اشتراک گذاری

دلیل روشن نشدن تلویزیون سونی چیست؟

 • چرا تلویزیون سونی روشن نمی شود؟
 • چرا تلویزیون سونی دیر روشن می شود؟

روشن نشدن یا دیر روشن شدن تلویزیون سونی تنها می تواند دو دلیل داشته باشد؛ به گونه ای که یا مین برد یعنی همان برد اصلی این تلویزیون آسیب دیده است یا برد پاور تلویزیون یعنی منبع تغذیه آن آسیب دیده است. مین برد تلویزیون به دلایل متعددی از جمله: وارد شدن ضربه شدید به تلویزیون، نفوذ رطوبت به داخل تلویزیون، اتصال کابل غیر استاندارد به تلویزیون و از همه مهم تر نوسان برق آسیب می بیند. اما تنها چیزی که می تواند برد پاور یا همان منبع تغذیه تلویزیون را از پا دربیاورد، نوسان برق است. ادامه این مطلب را از دست ندهید تا بیشتر با عواملی که در خرابی مین برد و برد پاور تلویزیون که درنتیجه موجب روشن نشدن تلویزیون سونی می شود، آشنا شوید.

دلیل روشن نشدن تلویزیون سونی چیست؟

اصلی ترین علل روشن نشدن تلویزیون چیست؟

 1. مشکلات برق تلویزیون
 2. ایراد در ریموت کنترل
 3. مشکلات نرم افزاری
 4. خرابی مین برد تلویزیون
 5. خراب شدن برد پاور دستگاه

دلایل روشن نشدن تلویزیون سونی

 • مشکلات برق 

یکی از شایع ترین دلایل روشن نشدن تلویزیون سونی، مشکلات برق است. این مشکلات می تواند شامل نوسانات برق، قطعی برق، یا استفاده از کابل برق معیوب باشد. برای بررسی این موضوع، ابتدا مطمئن شوید که تلویزیون به برق متصل است و پریز برق سالم است. همچنین می توانید سعی کنید تلویزیون را با یک کابل برق دیگر امتحان کنید.

 • مشکلات ریموت کنترل

اگر تلویزیون روشن نمی شود، ممکن است مشکل از ریموت کنترل باشد. برای بررسی این موضوع، ابتدا مطمئن شوید که باتری های ریموت کنترل سالم هستند. همچنین می توانید سعی کنید تلویزیون را با دکمه های روی خود تلویزیون روشن کنید و ببینید آیا تصویری نمایش داده می شود یا خیر.

 • مشکلات نرم افزاری

گاهی اوقات، مشکلات نرم افزاری می تواند باعث روشن نشدن تلویزیون شود. برای بررسی این موضوع، می توانید سعی کنید تلویزیون را ریست کنید. اگر این کار ایراد را برطرف نکرد، ممکن است نیاز به بروزرسانی نرم افزار تلویزیون داشته باشید.

خدمات تخصصی نمایندگی سونی: تعمیر برد تیکان تلویزوین سونی

 • مشکلات سخت افزاری

در موارد نادر، مشکلات سخت افزاری می تواند باعث روشن نشدن تلویزیون شود. این مشکلات می تواند شامل خرابی برد پاور، برد مین، یا سایر قطعات تلویزیون باشد. برای بررسی این موضوع، باید تعمیر تلویزیون توسط یک متخصص صورت بگیرد.

خراب شدن مین برد تلویزیون

اولین و مهم ترین عاملی که موجب روشن نشدن تلویزیون سونی می شود، خرابی مین برد است. مین برد تلویزیون سونی دو نقش اساسی در این دستگاه برعهده دارد. به گونه ای که هم مسئولیت هر یک از قطعات تلویزیون را تعیین می کند و هم اینکه ارتباط لازم بین بخش های مختلف تلویزیون را شکل می دهد.

درواقع هر یک از دستورات کاربر مثل عوض کردن کانال، روشن و خاموش کردن تلویزیون، تغییر تنظیمات این دستگاه و … اول از همه به برد تلویزیون ارسال می شود. سپس برد تلویزیون متناسب با وظیفه ای که هر یک از قطعات در تلویزیون دارند، دستور ارسال شده توسط کاربر را به قطعه مورد نظر انتقال می دهد. مانند مدیر یک بخش از یک شرکت بزرگ که مسئولیت و کاری که هر یک از کارمندان آن بخش باید انجام دهند را مشخص می کند.

چرا تلویزیون سونی روشن نمی شود؟

خراب شدن برد پاور تلویزیون

دیگر دلیل روشن نشدن تلویزیون سونی، خرابی برد پاور یا همان منبع تغذیه آن است. همانطور که از نام منبع تغذیه پیداست، کار این قطعه فراهم کردن جریان برق تلویزیون برای روشن ماندن و کار کردن این دستگاه است؛ به گونه ای که جریان برق شهری که از نوع AC یعنی متناوب است و 220 ولت می باشد را دریافت کرده و آن را به جریان برق مورد نیاز تلویزیون یعنی جریان برق DC که از نوع مستقیم است، تبدیل کرده و آن را به مین برد انتقال می کند

سپس مین برد جریان برق DC را به تمامی قطعات و بخش های تلویزیون انتقال می دهد. پس نقش برد پاور در سه مرحله خلاصه می شود. به گونه ای که ابتدا جریان برق شهری را دریافت می کند، سپس این جریان را به جریان برق مورد نیاز تلویزیون تبدیل می کند و در آخر جریان تبدیل شده را به مین برد انتقال می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: دلیل آبی شدن صفحه تلویزیون چیست؟

روشن نشدن تلویزیون به دلیل ویروسی شدن

روشن نشدن تلویزیون می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد و یکی از دلایل نادر اما امکان پذیر، ویروسی شدن مین برد تلویزیون است. این مشکل بیشتر در تلویزیون های هوشمندی که به اینترنت متصل می شوند و امکان دانلود برنامه ها و فیلم ها را دارند، رخ می دهد. ویروس ها می توانند از طریق فلش های مموری آلوده یا اتصالات شبک های ناامن وارد شوند و باعث اختلال در عملکرد نرم افزاری تلویزیون شوند که نتیجه آن روشن نشدن تلویزیون سونی خواهد بود.

روشن نشدن تلویزیون سونی براویا

نکات مهم در رفع ایرد روشن نشدن تلویزیون سونی

در اینجا چند نکته برای عیب یابی روشن نشدن تلویزیون سونی آورده شده است:

 • ابتدا مطمئن شوید که تلویزیون به برق متصل است و پریز برق سالم است.
 • اگر تلویزیون روشن می شود اما تصویری نمایش نمی دهد، ممکن است ایراد نرم ازفرای باشد.
 • اگر تلویزیون روشن نمی شود، به احتمال زیاد ایراد از مشکلات برق یا سخت افزار دستگاه است.

اگر پس از انجام مراحل عیب یابی، هنوز نمی توانید مشکل را برطرف کنید، باید تلویزیون را متخصص بسپارید.

سوالات متداول درمورد روشن نشدن تلویزوین سونی

اگر تلویزیون سونی من روشن نشد، آیا گارانتی آن پوشش می دهد؟

اگر تلویزیون سونی شما هنوز تحت گارانتی است، ممکن است هزینه تعمیر یا تعویض تلویزیون توسط گارانتی پوشش داده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گارانتی تلویزیون خود، می توانید با مرکز گارانتی کننده خود تماس بگیرید.

وقتی تلویزیون سونی شما روشن می شود اما صفحه نمایش سیاه است چه باید کرد؟

در این شرایط می توانید تلویزیون را بازنشانی کنید ، نرم افزار تلویزیون را به روز کنیدو..با کارشناسان تعمیر تلویزیون سونی تماس بگیرید.

روشن نشدن تلویزیون های قدیمی

تلویزیون های قدیمی، ممکن است به دلایل مختلفی روشن نشوند. در ادامه، به برخی از دلایل معمول و راه حل های مرتبط با آن ها می پردازیم.

1. مشکل در منبع برق

ابتدا مطمئن شوید که تلویزیون به منبع برق متصل شده است و سوکت برق فعال است. کابل برق را بررسی کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

2. کلید روشن یا خاموش

مطمئن شوید که کلید روشن یا خاموش تلویزیون در وضعیت روشن قرار دارد. گاهی اوقات کلیدها به دلیل خوردگی یا کثیفی عمل نمی کنند. تمیز کردن کلیدها می تواند مشکل را حل کند.

3. آنتن و کابل ها

اگر از آنتن استفاده می کنید، مطمئن شوید که آنتن به درستی و به تلویزیون متصل شده است. کابل های HDMI یا AV را نیز بررسی کنید و از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.

روشن نشدن تلویزیون های قدیمی سونی

4. مشکلات سخت افزاری

تلویزیون های قدیمی ممکن است به دلیل خرابی قطعات داخلی، روشن نشوند. در این صورت، نیاز به تعمیر توسط تکنسین دارید.

5. کپاسیتورها

کپاسیتورهای داخل تلویزیون ممکن است خراب شده باشند. این مشکل معمولا با تعویض کپاسیتورها حل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دو × پنج =