اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

دلیل روشن نشدن تلویزیون سونی چیست؟

  • چرا تلویزیون سونی روشن نمی شود؟
  • چرا تلویزیون سونی دیر روشن می شود؟

روشن نشدن یا دیر روشن شدن تلویزیون سونی تنها می تواند دو دلیل داشته باشد؛ به گونه ای که یا مین برد یعنی همان برد اصلی این تلویزیون آسیب دیده است یا برد پاور تلویزیون یعنی منبع تغذیه آن آسیب دیده است. مین برد تلویزیون به دلایل متعددی از جمله: وارد شدن ضربه شدید به تلویزیون، نفوذ رطوبت به داخل تلویزیون، اتصال کابل غیر استاندارد به تلویزیون و از همه مهم تر نوسان برق آسیب می بیند. اما تنها چیزی که می تواند برد پاور یا همان منبع تغذیه تلویزیون را از پا دربیاورد، نوسان برق است. ادامه این مطلب را از دست ندهید تا بیشتر با عواملی که در خرابی مین برد و برد پاور تلویزیون که درنتیجه موجب روشن نشدن تلویزیون سونی می شود، آشنا شوید.

دلیل روشن نشدن تلویزیون سونی چیست؟

دلایل روشن نشدن تلویزیون سونی

خراب شدن مین برد تلویزیون

اولین و مهم ترین عاملی که موجب روشن نشدن تلویزیون سونی می شود، خرابی مین برد است. مین برد تلویزیون دو نقش اساسی در این دستگاه برعهده دارد. به گونه ای که هم مسئولیت هر یک از قطعات تلویزیون را تعیین می کند و هم اینکه ارتباط لازم بین بخش های مختلف تلویزیون را شکل می دهد.

درواقع هر یک از دستورات کاربر مثل عوض کردن کانال، روشن و خاموش کردن تلویزیون، تغییر تنظیمات این دستگاه و … اول از همه به برد تلویزیون ارسال می شود. سپس برد تلویزیون متناسب با وظیفه ای که هر یک از قطعات در تلویزیون دارند، دستور ارسال شده توسط کاربر را به قطعه مورد نظر انتقال می دهد. مانند مدیر یک بخش از یک شرکت بزرگ که مسئولیت و کاری که هر یک از کارمندان آن بخش باید انجام دهند را مشخص می کند.

چه عواملی در خراب شدن مین برد تلویزیون دست دارند؟

همانطور که اشاره کردیم عوامل متعددی از وارد شدن ضربه شدید به تلویزیون، نفوذ رطوبت به تلویزیون، اتصال کابل غیر استاندارد به این دستگاه و از همه مهم تر نوسان برق در خراب شدن مین برد دست دارند. البته نوسان برق از برد پاور تلویزیون عبور می کند و به مین برد می رسد پس هم به برد پاور آسیب وارد می کند و هم به مین برد تلویزیون.

چگونه می توان از خراب شدن مین برد تلویزیون جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از خرابی مین برد و مشکلات متعددی که بعد از به وجود می آیند مانند: روشن نشدن تلویزیون سونی، بهتر است در درجه اول از وارد شدن ضربه به تلویزیون خودداری کنید. دومین نکته اینکه از نفوذ رطوبت به تلویزیون جلوگیری کنید؛ اکثر اوقات زمانی که نمایشگر تلویزیون را به شیوه غیر اصولی تمیز می کنید، موجب می شوید که رطوبت به داخل این دستگاه نفوذ کند؛ که نه تنها موجب خرابی مین برد آن می شود بلکه موجب خراب شدن پنل آن نیز می شود. بهترین راه برای تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون این است که مایع تمیز کننده را روی دستمالی خشک و تمیز اسپری کرده و روی نمایشگر تلویزیون بکشید.

اگر مایع تمیز کننده را مستقیما روی نمایشگر تلویزیون اسپری کنید، رطوبت به داخل تلویزیون و پنل آن نفوذ می کند و خرابی های زیادی را به بار می آورد. از طرفی همیشه سعی کنید از کابل های اورجینال برای اتصال دیوایس های دیگری مانند اتصال لپ تاپ به تلویزیون سونی یا اتصال تبلت و گوشی به آن استفاده کنید؛ چراکه استفاده از کابل های غیر اورجینال رابطه مستقیمی با خرابی مین برد تلویزیون دارد. همیشه هم تلویزیونتان را به محافظ برق متصل کنید؛ چراکه محافظ برق از بروز نوسان برق در این دستگاه و خرابی مین برد آن جلوگیری می کند.

چرا تلویزیون سونی روشن نمی شود؟

خراب شدن برد پاور تلویزیون

دیگر دلیل روشن نشدن تلویزیون سونی، خرابی برد پاور یا همان منبع تغذیه آن است. همانطور که از نام منبع تغذیه پیداست، کار این قطعه فراهم کردن جریان برق تلویزیون برای روشن ماندن و کار کردن این دستگاه است؛ به گونه ای که جریان برق شهری که از نوع AC یعنی متناوب است و 220 ولت می باشد را دریافت کرده و آن را به جریان برق مورد نیاز تلویزیون یعنی جریان برق DC که از نوع مستقیم است، تبدیل کرده و آن را به مین برد انتقال می کند

سپس مین برد جریان برق DC را به تمامی قطعات و بخش های تلویزیون انتقال می دهد. پس نقش برد پاور در سه مرحله خلاصه می شود. به گونه ای که ابتدا جریان برق شهری را دریافت می کند، سپس این جریان را به جریان برق مورد نیاز تلویزیون تبدیل می کند و در آخر جریان تبدیل شده را به مین برد انتقال می دهد.

چه عواملی موجب خراب شدن برد پاور تلویزیون می شوند؟

اگر بار دیگر به نقش برد پاور نگاهی بیندازیم می بینیم که نقش آن تامین برق مورد نیاز تلویزیون است. با این وجود دائم با نوسان برق سر و کار دارد و همین نوسان برق موجب مرگ برد پاور می شود.

چگونه می توان از خراب شدن برد پاور تلویزیون جلوگیری کرد؟

اما برای جلوگیری از خراب شدن برد پاور و بروز مشکلاتی مانند روشن نشدن تلویزیون سونی، حتما باید این دستگاه را مانند سایر لوازم خانگی و دستگاه های الکترونیکی که از آن ها استفاده می کنیم به محافظ برق متصل کنیم. همانطور که اشاره کردیم محافظ برق می تواند مانع از بروز نوسان در جریان برق شده و درنتیجه از خرابی قطعات خیلی مهمی از جمله برد پاور و مین برد به طرز چشم گیری جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

6 + سه =