اشتراک گذاری

دلایل روشن نشدن پلی استیشن چیست؟

دلایل روشن نشدن پلی استیشن متعدد هستند ، از جمله این دلایل می توان به مشکل در برق و اتصالات دستگاه، بالا رفتن دمای کنسول و گرم شدن آن، مشکلات در بخش نرم افزاری و سیستم عامل، مشکلات سخت افزاری و بسیاری دلایل دیگر اشاره کرد. در این مقاله، به بررسی علل ممکن در رابطه با مشکل روشن نشدن پلی استیشن می پردازیم و به صورت تخصصی راه ‌حل ‌ها و روش های مؤثر برای مقابله با مشکل روشن نشدن پلی‌ استیشن را مورد بررسی قرار می دهیم.

روشن نشدن پلی استیشن

دلایل روشن نشدن پلی استیشن و روش های رفع آن

1. مشکل برق و اتصالات

یکی از علل اصلی مشکل روشن نشدن ممکن است مشکل و ایراد در اتصالات برق یا قطعی آن باشد. در رابطه با این موضوع، اطمینان حاصل کنید که کابل برق به‌ درستی به کنسول متصل شده باشد. همچنین بررسی کنید که منبع تغذیه و پریز برق به درستی کار می کنند. در صورتی هر یک از فاکتور های نامبرده دچار مشکل باشند، نیاز به تعویض آن ها خواهید داشت.

2. بالا رفتن دما کنسول و گرم شدن آن

اگر پلی ‌استیشن شما بیش از حد گرم شده باشد، ممکن است به دلیل حفاظت از سخت ‌افزار، روشن نشود. برای بررسی دقیق تر این مشکل، مطمئن شوید که محیط قرار گیری دستگاه شما دارای تهویه هوای مناسبی است و در صورتی که اینطور نبود، از لوازم خنک کننده استفاده نمایید. همچنین پلی ‌استیشن را در محیط خنک قرار دهید و از قرار گرفتن آن در مکان‌ های گرم جلوگیری کنید.

3. مشکلات مربوط به سیستم عامل و نرم افزار دستگاه

باگ نرم ‌افزاری یا بروزرسانی ‌های ناقص ممکن است باعث مشکلات در روشن شدن پلی ‌استیشن شوند. اگر ممکن است، نرم‌ افزار دستگاه خود را بروز کرده و آخرین نسخه را نصب کنید. در صورت مشکل پس از بروزرسانی، به نسخه ‌های قبلی باز گردید با پشتیبان ‌گیری از داده ‌ها، به تنظیمات کارخانه بازگشته و دوباره بروزرسانی کنید. همچنین در صورتی که دستگاه دارای بازی ها و برنامه های اکانت تقلبی است، به هیچ عنوان دستگاه خود را به اینترنت متصل نکنید زیرا با این اقدام دستگاه شما به سرور سونی متصل شده و با شناسایی اکانت یا حساب کاربری تقلبی دستگاه، شرکت سونی دستگاه خود را مسدود می کند. در صورتی که دستگاه شما دارای بازی ها و برنامه های اکانت غیر رسمی است، توصیه می شود برای رفع این مشکل به نمایندگی های تعمیرات مجاز جهت رفع این مشکل مراجعه نمایید.

چرا پلی استیشن روشنم نمی شود

4. سافت ریست کردن دستگاه

یکی از روش های جلوگیری از مشکل روشن نشدن پلی استیشن مربوط به سافت ریست کردن دستگاه شما می شود. در این رابطه ابتدا کابل برق را از کنسول بازی خود برای حداقل 30 ثانیه جدا کنید و سپس آن را دوباره وصل کنید. پس از وصل شدن مجدد، می توانید سعی کنید کنسول را روشن کنید. در صورتی که ایراد رفع نگشت سایر موارد نامبرده را مورد بررسی قرار دهید.

5. ریست کردن پاور سایکل دستگاه

با نگه داشتن دکمه پاور کنسول را خاموش کنید، حتی اگر به نظر می رسد کنسول قبلاً خاموش است. پس از متوقف شدن چشمک زدن چراغ ها یا گذشت حدود 30 ثانیه، کابل های برق را بردارید و اجازه دهید کنسول خود حداقل 20 دقیقه بماند. در حالی که کنسول هنوز از برق جدا است، دکمه پاور را دوباره فشار داده و نگه دارید. سپس کنسول را دوباره وصل کنید و ببینید روشن می شود یا ایراد روشن نشدن پلی استیشن همچنان وجود دارد.

6. کابل برق دیگری را امتحان کنید

اگر کابل برق دیگری در دسترس دارید، کابل فعلی را بردارید و دیگری را امتحان کنید. پلی استیشن شما از کابل برق استاندارد IEC C7 استفاده می‌کند، همان کابلی که توسط Xbox One S و دستگاه‌ های الکترونیکی مختلف دیگر استفاده می ‌شود. اگر چنین دستگاه هایی ندارید، این کابل ها را می توانید در اکثر فروشگاه های لوازم الکترونیکی پیدا کنید.

7. پریز برق یا دستگاه محافظ را تعویض کنید

اگر از پریز برق یا محافظ برق استفاده می کنید، ممکن است خراب شده باشد. بررسی کنید که آیا دستگاه‌ های دیگر با استفاده از خروجی متصل به کنسول سونی شما کار می ‌کنند یا خروجی برق آن ها نیز دچار نوسان است. سعی کنید پلی استیشن خود را به پریز دیگری وصل کنید. همچنین در صورتی که دستگاه محافظ برای اتصال به برق استفاد می نمایید، جهت رفع مشکل روشن نشدن پلی استیشن آن را تعویض کنید.

8. دستگاه خود را از گرد و غبار پاک کنید

با استفاده از دستگاه های مانند کمپرسور باد، گرد و غبار کنسول بازی خود را از طریق تمام سوراخ های هواکش خارج کنید. بسته به میزان گرد و غباری که با آن سروکار دارید، ممکن است مجبور شوید کنسول را جدا کنید تا کاملا تمیز شود. باز کردن پلی استیشن برای تمیز کردن آن ممکن است گارانتی شما را باطل کند. اگر هنوز گارانتی معتبری دارید، ممکن است بخواهید بدون باز کردن قاب، گرد و غبار را تمیز کنید.

روشن نشدن ps

9. سعی کنید دیسک بازی را وارد کنید.

 اگر دستگاه پلی استیشن به طور خودکار دیسک را به داخل می کشد و روشن می شود، باید بتوانید به طور معمول از کنسول خود استفاده کنید. اگر نمی توانید، پس ممکن است مشکلی در هارد دیسک شما یا فایل های سیستمی وجود داشته باشد که می توان آن ها را در حالت ایمن برطرف کرد.

10. سعی کنید دستگاه کنسول سونی خود را در حالت ایمن راه اندازی کنید

حالت ایمن به کنسول اجازه می دهد تا تنها با آسان ترین روش ها بوت شود، بنابراین گاهی اوقات زمانی که کنسول به طور معمول راه اندازی نمی شود، در دسترس است. برای بوت شدن به حالت ایمن، ابتدا کنسول خود را به طور کامل خاموش کنید. سپس دکمه پاور را فشار دهید و نگه دارید تا صدای کنسول دو بار بشنوید. در نهایت، باید یک کنترلر را از طریق USB وصل کنید و دکمه PS را فشار دهید. اگر می توانید در حالت ایمن بوت شوید، احتمالاً مشکل نرم افزاری دارید. سعی کنید نرم افزار سیستم عامل خود را بروز کنید یا اگر هیچ چیز دیگری کار نمی کند، بازنشانی کارخانه را جهت رفع مشکل روشن نشدن پلی استیشن انجام دهید.

این مقاله را از دست ندهید: چرا پلی استیشن به اینترنت وصل نمی شود؟

11. هارد کنسول خود را بردارید

با حذف هارد درایو، سعی کنید کنسول بازی خود را به طور معمول راه اندازی کنید و در صورت عدم موفقیت در حالت امن آن را بوت کنید. اگر مشکلی در هارد دیسک شما وجود داشته باشد، پلی استیشن شما با استفاده از روش استاندارد یا روش حالت امن روشن می شود. ممکن است بتوانید کنسول را خاموش کرده و هارد دیسک را در آن نقطه نصب کنید، اما به احتمال زیاد مجبور به تعویض درایو شوید. برداشتن هارد دیسک ممکن است گارانتی شما را باطل کند. اگر گارانتی معتبری دارید، قبل از جدا کردن کنسول خود، با Sony در مورد تعمیرات رایگان احتمالی مشورت کنید.

روشن نشدن کنسول بازی سونی

12. دکمه پاور دستگاه خود را بررسی کنید

سعی کنید درپوش را بردارید و قطعه فلزی را که از دکمه پاور روی جلد بیرون می‌ آید، بررسی کنید. اگر قطع نشد، هنگام نصب مجدد کاور مراقب باشید که قطعه فلزی با دکمه پاور داخل کنسول شما تماس پیدا کند. اگر کنسول شما هرگز جدا نشده است، برای بررسی دکمه پاور آن را جدا نکنید. اگر قطعه ای را که دکمه پاور را فشار می دهد جدا کنید، انجام این کار ممکن است مشکل شما را بدتر کند. به طور کلی در صورتی که ایراد روشن نشدن پلی استیشن، مربوط به خرابی یا گیر کردن دکمه پاور دستگاه شما مربوط شود نیاز به تجهیزات تخصصی جهت رفع این مشکل خواهید داشت. که در این رابطه توصیه می شود با مراجعه به نمایندگی تعمیرات مجاز خدمات مورد نظر خود را دریافت نمایید.

13. مشکلات سخت‌ افزاری

مشکلات در سخت ‌افزار نظیر مشکل در هارد دیسک یا قطعات داخلی ممکن است باعث عدم روشن شدن پلی ‌استیشن شوند. جهت رفع این مشکل روشن نشدن پلی استیشن، اگر مشکلی در سخت‌ افزار دستگاه شما مشاهده می ‌شود، به تعمیرکار متخصص یا نمایندگی تعمیر پلی استیشن مراجعه کنید. اگر کنسول شما تحت گارانتی است، با شرکت تولید ‌کننده تماس بگیرید و اقدامات لازم را انجام دهید. در صورتی که مشکل با این راه‌ حل ‌ها رفع نشد، توصیه می‌ شود به پشتیبانی فنی پلی ‌استیشن مراجعه کنید. مشکل روشن نشدن پلی‌ استیشن ممکن است از علل مختلفی ناشی شود. با اجرای راه‌ حل‌ های مناسب و دقت به جزئیات، معمولاً می‌ توانید این مشکلات را حل کنید و دوباره به بازی‌ های خود با این کنسول محبوب بازی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نه − دو =