اشتراک گذاری

تفاوت ساندبار سونی با جی بی ال در چیست؟

پخش صدای با کیفیت در زمان تماشای فیلم و سریال یا پخش موسیقی، با ابزارها و تکنولوژی هایی که در صنعت صوتی و تصویری معرفی شده از همیشه بیشتر امکان پذیر است. دستگاه هایی مانند ساندبار موجب شده تا کاربران یک تجربه صوتی لذت بخش تر و با کیفیت تر را داشته باشند. دو برند شناخته شده و پرطرفدار بازار برندهای سونی و جی بی ال هستند که ساندبارهای بسیار با کیفیت و کاربرپسندی را تولید می کنند. تفاوت ساندبار سونی با جی بی ال از برخی جهات موجب شده تا برخی از کاربران بین خرید و انتخاب بین آنها مردد باشند. از چند جهت می توان فرق ساندبار سونی با جی بی ال را بررسی کرد تا به این ترتیب به کاربرانی که می خواهند بین این دو سیستم صوتی یکی را انتخاب کنند کمک کنیم بهترین و مناسب ترین سیستم را برای خود تهیه کنند. در این مقاله می خواهیم با بررسی تفاوت ساندبار سونی با جی بی ال و مزیت ها و معایبی که هر یک از این سیستم های صوتی دارند به شما کمک کنیم تا بتوانید بین این دو برند یکی را انتخاب کنید.

تفاوت ساندبار سونی با جی بی ال

مهمترین فاکتورها در بررسی تفاوت ساندبار سونی با جی بی ال

برای بررسی فرق ساندبار سونی با جی بی ال باید به چند مورد مهم توجه کرد. اولین و قطعا مهمترین فاکتور برای بررسی تفاوت هایی که این دو برند در تولید ساندبارهای خود با هم دارند، بحث کیفیت پخش صدا و وضوح آن است. در مرحله بعدی برای بررسی تفاوت ساندبار سونی با جی بی ال باید قیمت آنها را با هم مقایسه کرد. 

تکنولوژی های به کار رفته در ساخت هر ساندبار که کاربری آن را تحت تاثیر قرار می دهد، قدرت صدا، سبک طراحی و مواردی از این دست همگی جزو فاکتورهای مهمی هستند که باید برای مقایسه ساندبار سونی و جی بی ال به آنها پرداخت. در یک توضیح کلی می توان گفت که ساندبارهای سونی معمولا تعداد کانال های اسپیکر بیشتری دارند و توان خروجی آنها در محصولات هم رده بیشتر است. از طرفی نیز معمولا طراحی جمع و جورتری دارند و با تنوع بالا، محصولات کاربر پسندتری هستند. در ادامه با جزئیات بیشتری این دو ساندبار پر طرفدار بازار را با هم مقایسه می کنیم.

این مطلب خواندنی را از قلم نیندازید: مقایسه ساندبار و سینمای خانگی

1. تفاوت کیفیت و قدرت صدای ساندبار سونی و جی بی ال

اول از همه برای بررسی تفاوت ساندبار سونی با جی بی ال باید به تفاوت کیفیت صدای این دو دستگاه پرداخت. ساندبارهای سونی از نظر کیفیت صدا بی نظیرند. آنها می توانند یک صدای فوق العاده را ارائه دهند، چرا که به تکنولوژی صدای سه بعدی مجهزند و با وجود یک ساب ووفر داخلی، می توانند تجربه تازه ای از پخش صدای با کیفیت را ارائه دهند. البته قطعا کیفیت صدایی که دریافت می کنید بسته به نوع و مدل محصول متفاوت است، زیرا توان صوتی و تعداد کانال های اسپیکر در هر ساندبار تعیین می کند که چه خروجی صوتی را می توانید از آن انتظار داشته باشید. 

وجود یک پردازشگر دیجیتالی در این ساندبارها نیز می تواند موجب بهتر شدن کیفیت صدای خروجی شود. از نظر کیفیت صدای خروجی ساندبارهای جی بی ال نیز در سطح کیفی بالایی قرار دارند. البته باز هم به این بستگی دارد که ساندبار مورد نظر چند کانال اسپیکر دارد و آیا به ساب ووفر داخلی مجهز است یا خیر. به صورت کلی می توان گفت که بین از نظر کیفیت صدا، فرق ساندبار سونی با جی بی ال زیاد قابل توجه نیست، چرا که هر دو دستگاه بسته به مدل، محصولات با کیفیتی را ارائه داده اند.

2. مقایسه دو دستگاه از نظر طراحی ساندبار

ساندبارها می توانند جزئی از دیزاین و دکوراسیون خانه باشند. بنابراین برای بررسی تفاوت ساندبار سونی با جی بی ال توجه به سبک طراحی محصولات هر یک از این برندها نیز مهم است. ساندبارهای سونی به طراحی خاص و جمع و جوری که دارند شناخته می شوند. آنها را به راحتی می توان در هر فضایی، حتی فضاهای کوچک و محدود نیز جای داد و سبک طراحی آنها به خوبی با هر فضایی سازگار می شود. 

در نتیجه با استفاده از یک ساندبار سونی در منزل خود می توانید به یک دیزاین مدرن و زیبا نیز دست یابید. در مقابل ساندبارهای جی بی ال معمولا سبک طراحی ساده تری دارند، اما در مقابل روی کارایی آنها تمرکز بیشتری شده است. در نتیجه شاید در کل ساندبارهای سونی از نظر سبک طراحی و زیبایی بیشتر مورد توجه کاربران قرار بگیرند. از طرفی تنوع محصولات سونی بیشتر است و تقریبا برای هر سبک و سلیقه ای یک مدل ساندبار سونی وجود دارد. با این حال هنوز هم کاربرانی که کیفیت و طراحی ساده را ترجیح می دهند احتمالا انتخاب اول شان ساندبارهای جی بی ال است.

3. مقایسه تکنولوژی های صدا و درگاه های ارتباطی دو سیستم

در مرحله بعدی برای بررسی تفاوت ساندبار سونی با جی بی ال باید به دو مشخصه مهم دیگر بپردازیم. اول از همه تکنولوژی های به کار رفته در ساخت هر محصول مهم است. سونی از جدیدترین و به روزترین تکنولوژی های روز دنیا در ساخت ساندبارهای خود استفاده کرده و اکثر مدل های این برند مجهز به تکنولوژی پخش صدای سه بعدی، بلندگوی ووفر با تکنولوژی Jet Bass Booster، تکنولوژی Dolby Audio و Dolby Digital و تکنولوژی Surround برای پخش صدای فراگیر هستند. اکثر ساندبارهای سونی قابلیت اتصال بی سیم دارند و از یک ساب ووفر داخلی بهره مند هستند. در برخی مدل ها نیز تکنولوژی Mega Bass به کار رفته که می توان از آن برای تقویت صدای باس استفاده کرد. 

در مقابل تمام ساندبارهای جی بی ال به ساب ووفر داخلی مجهز نیستند و تنها برخی از مدل های این برند دارای ساب ووفر داخلی هستند. در اکثر مدل ها نیز اتصال ساب ووفر به ساندبار از طریق سیم صورت می گیرد و اتصال بی سیم در تمامی مدل ها در دسترس نیست. درگاه به کار رفته در ساندبارهای جی بی ال و سونی برای اتصال آنها به تلویزیون معمولا از نوع HDMI ARC است. فرق ساندبار سونی با جی بی ال در برخی موارد مربوط به حالت های مختلف صدا هم هست. در اکثر ساندبارهای سونی می توان بین حالت های مختلف صدا از جمله حالت سینما، موسیقی، استاندارد و شب، مناسب ترین حالت را انتخاب کرد، در حالی که مدل های مشابه در برند جی بی ال به همچنین فناوری هایی مجهز نیستند.

4. تفاوت ساندبار سونی با جی بی ال از نظر قیمت

در نهایت باید تفاوت قیمتی دو محصول را هم در نظر گرفت. قیمت ساندبارها تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی تعیین می شود و قطعا هر چقدر کیفیت صدای خروجی، تکنولوژی های به کار رفته در محصول، تعداد کانال های اسپیکر بیشتر باشد و ساندبار به ساب ووفر داخلی مجهز باشد، قیمت آن هم بالاتر است. در نتیجه با در نظر گرفتن تمامی این فاکتورها روی قیمت ساندبار نمی توان گفت که آیا ساندبارهای سونی گران ترند یا ساندبارهای جی بی ال. شما باید در هر برند، مشخصات ساندبار مورد نظر خود را در نظر بگیرید و بر اساس ویژگی هایی که هر محصول دارد قیمت آن را ارزیابی کنید.

ساندبار سونی بهتر است یا ساندبار جی بی ال؟

در این مقاله به صورت کامل به مهمترین فاکتورها که موجب تفاوت ساندبار سونی با جی بی ال می شود پرداخته شد. همانطور که گفتیم هر دو برند محصولات بسیار با کیفیتی را تولید می کنند که کار انتخاب بین آنها را سخت می کند. با این حال به دلیل طراحی متنوع تری که ساندبارهای سونی دارند و خصوصا امکان نصب راحت شان، معمولا بسیاری از کاربران خرید ساندبارهای سونی را به جی بی ال ترجیح می دهند. خصوصا این که می توان این محصولات جمع و جور را به راحتی با هر دکوراسیونی ست کرد. همچنین بازخورد بیشتر بازار به سمت عملکرد بهتر ساندبارهای سونی نسبت به جی بی ال است. 

با این وجود نمی توان کیفیت خوب ساندبارهای جی بی ال و طراحی ساده و کارامد آنها را نادیده گرفت. نکته دیگر در خصوص انتخاب بین این دو ساندبار، توجه به بحث تعمیرات ساندبار است. در برند سونی می توان با مراجعه به نمایندگی تعمیرات سونی انواع مشکلات ساندبارهای این برند را عیب یابی و برطرف کرد که قطعا این موضوع کار را برای خریداران راحت تر می کند. در نهایت همه چیز به سلیقه متفاوت کاربران بستگی دارد و بسته به نوع استفاده و سلیقه ای که هر کاربر دارد می توان بین برند سونی و جی بی ال یک محصول با کیفیت و ایده آل را خریداری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

10 + 10 =