اشتراک گذاری

دلیل نخواندن سی دی پلی استیشن چیست؟

کنسول‌ های بازی مانند PlayStation با امکانات گسترده‌ ای که ارائه می ‌دهند، برای علاقمندان به بازی ‌های ویدیویی جزء ابزارهای اصلی هستند. با این حال، ممکن است گاهی اوقات با مشکلاتی مواجه شوید که ممکن است تجربه بازی شما را تحت تأثیر قرار دهد. یکی از این مشکلات نخواندن سی دی در پلی استیشن است. این مشکل ناشی از دلایل مختلفی است. ازجمله این دلایل می توان به  مشکلات نرم افزاری ، خرابی دیسک، مشکلات سخت افزاری، خرابی لنز، مشکل در تنظیمات اشاره کرد. در این مقاله، به بررسی دلایلی که باعث نخواندن دیسک CD در کنسول PlayStation می ‌شوند، می‌ پردازیم و به صورت تخصصی این موارد را مورد بررسی قرار می دهیم.

نخواندن سی دی در پلی استیشن

برای دریافت خدمات تعمیر پلی استیشن خود با شماره 1662 در تماس باشید.

بررسی دلایل نخواندن سی دی پلی استیشن

1. خرابی دیسک

یکی از دلایل مشکل نخواندن سی دی در پلی استیشن  مربوط به خرابی دیسک است که با علائمی همچون پیغام خطا یا عدم شناسایی دیسک توسط کنسول اتفاق می افتد. جهت بررسی این موضوع دیسک را با دقت بررسی کنید؛ اگر آسیب دیده باشد، ممکن است خوانده نشود. دیسک را با یک دستمال نرم و خشک تمیز کنید. دیسک یا دی وی دی بازی ویدیویی خود را تمیز کنید. اگر مطمئن هستید در حال حاضر دیسکی در سیستم وجود ندارد، ممکن است دیسکی که می‌خواهید وارد کنید کثیف یا آسیب دیده باشد. دیسک را از نظر گرد و غبار، کثیفی و سایر آلاینده ها مانند غذا به صورت فیزیکی بررسی کنید. در صورت لزوم، دیسک را با یک پارچه میکروفیبر تمیز کنید و دوباره آن را وارد کنید. دیسک خود را در خطوط مستقیم از مرکز تا لبه بیرونی پاک کنید.

2. مشکل یا خرابی لنز

از دیگر دلایل نخواندن سی دی در پلی استیشن  مربوط به خرابی لنز است که با نشانه هایی مانند صداهای عجیب یا غیرعادی از داخل کنسول اتفاق می افتد. برای رفع این مشکل لنز دستگاه خود را با استفاده از یک دستمال میکروفایبر تمیز کنید. در صورت عدم رفع مشکل نخواندن سی دی در پلی استیشن ایراد سخت افزاری بوده و نیاز به تجهیزات تخصصی دارد.

3. مشکلات نرم افزاری

اگر کنسول دیسک را نمی‌خواند یا به طور مکرر از آن خارج می ‌شود ایراد پیش آمده می تواند نرم افزاری باشد. برای بررسی این موضوع اطمینان حاصل کنید که نرم ‌افزار کنسول بروز است. در صورت مشکل پس از بروزرسانی، ممکن است نیاز به بازنشانی کنسول باشد.

4. مشکلات سخت ‌افزاری

عدم خواندن دیسک به طور کامل یا صحیح همچنین می تواند ناشی از مشکلات سخت افزاری مربوط به قطعات دستگاه شما باشد. اگر مشکل نخواندن سی دی در پلی استیشن به تعمیر فنی نیاز دارد، به تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید. در صورتی که کنسول دارای گارانتی است، از خدمات پشتیبانی تولید کننده استفاده کنید.

این مطلب خواندنی را از قلم نیندازید: آشنایی با بهترین بازی های پلی استیشن

5. جایگاه دیسک را بررسی کنید

مطمئن شوید که دیسکی در کنسول شما وجود ندارد. اگر نمی‌توانید دیسکی را در سیستم خود قرار دهید، دکمه خروج را در جلوی کنسول فشار دهید. ممکن است فراموش کرده باشید که یک بازی یا فیلم را در آن قرار داده اید، یا ممکن است شخصی بدون اطلاع شما یکی از آن ها را قرار داده باشد. اگر بازی اجکت می شود، باید بتوانید بازی مورد نظرتان را وارد کنید.

6. دستگاه خود راه اندازی مجدد کنید

کنسول خود را ریبوت کنید. این احتمال وجود دارد که با یک باگ موقت جزئی مواجه شده باشید، در این صورت خاموش کردن و راه اندازی مجدد کنسول ممکن است مشکل را برطرف کند. اگر کنسول شما بعد از راه‌اندازی مجدد شروع به پذیرش، خواندن و خارج کردن دیسک‌ها می‌کند.

7. از پیچ خروج دستی استفاده کنید

سعی کنید از پیچ خروج دستی استفاده کنید. اگر می‌خواهید دیسکی را از کنسول سونی خود بیرون بیاورید و هیچ اتفاقی نمی‌افتد، یا مطمئن نیستید که دیسکی در سیستم وجود دارد، می‌توانید از پیچ خروج دستی برای حذف هر چیزی که در حال حاضر در درایو است استفاده کنید و دوباره شروع به کار کنید.برای انجام این اقدام نیاز به طی کردن مراحلی دارید. از مراحل عبارت اند از:

  • ابتدا کنسول را خاموش کنید و همه کابل ها را جدا کنید. در صورت لزوم پوشش HDD یا پانل بالایی را بردارید.
  • سپس پیچ خروج دستی را پیدا کنید. پیچ را محکم کنید تا دیسک بیرون بیاید.
  • در انتها نگه داشتن دقیق کنسول به طوری که شیار دیسک به سمت پایین باشد، ممکن است به آزاد شدن دیسک کمک کند.

8. دیسک های دیگر را امتحان کنید

بازی یا فیلم دیگری را امتحان کنید. اگر هنوز نمی توانید دیسکی را وارد کنید یا دستگاه دیسک شما را نمی خواند، دیسکی را که با آن کار می کردید کنار بگذارید و دیسک دیگری را امتحان کنید. انواع دیسک های بازی سونی و دیسک های DVD یا Blu-Ray را در صورت داشتن آن ها امتحان کنید تا ببینید آیا سیستم هر یک از آن ها را می پذیرد و می خواند. اگر اینطور باشد، به احتمال زیاد یک یا چند دیسک آسیب دیده دارید.

9. دستگاه خود را در حالت امن راه اندازی کنید

پایگاه داده کنسول سونی خود را از حالت امن بازیابی کنید. ممکن است مشکلی در سیستم عاملی که PS4 شما را اجرا می کند، وجود داشته باشد، اگر هنوز نمی تواند دیسک ها را بپذیرد یا بخواند. سعی کنید کنسول خود را به حالت ایمن راه اندازی کنید و گزینه Rebuild Database را انتخاب کنید. اگر کار نکرد، گزینه Reinstall System Software را که در حالت امن موجود است، امتحان کنید.

10. تمیز کردن دستگاه

فضای داخلی درایو دیسک سونی خود را تمیز کنید. با استفاده از یک دمنده، گرد و غبار درایو PS4 خود را تمیز کنید. ممکن است لازم باشد پوشش بالایی را بردارید تا تمام گرد و غبار پاک شود. اگر گرد و غبار بیش از حد در درایو جمع شده باشد، یا غلطک ها کثیف باشند، ممکن است از گرفتن دیسک های جدید یا خواندن هر دیسکی که در حال حاضر در سیستم است خودداری کند.

11. هارد دستگاه خود را تمیز کنید

درایو دیسک کنسول خود را برای آسیب دیدگی بررسی کنید. پوشش بالایی سونی خود را بردارید و درایو دیسک را به صورت فیزیکی بررسی کنید. اگر به هر جسم خارجی اجازه ورود به شکاف دیسک داده شده است، ممکن است آن ها را در داخل درایو دیسک گیر کرده باشید. استیکرها، نوارها و سایر چیزهایی که روی دیسک‌های بازی یا فیلم گیر کرده‌اند نیز می‌توانند در درایو گیر کرده و از کارکرد صحیح آن جلوگیری کنند. اگر جسم خارجی در درایو دیسک پیدا کردید، آن ها را با دقت خارج کنید. احتیاط کنید و از دست زدن به اجزایی که می توانید اجتناب کنید خودداری کنید. در صورت امکان، از موچین یا ابزار مشابه دیگری برای حذف هر گونه اجسام خارجی بدون ایجاد مزاحمت در قسمت های ظریف درایو استفاده کنید.

این مقاله را از دست ندهید: نصب بازی در پلی استیشن 5

12. تنظیمات دیسک

از دیگر دلایل نخواندن سی دی در پلی استیشن  می توان به تنظیمات دیسک اشاره کرد. در این مشکل دیسک را خوانده اما بازی یا محتوای نشان داده نمی شود. جهت بررسی بیشتر ابتدا از قسمت تنظیمات دیسک در منوی کنسول، گزینه ‌ها را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که تمامی تنظیمات صحیح هستند.

نکات مهم در مورد نخواندن سی دی در پلی استیشن

  • پشتیبانی: هرگز از دستگاه یا دیسک‌ هایی استفاده نکنید که ممکن است خراب یا مشکل داشته باشند.
  • تمیزی منظم: انجام تمیزکاری منظم بر روی دیسک ‌ها و دستگاه می ‌تواند از بروز مشکلات جلوگیری کند. با پیگیری این راهکارها و در نظر گرفتن نکات ذکر شده، امیدواریم که مشکل نخواندن دیسک CD در کنسول PlayStation شما رفع شده و از بازی‌ های خود بهره‌ مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 × چهار =