اشتراک گذاری

چگونه کیفیت صدای ساندبار را بهتر کنیم؟

آیا برای شما اتفاق افتاده که برای پخش یک صدای با کیفیت از ساندبار خود با مشکل مواجه شوید؟ اساسا شما ساندبار را برای داشتن یک صدای بسیار با کیفیت خریداری کرده اید تا در زمان تماشای فیلم با تلویزیون تان بتوانید یک صدا با کیفیت بلوری را بشنوید. اما زمانی که کیفیت مطلوب نیست و ساعت ها برای بهبود کیفیت صدای ساندبار درگیر انجام تنظیمات صدا هستید، واقعا ناامید کننده است.

افزایش کیفیت صدای ساندبار به شما این امکان را می دهد تا یک فیلم هیجانی و پر از صحنه های اکشن را با صدایی واقعی ببینید و لمس کنید. گزینه ها و راه حل های زیادی وجود دارد که می توانید از طریق آنها صدای دستگاه تان را بهبود ببخشید. در این مقاله می خواهیم شما را با ترفندهایی آشنا کنیم که با کمک آنها می توانید به بهبود کیفیت صدای ساندبار خود کمک کرده و از تماشای فیلم ها لذت بیشتری ببرید.

بهبود کیفیت صدای ساندبار

روش های بهبود کیفیت صدای ساندبار

امروزه ساندبارها به یک ویژگی مهم در اتاق های نشیمن خانه ها تبدیل شده اند. اگر به هر دلیلی تنظیمات ساندبار شما آن چیزی نیست که مدنظرتان است و می خواهید بدانید که چطور از سرمایه گذاری خود بیشترین بهره ببرید، در اینجا شش نکته و ترفند مورد تایید کارشناسان تعمیر ساندبار وجود دارد که می تواند به افزایش صدای سینمای خانگی شما کمک کند و شامل موارد زیر می شود:

  • سرمایه گذاری روی یک ساندبار بزرگتر
  • خاموش کردن بلندگوهای داخلی تلویزیون
  • استفاده از کابل های با کیفیت بالاتر
  • ستاپ کردن تنظیمات اکولایزر
  • خرید یک ساندبار که از دالبی اتمز یا DTS پشتیبانی کند
  • قطع کردن گیرنده در صورت امکان
در صورت نیاز می توانید اطلاعاتی در مورد تعمیر سینمای خانگی هم به دست آورید. گاهی نیاز ایت به غیر از ساندبار لوازم جانبی دیگر نیز  بررسی شوند. 

روی یک ساندبار به اندازه کافی بزرگ برای اتاق خود سرمایه گذاری کنید

قبل از خرید ساندبار، مهم است که برای ارزیابی اندازه سینمای خانگی خود وقت بگذارید. ساندبارها در اندازه ‌های مختلفی عرضه می ‌شوند. این اندازه ها به اندازه گیری صدای شما برای تناسب با اتاق کمک می کنند. برای مثال ساندبارهای بزرگتر برای سینماهای خانگی بزرگ ایده آل هستند. با این حال، یک ساندبار کوچکتر، مانند Bose Solo 5، در چنین فضای بزرگی خوب کار نمی کند. از نظر زیبایی شناختی، اکثر مردم سعی می کنند ساندباری بخرند که با عرض تلویزیون آنها مطابقت داشته باشد. این تقارن از نظر ظاهری زیباست. با این حال، همه نمی دانند که ابعاد اتاق نقش کلیدی در خرید تلویزیون مناسب و اندازه ساندبار دارد. اندازه تلویزیون مناسب برای سینمای خانگی شما را می توان پس از محاسبه فاصله دید مناسب از مرکز سرگرمی خود تعیین کرد.

در نتیجه اولین نکته برای بهبود کیفیت صدای ساندبار، انتخاب مناسب آن است. به عنوان مثال، شما باید 7 فوت (یا 84 اینچ) دورتر از یک تلویزیون 42 اینچی بنشینید تا راحت ترین تجربه تماشا را داشته باشید. داشتن یک ساندبار که با عرض تلویزیون شما مطابقت داشته باشد یا کوچکتر از آن باشد، باید کیفیت صدای کافی را برای این فضا فراهم کند. گزینه های بسیار زیادی برای خرید ساندبار وجود دارد! تصمیم گیری در مورد مدل دقیقی که می خواهید بخرید ممکن است دشوار باشد. اما برای رضایت بخشی از کیفیت صدا حتما به اندازه ساندبار توجه کنید.

اطلاعات این مقاله کاربردی را از دست ندهید: تفاوت ساندبار و سینمای خانگی چیست؟

بلندگوهای داخلی تلویزیون خود را خاموش کنید

دومین ترفند افزایش کیفیت صدای ساندبار خاموش کردن بلندگوهای داخلی است. بلندگوهای تلویزیون اغلب در بهترین حالت پایین تر از حد معمول هستند. به همین دلیل است که بسیاری از ما در وهله اول روی خرید ساندبار سرمایه گذاری می کنیم. اجرای هر دو بلندگوی داخلی تلویزیون و ساندبار شما می تواند روی کیفیت و وضوح صدایی که می شنوید اثر داشته باشد. آیا تا به حال شنیده اید که صدای یکسانی از بلندگوهای مختلف خارج شود؟ هنگامی که این اتفاق می افتد، تفاوت در کیفیت صدا در واقع می تواند حواس پرتی را بیشتر کند. چرا؟ صدا، هنگامی که به طور همزمان پخش می شود، اما در فرکانس های مختلف یا دسی بل های متفاوت، می تواند کیفیت کلی را کاهش دهد.

به عنوان مثال، صداهای خفه یا رقیق شده از تلویزیون شما می تواند وضوح صدای ساندبار شما را مختل کند. امروزه اکثر تلویزیون ‌های موجود در بازار به شما این امکان را می ‌دهند تا در منوی آنها پیمایش کرده و بلندگوهای داخلی را غیرفعال کنید. با این حال، اگر این گزینه در دسترس نیست، باید صدای تلویزیون خود را بی صدا کنید یا روی 0 تنظیم کنید. این به ساندبار شما اجازه می‌ دهد تا صدایی غنی و با کیفیت بدون ایجاد صداهای پس ‌زمینه تلویزیون شما را ارائه دهد و به این ترتیب می توانید به بهبود کیفیت صدای ساندبار خود کمک کنید.

از کابل های با کیفیت بالاتر استفاده کنید

وقتی نوبت به دنیای صدا می رسد، گزینه های مختلف کابل کشی زیادی وجود دارد. با این حال، اگر می خواهید واضح ترین صداها را داشته باشید، از کابل های باکیفیت متناسب با ساندبار خود استفاده کنید. کابل ها نیز می توانند در بهبود کیفیت صدای ساندبار تاثیر داشته باشند. کابل‌ های AUX و RCA مدت ‌هاست که فناوری منسوخ شده در نظر گرفته می ‌شوند. با این حال، بسیاری از تلویزیون های قدیمی هنوز از این کابل ها استفاده می کنند. در صورت امکان، باید سعی کنید از کابل هایی استفاده کنید که سیگنال های دیجیتال با کیفیت بالاتری را رله می کنند. اینها شامل کابل های اپتیکال و HDMI  می شود. حال تفاوت هایی در این کابل ها وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

در صورت امکان کابل HDMI انتخاب بهتری است. کابل های HDMI سیگنال های صوتی و تصویری را رله می کنند و کیفیت بهتری را ارائه می دهند. این بدان معناست که اگر قصد دارید از رسانه های منبع مختلف مانند پلی استیشن 4 یا پخش کننده بلوری خود استفاده کنید، HDMI یا کابل های نوری بهترین انتخاب شما هستند. از طرف دیگر کابل های نوری فقط سیگنال های صوتی را رله می کنند. این بدان معنی است که اگر قصد دارید دستگاه های منبع ویدیویی را نیز متصل کنید، به کابل کشی اضافی نیاز خواهید داشت. در حالی که یک کابل نوری ممکن است کیفیت صدای کمی بهتر از کابل HDMI  را ارائه دهد، اما آنها در سطح جهانی پذیرفته نشده ‌اند. نکته مهم این که در مدل های جدیدتر می توان به جای کابل از قابلیت اتصال ساندبار به تلویزیون از طریق بلوتوث نیز استفاده کرد.

در صورت امکان تنظیمات اکولایزر خود را تنظیم کنید

تنظیمات اکولایزر معمولاً شامل سطوح سه ‌بلند و باس شما می ‌شود. این تنظیمات بر اساس آنچه ترجیح می ‌دهید یا آنچه رسانه شما نیاز دارد، به افزایش صدای شما و بهبود کیفیت صدای ساندبار کمک می ‌کند. تنظیم تنظیمات اکولایزر شما می تواند اطمینان حاصل کند که صدای ساندبار دقیقا همان چیزی که انتظار می رود است. بسیاری از ساندبارهای امروزی به شما این امکان را می دهند تا تنظیمات اکولایزر خود را تنظیم کنید. فن آوری این را آسان تر کرده است. تعدادی برنامه تلفن همراه وجود دارد که می توانید آنها روی تلفن خود نصب کرده و از آنها برای تنظیمات هر چه بهتر صدا استفاده کنید. این برنامه ها به شما کمک می کند بهترین سطوح را برای فضای خود تعیین کنید. با این حال، شما همچنین می توانید این تنظیمات را با گوش خود و به صورت دستی نیز تنظیم نمایید زیرا صدا در بسیاری از مواقع ترجیح شخصی است. برای این منظور می توانید از راهنمای کاربری دستگاه نیز کمک بگیرید.

یک ساندبار که از Dolby Atmos یا DTS پشتیبانی می کند را خریداری کنید

اگر به دنبال بهبود کیفیت صدای ساندبار خود هستید بهتر است فناوری های جدیدتر را در نظر بگیرید. مانند وضوح تصویر، فناوری صوتی به طور مداوم در حال پیشرفت است. بسیاری از دستگاه هایی که امروزه استفاده می کنیم از صدای Dolby Digital پشتیبانی می کنند. با این حال، قابلیت ‌های Dolby Atmos یا DTS: X فناوری ‌های جدید و نو ظهوری هستند که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید. صداهای دالبی اتمز و دی تی اس در یک فضا به صورت سه بعدی به حرکت درآمده و شنیده می شوند. به عنوان مثال، Dolby Atmos یک سیگنال صوتی را از سقف منعکس می کند و به سمت شما برمی گردد.

این می تواند منجر به افزایش شنیداری لذت گوش دادن شما شود. با Dolby Atmos، هواپیمایی که بالای سر شما پرواز می کند، در واقع به نظر می رسد که به صورت واقعی بالای سرتان قرار دارد.DTS نیز به روشی بسیار مشابه کار می کند. هر دوی آنها تجربه صوتی را فوق العاده افزایش می دهند. با این حال همه ساندبارها در این مرحله قادر به پشتیبانی از این فناوری ها نیستند. با این حال، سرمایه‌گذاری در یکی از این فناوری‌ ها ممکن است انتقال را آسان‌تر کند زیرا این فناوری محبوبیت بیشتری پیدا می ‌کند.

تنظیم ساندبار روی کیفیت بالاتر

گیرنده را قطع کنید (در صورت امکان)

سرمایه گذاری در ساندبار فعال به شما امکان می دهد واسطه – گیرنده را حذف کنید! استفاده از گیرنده با ساندبار می تواند به شدت تنظیمات را پیچیده کند. اگر به دنبال یک تنظیم ساده و افزایش کیفیت صدای ساندبار خود هستید و فقط می خواهید صدای بهتری داشته باشید، تلویزیون خود را به ساندبار وصل کرده و خرید یا استفاده از گیرنده را فراموش کنید. ساندبار به صورت خودکار دارای تقویت کننده صداست. این امر نیاز به تقویت کننده یا گیرنده جداگانه را از بین می برد.

آنها، کم و بیش، یک بلندگوی همه کاره هستند که به تقویت صدای دستگاه با کمترین تلاش کمک می کند. در واقع، اگر به دنبال نصب یک سیستم صدای فراگیر سنتی کامل نیستید، به سادگی اضافه کردن یک ساندبار فعال می تواند صدایی با کیفیت و بدون حجم به شما بدهد. از آنجایی که می‌توانید گیرنده را با ساندبار فعال قطع کنید، سیگنال ‌های ارسال شده بین آن و دستگاه منبع شما تقریباً با سرعت بیشتری انتقال می یابند. در نتیجه این امر احتمال تاخیر، مشکلات همگام سازی و سایر مشکلات صوتی ناخوشایند را که به طور معمول در تلویزیون ها ذکر می شود کاهش می دهد. در نتیجه این کار هم به بهبود کیفیت صدای ساندبار کمک می کند و هم دردسرهای قبلی تنظیمات صدا را از بین می برد. با این حال ساندبارهای غیرفعال شامل تقویت کننده نیستند. به همین دلیل، برای کمک به تقویت صدا از طریق بلندگوها، باید روی یک تقویت کننده یا گیرنده سرمایه گذاری کرد. این امر می تواند کیفیت کلی صدا را غیر واضح تر کند و منجر به تاخیر شود.

آیا ساندبار واقعاً کیفیت صدا را نسبت به بلندگوهای تلویزیون بهبود می بخشد؟

پاسخ این سوال به سادگی بله است! بلندگوهای تعبیه شده در تلویزیون های امروزی حتی از 5 سال پیش نیز برتری دارند. با این حال، آنها هنوز هم برای این که بتوانند تمام آن چیزی که از کیفیت بالاتر صدا توقع داریم را برآورده کنند فاصله زیادی دارند. ساندبارها صدای بهبود یافته ای را ارائه می دهند که یکی از دلایل اصلی محبوبیت آنهاست. این دستگاه ها با راحتی نصب بیشتر و کاربری بهینه تر امکان داشتن یک صدای با کیفیت را فراهم می کنند. با این حال گاهی باید برای داشتن صدای مد نظر و بهبود کیفیت صدای ساندبار به نکاتی که در بالا گفته شد توجه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هجده − دوازده =