اشتراک گذاری

تعمیر و تعویض ال سی دی تبلت سونی

تعویض ال سی دی تبلت سونی، رایج‌ترین پروسه تعمیراتی است که بر روی این گجت صورت می‌گیرد. اکثر اوقات وارد شدن فشار و ضربه به نمایشگر تبلت، موجب آسیب‌دیدگی ال سی دی این دستگاه می‌شود. البته این مشکل می‌تواند به دلایل دیگری هم مانند: نفوذ رطوبت به تبلت و حتی بروز اختلالات نرم‌افزاری در این دستگاه باشد. ادامه این مطلب را از دست ندهید تا شما را با مهم‌ترین عواملی که موجب از کار افتادن و خراب شدن ال سی دی تبلت می‌شوند، نشانه‌های خراب شدن ال سی دی تبلت و راه‌های محافظت از ال سی دی تبلت و جلوگیری از تعویض آن آشنا کنیم.

تعویض ال سی دی تبلت سونی

نشانه‌های خراب شدن ال سی دی تبلت سونی

زمانی که ال سی دی تبلت با مشکلی مواجه می‌شود و آسیب می‌بیند، علائم متعددی از خودش نشان می‌دهد که تعمیرکاران با درنظر گرفتن این علائم تشخیص می‌دهند که امکان تعمیر ال سی دی تبلت سونی وجود دارد یا باید آن را تعویض کرد. در ادامه برخی از رایج‌ترین نشانه‌ها و علائم خرابی ال سی دی تبلت سونی را بررسی خواهیم کرد.

به وجود آمدن خط بر روی صفحه‌نمایش تبلت

این حالت نشان می‌دهد که ضربه یا فشار شدیدی به نمایشگر تبلت شما وارد شده است و راهی جزء تعویض ال سی دی تبلت سونی وجود ندارد.

نمایش خطوط افقی یا عمودی بر روی صفحه‌نمایش تبلت

نمایش خطوط بر روی نمایشگر تبلت چه افقی باشند و چه عمودی، نشان‌دهنده آسیب‌دیدگی پنل ال سی دی تبلت است که نیاز به بررسی و تعمیرات تخصصی دارد.

نمایشگر تبلت هیچ چیزی نشان نمی‌دهد درحالیکه روشن است

خوشبختانه بروز چنین مشکلی مربوط به پنل ال سی دی تبلت نمی‌شود و نشان می‌دهد که ال سی دی این دستگاه آسیب ندیده است و نیازی به تعویض ندارد. به همین دلیل با بروز چنین مشکلی در تبلت سونی بهتر است آن را جهت عیب‌یابی و تعمیرات به نمایندگی تعمیر تبلت سونی بسپارید.

سفید شدن نمایشگر تبلت

امکان دارد این مشکل با فلش کردن تبلت سونی برطرف شود اما اگر با فلش کردن این دستگاه همچنان با مشکل سفید شدن نمایشگر تبلت مواجه بودید، چاره‌ای جزء تعویض ال سی دی تبلت سونی ندارید.

پرش تصویر نمایشگر تبلت

 این مورد نیز نشان می‌دهد که پنل ال سی دی تبلت آسیب دیده است. درصورتی که امکان تعمیر ال سی دی تبلت سونی در این مورد وجود نداشته باشد باید آن را تعویض کرد.

نمایش خطوط رنگارنگ بر روی صفحه‌نمایش تبلت

نمایش خطوط رنگارنگ بر روی نمایشگر تبلت نشان‌دهنده آسیب جدی است که به ال سی دی این دستگاه وارد شده است که در این حالت نیز باید ال سی دی تبلت تعویض گردد.

مهم‌ترین عوامل خرابی و تعویض ال سی دی تبلت سونی

سه عامل مهم در خراب شدن و از کار افتادن ال سی دی تبلت سونی نقش دارند که شامل: وارد شدن ضربه و فشار به ال سی دی تبلت، نفوذ رطوبت به داخل تبلت و فریز شدن این دستگاه می‌باشند. در ادامه به بررسی دقیق‌تر هر یک از این عوامل می‌پردازیم.

  • نفوذ رطوبت به داخل تبلت

دلیل دیگری که در خراب شدن ال سی دی تبلت سونی نقش دارد، نفوذ رطوبت به داخل تبلت است که می‌تواند به دلیل ریختن آب یا مایعات دیگر بر روی این دستگاه باشد. با این وجود برای جلوگیری از خراب شدن ال سی دی تبلت باید از وارد شدن رطوبت به داخل آن جلوگیری کرد. البته امروزه این عامل تاثیر چندانی در خراب شدن ال سی دی تبلت ندارد چراکه برخی از تبلت‌های جدیدی که در بازار موجود هستند، ضدآب می‌باشند.

  • فریز شدن تبلت

یک عامل نرم‌افزاری که در از کار افتادن ال سی دی تبلت سونی نقش دارد، فریز شدن این دستگاه است. اگر اصطلاح فریز شدن تبلت برای شما تازگی دارد و با آن آشنایی ندارید، بهتر است بدانید که فریز شدن تبلت به معنای هنگ کردن این دستگاه است. هنگ کردن تبلت نیز از نصب بدافزارها بر روی تبلت و ویروسی شدن این دستگاه نشأت می‌گیرد. البته پر شدن حافظه داخلی تبلت نیز در این مشکل دست دارد. در این زمینه نیازی به تعمیر یا تعویض ال سی دی تبلت سونی نیست و تنها با یک ریستارت ساده یا فلش کردن تبلت می‌توان مشکل فریز شدن آن و از کار افتادن ال سی دی این دستگاه را حل کرد.

  • وارد شدن ضربه و فشار به ال سی دی تبلت

همانطور که اشاره کردیم مهم‌ترین عاملی که موجب خرابی و تعویض ال سی دی تبلت سونی می‌شود، وارد شدن ضربه و فشار به آن است. البته وارد شدن ضربه به ال سی دی تبلت یکی از این دو حالت را ایجاد می‌کند: یا ترک‌هایی بر روی ال سی دی به وجود می‌آیند اما ال سی دی بدون هیچ مشکلی کار می‌کند یا اینکه آسیب شدیدی به ال سی دی وارد می‌شود و آن را به طور کامل از کار می‌اندازد. در حالت اول ضربه‌ای که به نمایشگر تبلت وارد می‌شود، خیلی زیاد نیست. به همین دلیل تنها ترک‌هایی بر روی صفحه‌نمایش تبلت به وجود می‌آیند اما ال سی دی همچنان کار می‌کند. مطمئناً برایتان عجیب است که ال سی دی تبلت با وجود ترک‌هایی که بر روی آن افتاده است، بدون هیچ مشکلی کار می‌کند.

برخلاف تصور شما در این حالت، ال سی دی تبلت هیچ آسیبی ندیده است و آن قطعه‌ای که آسیب دیده است گلس ال سی دی تبلت می‌باشد. اما نه آن گلسی که شما آن را به عنوان یکی از لوازم جانبی تبلت می‌شناسید! منظور از این گلس، لایه شیشه‌ای محافظی است که در کارخانه بر روی مجموعه ال سی دی و تاچ تبلت پرس می‌شود. خوشبختانه در این حالت می‌توان با تعویض گلس ال سی دی تبلت مشکل ترک‌های ایجاد شده بر روی آن را حل کرد. اما در حالت دوم که آسیب جدی به ال سی دی این دستگاه وارد شده است، می‌توان حدس زد که فشار و ضربه سنگینی به ال سی دی وارد شده است. در این صورت راهی جزء تعویض ال سی دی تبلت وجود ندارد.