اشتراک گذاری

دلیل سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون سونی چیست؟

چرا صفحه نمایش تلویزیون سیاه شده است؟ بروز این مشکلات در تلویزیون سونی نشان می دهد که یا بک لایت تلویزیون خراب شده است یا پنل آن. بک لایت تلویزیون به عنوان تامین کننده نور پس زمینه تلویزیون به سه دلیل شامل: استفاده از قطعاتی با کیفیت متوسط در تلویزیون، جدا شدن لامپ های بک لایت از شاسی دستگاه و استفاده از بالاترین میزان نور بک لایت در تنظیمات تلویزیون دچار مشکل می شود. پنل تلویزیون نیز به دو دلیل شامل: وارد شدن ضربه به تلویزیون و نفوذ رطوبت به آن دچار مشکل می شود. ادامه این مطلب را از دست ندهید تا بیشتر با عواملی که در سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون دست دارند آشنا شوید.

سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون سونی

اصلی ترین علل سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون سونی

 1. خراب شدن بک لایت تلویزیون
 2. خراب شدن پنل تلویزیون سونی
 3. مشکلات اتصال کابل 
 4. ایراد در دستگاه های ورودی
 5. اختلال در منبع تغذیه تلویزیون سونی
 6. سوختن لامپ تصویر تلویزیون سونی
 7. نفوذ گرد و غبار و رطوبت به تلویزیون

دلیل سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون سونی و راهکارهای رفع آن

سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون سونی و دیگر برندها معمولا ناشی از خرابی قطعات داخلی این دستگاه است. معمولا وقتی بک لایت آسیب می بیند، نور پس زمینه به درستی تامین نشده و به دنبال آن، مشکلاتی در تصویر ایجاد می شود. در این شرایط، تلویزیون چندبار روشن و خاموش می شود و در ادامه تصویر نمایش داده نشده و به رنگ کاملا سیاه در می آید. خراب شدن بخش ماژور یا لیکوئید در پنل نیز یکی دیگر از دلایل سیاه شدن تلویزیون سونی و سایر برندهاست.

گاهی هم تصویر تلویزیون به دلیل پیکسل سوختگی سیاه می شود. بد نیست بدانید که هر پیکسل دارای 3 عدد ساب برای ایجاد رنگ بوده و توسط ترانزیستورها و به صورت گروهی کنترل می شود. سوختن هریک از این پیسکل ها باعث خاموشی صفحه نمایش و سیاه شدن تصاویر می شود. برای رفع مشکل در کمترین زمان با تکنسین های تعمیر تلویزیون سونی تماس بگیرید.

 • خراب شدن بک لایت تلویزیون

یکی از عواملی که در سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون سونی یا تاریک شدن آن دست دارد، خراب شدن بک لایت تلویزیون است. اگر با بک لایت تلویزیون آشنایی ندارید، لازم است بدانید که تلویزیون برای نمایش تصاویر به نور پس زمینه نیاز دارد که این نور پس زمینه در تلویزیون توسط بک لایت تامین می شود.

درواقع در تلویزیون های ال سی دی از لامپ های فلورسنت برای تامین نور پس زمینه استفاده می شود و در تلویزیون های ال ای دی نیز از لامپ های LED برای تامین نور پس زمینه تلویزیون استفاده می شود؛ به گونه ای که لامپ های فلورسنت و LED در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی بر روی صفحه ای قرار می گیرند که به آن صفحه که نگهدارنده این لامپ ها است، بک لایت گفته می شود.

چه عواملی موجب خرابی بک لایت تلویزیون می شوند؟

 • استفاده از قطعاتی با کیفیت متوسط
 • جدا شدن لامپ های بک لایت از شاسی دستگاه
 • استفاده از بالاترین میزان نور بک لایت در تنظیمات تلویزیون

تمامی این عوامل در خراب شدن بک لایت تلویزیون و درنهایت سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون سونی دست دارند. متاسفانه در برخی از مدل های اقتصادی تلویزیون سونی به دلیل کاهش قیمت نهایی محصول از قطعاتی با کیفیت متوسط استفاده می شود که همین عامل موجب زود خراب شدن بک لایت تلویزیون می شود. از طرفی وارد شدن ضربه به تلویزیون موجب جدا شدن لامپ های بک لایت از شاسی دستگاه و تاریک شدن صفحه نمایش تلویزیون می شود؛

با این وجود باید از وارد شدن ضربه به تلویزیون جلوگیری کنید. درنهایت قرار دادن تنظیمات بک لایت بر روی بالاترین میزان نور، موجب می شود که فشار زیادی به لامپ های بک لایت وارد شود و موجب سوختن آن ها شود؛ از این رو بهتر است نور بک لایت تلویزیون را در تنظیمات این دستگاه بر روی میزان متوسطی قرار دهید تا به لامپ های آن فشار زیادی وارد نشود.

 • خراب شدن پنل تلویزیون

دومین عاملی که در سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون سونی دست دارد، خراب شدن پنل تلویزیون است. پنل تلویزیون همان صفحه نمایش تلویزیون است که به دلیل اهمیت بسیار بالایی که برخوردار است، 70 درصد از ارزش تلویزیون را شامل می شود. دو عامل مهم در خراب شدن پنل تلویزیون نقش دارند که یکی وارد شدن ضربه به تلویزیون است و دیگری نفوذ رطوبت به پنل آن؛ با این وجود باید از وارد شدن ضربه تلویزیون و نفوذ رطوبت به آن جلوگیری کنید.

توجه داشته باشید که منظور از نفوذ رطوبت به تلویزیون، ریختن مقدار زیادی آب بر روی آن نیست، چراکه حتی کوچکترین میزان رطوبت نیز می تواند پنل تلویزیون را از پا دربیاورد. اکثر اوقات پنل تلویزیون به دلیل تمیز کردن غیر اصولی صفحه نمایش آسیب می بیند؛ به گونه ای که کاربر مایع تمیز کننده را به صورت مستقیم بر روی نمایشگر تلویزیون اسپری می کند و همین عامل موجب آسیب دیدگی پنل تلویزیون می شود. بهترین کار برای تمیز کردن تلویزیون این است که مایع تمیز کننده را بر روی دستمالی بدون پرز و خشک اسپری کرده و آن را بر روی صفحه نمایش تلویزیون بکشید تا تمیز شود.

 • مشکلات اتصال کابل

 مطمئن شوید که کابل های تلویزیون به درستی به دستگاه های ورودی و تلویزیون متصل شده اند. اگر کابل ها شل یا آسیب دیده باشند، ممکن است باعث سیاه شدن صفحه نمایش شوند.

 • اختلال در اتصالات دستگاه های ورودی

 اگر تلویزیون به دستگاه های ورودی دیگری مانند گیرنده دیجیتال یا دستگاه پخش Blu-ray متصل شده است، مطمئن شوید که این دستگاه ها به درستی کار می کنند. اگر دستگاه های ورودی مشکل داشته باشند، ممکن است باعث سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون شوند.

 • اختلال در برد منبع تغذیه

برد منبع تغذیه مسئول تامین برق تلویزیون است. اگر برد منبع تغذیه خراب شود، ممکن است باعث سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون شود.

 • سوختن لامپ تصویر تلویزیون

 لامپ تصویر تلویزیون مسئول تولید نور پس زمینه است. اگر لامپ تصویر سوخته باشد، ممکن است باعث سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون شود.

 • تجمع گرد و غبار و رطوبت

 گرد و غبار و رطوبت می توانند باعث آسیب به قطعات داخلی تلویزیون شوند. اگر تلویزیون در معرض گرد و غبار یا رطوبت قرار گرفته باشد، ممکن است باعث سیاه شدن صفحه نمایش شود.

چگونه مشکل سیاه شدن تلویزیون سونی را رفع کنیم؟

برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا مطمئن شوید که کابل ها به درستی به تلویزیون و دستگاه های ورودی متصل شده اند.
 2. دستگاه های ورودی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می کنند.
 3. تلویزیون را از برق بکشید و دوباره وصل کنید.
 4. تلویزیون را به تنظیمات کارخانه بازگردانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

9 + سیزده =