اشتراک گذاری

دلایل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون سونی چیست؟

به طور کلی امروزه با پیشرفت تکنولوژی ساخت دستگاه های لوازم خانگی، تلویزیون ها به یکی از پرطرفدار ترین دستگاه های لوازم خانگی تبدیل شده اند. البته این دستگاه دارای مشکلاتی نیز هستن. یکی از عمومی ترین مشکلات مربوط به دستگاه های تلویزیون هوشمند مربوط به کمرنگ شدن تصویر است از دلایل مختلفی ناشی شود.

همچنین روش هایی برای رفع و جلوگیری از بروز این وجود نیز وجود دارند. اگر گزینه تنظیمات روشنایی خودکار صفحه نمایش تلویزیون شما به صورت پیش فرض روشن باشد، ممکن است هنگام تماشای تلویزیون صفحه نمایش شما به طور خودکار روشن یا تیره شود. اگر تلویزیون شما به طور پراکنده سوسو می زند یا کم نور می شود، ممکن است لازم باشد برخی از ویژگی های مربوط به بهینه سازی انرژی دستگاه خود را غیرفعال کنید. در این مقاله، به بررسی این دلایل  می پردازیم و روش های رفع مشکل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار می دهیم.

کمرنگ شدن تصویر تلویزیون

بررسی دلایل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون سونی

به طور کلی دلایل زیادی در این رابطه وجود دارد. از جمله این دلایل می توان به مشکل در تنظیمات تلویزیون، کیفیت تصویر از طریق منبع ورودی، خرابی یا مشکل مربوط به نور پس زمینه یا قطعه بک لایت، قرار گرفتن تلویزیون در محیطی با دما و رطوبت بالا، خرابی کابل های نمایش دهنده تصویر اشاره نمود. در ادامه به بررسی این دلایل می پردازیم و به صورت دقیق تری آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

1. تنظیمات تصویر

 • پرهیز از حالت‌ های تصویری مشکل‌ ساز: گاهی اوقات حالت‌ های تصویری مثل “اسپورت” یا “سینما” ممکن است باعث کمرنگ شدن تصویر شوند. اطمینان حاصل کنید که تنظیمات تصویر به حالت استاندارد یا پیش فرض تنظیم شده باشند.

2. کیفیت و منبع ورودی

 • کیفیت سیگنال ورودی: تصاویر با کیفیت بالا از منابع HD (وضوح بالا) بهترین نتایج را ارائه می ‌دهند. اطمینان حاصل کنید که ورودی تلویزیون از منبع با کیفیت مناسبی فراهم شده باشد.
 • خرابی و مشکل در کابل ‌ها و اتصالات: استفاده از کابل ‌های HDMI با کیفیت و اطمینان از اتصال صحیح آن‌ ها نقش مهمی در حفظ کیفیت تصویر دارد.

3. خرابی قطعه نور پس ‌زمینه (Backlight)

 • تنظیمات نور پس ‌زمینه: در برخی تلویزیون‌ ها، تنظیمات نور پس ‌زمینه می ‌توانند تاثیر بزرگی بر روی کمرنگی تصویر داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که این تنظیمات به درستی انجام شده باشند.

4. دما و محیط با رطوبت بالا

 • دما و حرارت: برخی تلویزیون‌ ها در دماهای بالا یا پایین به صورت خودکار تنظیمات تصویر را تغییر می ‌دهند. اطمینان حاصل کنید که تلویزیون در یک محیط با دمای مناسب قرار دارد.

راه ‌حل ‌های رفع مشکل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون

1. بررسی تنظیمات تصویر

به تنظیمات تصویر تلویزیون خود مراجعه کرده و حالت ‌های تصویری، نور پس‌ زمینه و سطح روشنایی را بررسی کنید.

2. بررسی کیفیت ورودی

مطمئن شوید که از کابل ‌ها و منابع ورودی با کیفیت استفاده می ‌کنید. اگر تصویر از یک دستگاه های پخش کننده خارجی مثل DVD یا Blu-ray Player می ‌آید، تنظیمات آن دستگاه را نیز بررسی کنید.

3. بررسی نور پس‌ زمینه

اگر تلویزیون شما دارای تنظیمات نور پس‌ زمینه است، آن را به حالت استاندارد یا متعادل تنظیم کنید.

4. بررسی دما و محیط

اطمینان حاصل کنید که تلویزیون در یک محیط با دما و رطوبت مناسب قرار دارد.

5. مطمئن شوید که گزینه Contrast Enhancer خاموش است

قابلیت Contrast Enhancer عملکردی است که به طور خودکار روشنایی تلویزیون شما را تنظیم می کند تا تفاوت بین مناطق روشن و تاریک بیش از حد نباشد. وقتی این ویژگی روشن است، ممکن است صفحه شما به طور خودکار روشن تر یا تیره تر به نظر برسد. برای خاموش کردن این قابلیت Contrast Enhancer، نیاز به انجام و طی نمودن مراحلی هستید. این مراحل عبارت اند از:

 • ابتدا به همه تنظیمات بروید. برای رفتن این این بخش به مسیر به صفحه اصلی > منو > تنظیمات > همه تنظیمات بروید.
 • سپس به بخش تنظیمات پیشرفته بروید. برای دسترسی به این بخش به مسیر Picture > Expert Settings بروید.
 • گزینه Contrast Enhancer را انتخاب کنید. قابلیت Contrast Enhancer را برای خاموش کردن عملکرد انتخاب کنید.

توجه داشته باشید: هنگامی که حالت هوشمند (پیش فرض) روشن است، این عملکرد غیرفعال می شود.

چرا تلویزیون sony کمرنگ شده

خدمات تخصصی نمایندگی سونی: تعمیر بک لایت تلویزیون سونی

6. گزینه بهینه سازی روشنایی را غیرفعال کنید

قابلیت بهینه سازی روشنایی به طور خودکار روشنایی تصویر را با توجه به نور محیط تنظیم می کند. وقتی این گزینه یا قابلیت روشن است، بسته به نور محیط، صفحه ممکن است کم نور یا روشن به نظر برسد. برای غیرفعال کردن گزینه بهینه سازی روشنایی، نیاز به طی نمودن مراحلی خواهید بود. این مراحل عبارت اند از:

 • ابتدا از صفحه اصلی خود، به منو > تنظیمات > همه تنظیمات بروید.
 • سپس به مسیر General & Privacy > Power and Energy Saving بروید.
محو شدن تصویر تلویزیون
 • در انتها برای غیرفعال کردن قابلیت، گزینه Brightness Optimization را انتخاب کنید. تا ایراد پیش آمده به صورت کامل برطرف گردد.

توجه داشته باشید: هنگامی که عملکرد حالت هوشمند روشن باشد، این عملکرد غیرفعال می شود.

دلیل کمرنگ شند تصویر تلویزیون سونی

7. گزینه کاهش روشنایی را غیرفعال کنید

 • قابلیت کاهش روشنایی، روشنایی صفحه را برای بهینه سازی مصرف انرژی تنظیم می کند. وقتی این عملکرد روشن است، بسته به نور محیط، صفحه ممکن است کم نور یا روشن به نظر برسد. برای غیرفعال کردن قابلیت  کاهش روشنایی، نیاز به انجام مراحلی هستید. این مراحل عبارت اند از:
 • ابتدا از طریق مسیر نامبرده صفحه اصلی خود، به منو > تنظیمات > همه تنظیمات بروید.
 • سپس به مسیر General & Privacy > Power and Energy Saving بروید.
کمرنگی تصویر تلویزیون سونی
 • در نهایت گزینه کاهش روشنایی را برای غیرفعال کردن آن انتخاب کنید.

توجه داشته باشید: هنگامی که عملکرد حالت هوشمند روشن باشد، این عملکرد غیرفعال می شود.

8. گزینه Motion Lighting را غیرفعال کنید

قابلیت Motion Lighting می تواند با تنظیم خودکار روشنایی با توجه به حرکت صفحه نمایش، مصرف انرژی را کاهش دهد. هنگامی که این عملکرد روشن است، ممکن است صفحه نمایش با توجه به حرکت صفحه تاریک یا روشن به نظر برسد. برای غیرفعال کردن عملکرد Motion Lighting، نیاز به انجام مراحلی دارید. این مراحل عبارت اند از:

 • ابتدا از صفحه اصلی خود، به منو > تنظیمات > همه تنظیمات بروید.
 • سپس به مسیر General & Privacy > Power and Energy Saving بروید.
رفع مشکل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون
 • برای غیرفعال کردن عملکرد، Motion Lighting را انتخاب کنید.
 • در انتها گزینه Motion Lighting را غیرفعال کنید
چرا تصویر تلویزیون کمرنگ شده

توجه داشته باشید: اگر با تلویزیون هوشمند خود مشکل دارید، همیشه باید بررسی کنید که آیا ‌بروزرسانی‌ های نرم ‌افزاری موجود است، زیرا ممکن است راه ‌حلی برای مشکل شما وجود داشته باشد. همچنین روش های نامبرده بسته مدل به دستگاه ممکن است متفاوت باشند. در صورت عدم وجود گزینه های نامبرده در مدل تلویزیون شما، می توانید از طریق دفترچه راهنمای تلویزیون خود اطلاعات دقیق تر را کسب نمایید.

9. بازنشانی دستگاه به تنظیمات کارخانه

در صورت لزوم، بازنشانی تلویزیون به تنظیمات کارخانه و حالت اولیه آن را انجام دهید. اگر مشکل ادامه داشت، بهتر است با خدمات پس از فروش شرکت تولید کننده یا نمایندگی های مجاز تعمیرات تلویزیون اینچ بالای سونی تماس بگیرید و اطلاعات مورد نظر در این زمینه را کسب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوزده − هشت =