ کردن به محافظ برق متصل کنید.

آیا امکان تعمیر پاور لپ تاپ سونی وجود دارد؟

اکثر کاربران لپ تاپ وقتی از خرابی پاور این دستگاه مطلع می شوند، این سوال برایشان به وجود می آید که آیا امکان تعمیر پاور لپ تاپ سونی وجود دارد یا خیر؟ پاسخ این سوال به میزان آسیبی که به پاور لپ تاپ وارد شده باشد، بستگی دارد.

گاهی اوقات میزان نوسان برقی که به پاور لپ تاپ وارد می شود به حدی است که موجب سوختن این قطعه می شود که در این صورت راهی جزء تعویض پاور لپ تاپ وجود ندارد اما گاهی اوقات هم آسیب وارد شده به پاور به گونه ای است که می توان به تعمیر این قطعه بسنده کرد. در کل بهتر است لپ تاپ خود را درصورت مشاهده علائم خرابی پاور این دستگاه به تکنسین های نمایندگی تعمیرات لپ تاپ سونی بسپارید تا تکنسین های این مرکز با دقت و سرعت بالایی به عیب یابی، تعویض یا تعمیر پاور لپ تاپ سونی بپردازند.