اشتراک گذاری

سوختن پاور تلویزیون سونی

سوختن پاور تلویزیون سونی به دلایل مشخصی از جمله نوسانات برق اتفاق می افتد. در چنین مواقعی شما ممکن است با علائم متفاوتی در تلویزیون خود مواجه شوید. برای مثال تصویر ندادن تلویزیون و روشن و خاموش شدن چراغ قرمز رنگ پاور شایعترین این علائم است. البته سوختن پاور تلویزیون سونی و یا نقص در بورد پاور ممکن است نتایج مخرب بیشتری را به همراه داشته باشد. برای درک بهتر این مطلب در ابتدا به این سوال پاسخ خواهیم داد که برد پاور تلویزیون سونی چیست و چه نقشی را در تلویزیون ایفا می کند؟

برد پاور وظیفه تامین نیرو برای کار تمامی اجزای داخلی تلویزیون را به عهده دارد. این واحد ولتاژ برق شهری 220 ولت را کاهش داده و به برق مناسب (برای مثال 3 تا 5 ولت در مین برد) تبدیل می کند. ممکن است اجزای مختلف تلویزیون Sony به ولتاژ متفاوتی از برق برای کار کردن نیاز داشته باشند. با توجه به این توضیح، متوجه می شویم که در صورت خرابی منبع تغذیه تلویزیون سونی، امکان آسیب جدی به بخش های دیگر تلویزیون و ایجاد خسارتی با هزینه های بسیار بالاتر محتمل است.

سوختن پاور تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون در محل ، همین حالا با ما تماس بگیر : 54114-021 و 62948-021

علائم سوختن پاور تلویزیون سونی

شاید اولین نشانه ای که از سوختن پاور تلویزیون سونی به ذهنمان برسد، روشن نشدن تلویزیون باشد. البته این فکر درست است. اما این تنها نشانه مشکل برد پاور تلویزیون Sony نیست. اگر پس از روشن کردن تلویزیون تصویر، صدا و یا نشانه ای مانند چراغ LED پاور مشاهده نکرده اید، به احتمال زیاد می بایست پاور تلویزیون سونی خود را تعمیر و یا تعویض کنید.

همچنین اگر چراغ  پاور تلویزیون سونی شما روشن شد و شروع به چشمک زدن کرد، اما تصویری را مشاهده نکردید، با مشکل خرابی پاور مواجه هستید. حتی اگر بعد از روشن کردن تلویزیون صدای آن را می شنوید، اما تصویری نمایش داده نمی شود و یا اگر تصویر با مشکل و خطوط غیر معمول نمایش داده می شود، مشکل مشابهی در تلویزیون شما رخ داده است.  محو شدن و یا تصویر ضعیف و یا دیر روشن شدن تلویزیون از دیگر نشانه های نقص در برد پاور تلویزیون است.

دلایل سوختن برد پاور تلویزیون سونی

نوسانات برقی از مهمترین دلایل سوختن پاور تلویزیون سونی است. این نوسانات ممکن است به علت نقص در سیم کشی داخلی ساختمان، استفاده تعداد زیادی دستگاه برقی از یک پریز، و یا نوسانات شبکه برق رخ دهد. در تمامی این موارد پیشگیری بهترین تصمیم خواهد بود. استفاده از محافظ با نوسان گیر برق، یا قرار دادن فیوز مناسب در مسیر پریز متصل به تلویزیون می تواند تا حد زیادی از این مشکلات جلوگیری کند.

سوختن پاور تلویزیون سونی تنها دلیل برای روشن نشدن تلویزیون سونی نیست. نقص در برد اصلی یا مین بورد، سوختن فیوز، نقص در کنترل و یا پنل جلویی تلویزیون دلایلی هستند که می توانند منجر به روشن نشدن تلویزیون سونی و یا تصویر ندادن آن شوند. اگرچه نشانه هایی برای تشخیص اولیه این مشکلات وجود دارد، اما بهترین تصمیم مراجعه به یک کارشناس و متخصص تعمیر تلویزیون سونی برای عیب یابی دقیق و رفع مشکل است.

تعمیر پاور تلویزیون سونی

در صورت بروز مشکل و عدم نمایش تصویر در تلویزیون سونی، قبل از هر اقدامی برای تعمیر پاور تلویزیون سونی، موارد زیر را دنبال کنید. ابتدا اطمینان حاصل کنید که پریز برق متصل به تلویزیون، کابل و دوشاخه تلویزیون و آداپتور (برای برخی از مدل ها) تلویزیون سونی شما سالم هستند و به درستی کار می کنند. سپس سلامت کنترل و باتری های کنترل را بررسی کنید. اگر تلویزیون با کنترل روشن نشد، از دکمه پاور روی بدنه برای روشن کردن آن استفاده کنید و بالعکس.

در صورتی که تلویزیون شما هنوز روشن نمی شود، به احتمال زیاد نیاز به تعمیر برد پاور تلویزیون خواهید داشت. برای تعمیر پاور تلویزیون سونی، می بایست قطعاتی مانند  پل دیود ، دیود های بخش اولیه و ثانویه ، خازن صافی اصلی (از نظر اتصالی یا نشتی )، وریستور (از نظر خرابی ظاهری  یا اهم پایین)، Power Mosfet ها ، ترانسفورمرهای سوئیچینگ را بررسی کرد. برای انجام این کار نیاز به دانش فنی و تخصص خواهید داشت. در پی سوختن پاور تلویزیون سونی، هرگونه تعمیر ناآگاهانه می تواند به قطعات اصلی آسیب رسانده و هزینه تعمیر شما را چند برابر کند.

علائم سوختن پاور تلویزیون سونی

تعویض پاور تلویزیون سونی

اگر با مشکل سوختن پاور تلویزیون سونی مواجه شدید و امکان تعمیر پاور تلویزیون سونی با تعویض قطعاتی مانند خازن ها و یا قطعاتی که قبلا به آن اشاره کردیم وجود نداشته باشد، شما مجبور به تعویض پاور تلویزیون سونی خواهید شد. در این صورت هزینه تعمیر تلویزیون سونی شما افزایش پیدا خواهد کرد. با مراجعه به نمایندگی رسمی سونی، همکاران متخصص و با تجربه ما نسبت به تعویض برد پاور تلویزیون سونی شما با قطعات اصل و تضمین شده اقدام خواهند کرد.

سوالات متداول درمورد سوختن برد پاور تلویزیون

چه عواملی موجب خراب شدن برد پاور تلویزیون می شوند؟

اگر بار دیگر به نقش برد پاور نگاهی بیندازیم می بینیم که نقش آن تامین برق مورد نیاز تلویزیون است. با این وجود دائم با نوسان برق سر و کار دارد و همین نوسان برق موجب مرگ برد پاور می شود.

چگونه می توان از خراب شدن برد پاور تلویزیون جلوگیری کرد؟

اما برای جلوگیری از خراب شدن برد پاور و بروز مشکلاتی مانند روشن نشدن تلویزیون سونی، حتما باید این دستگاه را مانند سایر لوازم خانگی و دستگاه های الکترونیکی که از آن ها استفاده می کنیم به محافظ برق متصل کنیم. همانطور که اشاره کردیم محافظ برق می تواند مانع از بروز نوسان در جریان برق شده و درنتیجه از خرابی قطعات خیلی مهمی از جمله برد پاور و مین برد به طرز چشم گیری جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج × پنج =