اشتراک گذاری

اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق بلوتوث

ساندبارها با ظاهر جذاب خود به مرور جایگزین سیستم های دالبی 5 به 1 شده اند و با پیشرفت تکنولوژی تولید صدا، توان تولید صدایی فراگیر را در فضای خانه کسب کرده اند. در اغلب موارد، صدا به واسطه اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق بلوتوث به این بلندگو منتقل می شود و به همین دلیل در زمان خرید آن، باید با مراحل اتصال Soundbar به تلویزیون از طریق بلوتوث آشنا باشید. از همین رو در این مقاله به بررسی مراحل اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق بلوتوث پرداخته ایم.

اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق بلوتوث

مراحل کلی اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق بلوتوث

در کل برای اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق بلوتوث سونی، چند مرحله مشخص وجود دارد. 

 • ابتدا باید ساندبار روشن شده و در حالت Pairing Mode قرار بگیرد. با این کار ساندبار برای بلوتوث تلویزیون قابل شناسایی می شود. 
 • در مرحله بعد تلویزیون نیز باید در همین وضعیت قرار بگیرد. 
 • سپس باید در تلویزیون دستگاه ساندبار بلوتوث در منوی تنظیمات بلوتوث به دستگاه اضافه شود و این دو برای هم تعریف شوند یا به عبارتی جفت سازی بلوتوث در آنها تکمیل شود.

این مراحل در تمامی تلویزیون ها یکسان است، اما ممکن است منوهای تنظیمات در آنها متفاوت باشد. در این مقاله به بررسی این منوها در تلویزیون سونی با سیستم عامل اندروید می پردازیم. اگر در طول مراحل اتصال ساندبار به تلویزیون دچار مشکل شدید و نیاز به راهنمای بیشتر داشتید می توانید با تکنسین های مجرب نمایندگی تعمیر تلویزیون سونی در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

مراحل اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق بلوتوث

اولین مرحله، قرار دادن ساندبار در حالت Pairing Mode

در ابتدا برای اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق بلوتوث، ساندبار را در وضعیت جفت شدن (Pairing Mode) قرار دهید. این کار در مدل ها و برندهای مختلف متفاوت است و به همین دلیل بهترین کار مراجعه به دفترچه راهنما و یا جستجوی ساده در اینترنت است. در این مقاله به بیان روش فعال کردن حالت Pairing در ساندبار سونی مدل HT-Z9F می پردازیم. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

تلویزیون را روشن کنید.

 • به گفته تکنسین های تعمیر سینما خانگی سونی از شارژ بودن باتری کنترل ساندبار مطمئن شوید و ساندبار را روشن کنید. 
 • کنترل را به سمت پنل جلوی ساندبار نگه دارید و دکمه ای که با نشان بلوتوث در بالای کنترل مشخص شده است را همزمان با دکمه تلویزیون، فشار دهید و برای 5 ثانیه نگه دارید. 
 • با این کار عبارت BT در پنل ساندبار نمایش داده می شود و چراغ نشانگر بلوتوث در ساندبار به سرعت چشمک می زند. در این وضعیت ساندبار در حالت Pairing Mode است. 
 • در برخی دیگر از مدل ها مانند مدل HT-X9000F/X8500 می توانید به جای دکمه TV از دکمه Input استفاده کنید.
اتصال بی سیم ساندبار به تلویزیون

دومین مرحله، قرار دادن تلویزیون در حالت Pairing Mode

توضیحات زیر، مراحل اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق بلوتوث را در تلویزیون سونی با سیستم عامل اندروید بیان می کند. در نسخه های مختلف سیستم عامل اندروید تی وی، ممکن است منوها با تغییراتی همراه باشند، اما در کل مراحل تا حد زیادی به یکدیگر شباهت دارند. این مقاله به نگارش خود شرکت سونی، برای اندروید نسخه 8 تلویزیون ارائه شده است.

 • در این مرحله از اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق بلوتوث، باید تلویزیون را در حالت Pairing Mode قرار دهید. 
 • کافیست دکمه Home را بزنید و سپس وارد صفحه تنظیمات  یا Settings شوید که با نشان یک چرخ دنده مشخص شده است.
 • در صفحه تنظیمات، وارد تنظیمات بلوتوث (Bluetooth Settings) شوید و گزینه Add Device را انتخاب کنید و دکمه Enter را در کنترل بفشارید. با این کار تلویزیون در حالت Pairing Mode قرار می گیرد.
نحوه وصل کردن ساندبار به تلویزیون از طریق بلوتوث

مرحله سوم، جفت سازی دستگاه ها

 • حالا دستگاه به دنبال دستگاه های دیگر با بلوتوث فعال می گردد. با شناسایی ساندبار، نام و وضعیت آن در گوشه سمت راست و بالای صفحه نمایش داده می شود. آن را انتخاب کنید و دکمه Enter را بزنید. 
 • در صورتی که عبارت زیر اسم به Paired تغییر کند، یعنی فرایند جفت سازی ساندبار و تلویزیون کامل شده است. 
 • حالا به سراغ ساندبار بروید. در صورتی که عبارت پنل نمایشگر ساندبار به TV (BT) تغییر کرد و چراغ نشانگر بلوتوث به رنگ آبی ثابت شد، مراحل اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق بلوتوث تکمیل شده است.