اشتراک گذاری

6 چشمک در تلویزیون ال سی دی سونی

چشمک در تلویزیون ال سی دی سونی عموماً به معنای وجود ایراد در بخش بک لایت تلویزیون است. همانگونه که می دانید نور بک لایت در تلویزیون های ال سی دی به وسیله لامپ های فلورسنت تامین می شود. بخش بک لایت، در سری های ال سی دی، شامل لامپ های فلورسنت (تعداد آنها بین 10 تا 18 متغیر است)، مدارات و قطعات تأمین کننده ولتاژ است. در برندها و مدل های مختلف تعداد این لامپ ها، بین 10 تا 18 لامپ متفاوت است.

ولتاژ و برق مود نیاز این لامپ ها توسط بردی تأمین می‌شود که برد بک لایت یا اینورتر نام دارد. در تلویزیون های ال سی دی، معمولاً تور تولید شده توسط بک لایت پس از مدتی –مثلاً نیم ساعت پس از کار کردن تلویزیون- قطع می گردد. قطعی نور بک لایت در واقع به دلیل فعال شدن بخش محافظت کننده از دستگاه یا همان پروتکتور اتفاق می افتد.

بدین معنا که با نیمه خراب شدن تعدادی از لامپ های فلورسنت و گرم شدن آنها مدارات پروتکتور فعال شده و جهت حفاظت از دستگاه ولتاژ این بخش را قطع می کنند. در غالب تلویزیون ها از جمله تلویزیون سونی، بروز این اشکال با چشمک زدن و از طریق منوی عیب یاب به کاربر اعلام می‌گردد.

چشمک ال سی دی تلویزیون سونی

برای تعمیر تلویزیون خود با ما در تماس باشید. 

شماره تماس 54114-021 و 62948-021

علت 6 چشمک در تلویزیون ال سی دی سونی

همانگونه که گفته شد ولتاژ مورد نیاز برای روشن شدن لامپ های فلورسنت، به وسیله ترانس های افزاینده در برد اینورتر تولید می‌شود. این برد، بدلیل رعایت اصول ایمنی مدار محافظی بر کار تک تک ترانس ها و قطعات راه انداز آنها نظارت می‌کند و در صورت بروز هر گونه مشکل و ایرادی مدار محافظ جریان کار برد بک لایت را قطع می کند.

اکثریت قریب به اتفاق تلویزیون هایی که دچار مشکل بک لایت می‌گردند، معمولاً خرابی این بخش از آنها، به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد. بدین معنا که پس از مدتی کار طبیعی، تصویر تلویزیون قطع می‌شود و تلویزیون از حالت نرمال خارج می‌گردد. با خارج شدن بخش بک لایت از حالت نرمال، مدارات محافظ، نور بک لایت تلویزیون را قطع می‌کند و در نتیجه تلویزیون از کار می‌افتد.

در این وضعیت تلویزیون علی‌رغم پخش صدا، تصویر نخواهد داشت. این همان اشکالی است که در تلویزیون های سونی با نمایش 6 چشمک به کار اعلام می‌گردد. به عبارتی دیگر 6 چشمک در تلویزیون ال سی دی سونی، بیانگر وجود اشکال در بخش بک لایت دستگاه است.

بررسی علت 6 بار چشمک در تلویزیون ال سی دی سونی

همانگونه که در بخش‌های پیش گفته شده بروز اشکال در بخش بک لایت در نهایت منجر به خرابی تلویزیون و قطع تصویر آن می‌گردد. خوشبختانه طراحی سیستم تلویزیون های سونی به گونه ای انجام شده است که بروز چنین اشکال هایی در آنها، توسط چراغ های چشمک زدن به کاربر اعلام می‌گردد. (بسته به نوع اشکال پیش آمده تعداد چشمک های چراغ بالا و پایین می‌شود).

در خرابی بک لایت تلویزیون 6 بار چشمک در تلویزیون ال سی دی سونی برای کاربر نمایش داده می‌شوند. به طور کلی این 6 بار چشمک در تلویزیون ال سی سونی به دلایل متعددی نشان داده می‌شوند که در این بخش به آنها اشاره خواهیم کرد. این موارد عبارتند از:

خرابی لامپ های فلورسنت که معمولا در این حالت تغییر رنگ می دهند، خرابی ترانس های افزاینده ولتاژ در برد بک لایت، خرابی ترانزیستورها و یا آی سی هایی که ترانس ها را درایو می کنند و در نهایت خرابی قطعات SMD که شاید بتوان گفت خرابی آنها تعمیر تلویزیون را سخت و پیچیده می‌کند.

رفع مشکل 6 بار چشمک در تلویزیون ال سی دی سونی

همانگونه که گفته شد نمایش 6 بار چشمک در تلویزیون ال سی دی سونی نشان از وجود اشکال در بخش بک لایت دستگاه است از این رو رفع این مشکل با تعمیر بک لایت تلویزیون سونی ارتباط مستقیم دارد. در تعمیر بک لایت تلویزیون سونی عملیات مرتبط با عیب یابی صحیح پیش از اقدام به تعمیر اهمیت ویژه ای دارند از این رو پارت های مجزایی در نمایندگی سونی به این کار اختصاص داده شده است.

عیب یابی دستگاه تلویزیون شامل تست قطعات، کنترل کیفیت دستگاه، بررسی عملکرد دستگاه و مواردی از این قسم است. شما کاربران گرامی می توانید جهت دریافت تخصصی ترین خدمات مرتبط با این بخش از دستگاه و یا سایر سرویس های تعمیر بک لایت تلویزیون سونی به نمایندگی سونی مراجعه نمایید. در صورت وجود هر گونه ابهام در این باره می‌توانید با کارشناسان ما در مرکز تعمیرات سونی تماس گرفته و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهارده − 13 =