اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

دلیل سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون سونی چیست؟

چرا صفحه نمایش تلویزیون سیاه شده است؟ بروز این مشکلات در تلویزیون سونی نشان می دهد که یا بک لایت تلویزیون خراب شده است یا پنل آن. بک لایت تلویزیون به عنوان تامین کننده نور پس زمینه تلویزیون به سه دلیل شامل: استفاده از قطعاتی با کیفیت متوسط در تلویزیون، جدا شدن لامپ های بک لایت از شاسی دستگاه و استفاده از بالاترین میزان نور بک لایت در تنظیمات تلویزیون دچار مشکل می شود.

پنل تلویزیون نیز به دو دلیل شامل: وارد شدن ضربه به تلویزیون و نفوذ رطوبت به آن دچار مشکل می شود. ادامه این مطلب را از دست ندهید تا بیشتر با عواملی که در سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون دست دارند آشنا شوید.

سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون سونی

دلیل سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون سونی و راهکارهای رفع آن

سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون سونی و دیگر برندها معمولا ناشی از خرابی قطعات داخلی این دستگاه است. معمولا وقتی بک لایت آسیب می بیند، نور پس زمینه به درستی تامین نشده و به دنبال آن، مشکلاتی در تصویر ایجاد می شود. در این شرایط، تلویزیون چندبار روشن و خاموش می شود و در ادامه تصویر نمایش داده نشده و به رنگ کاملا سیاه در می آید. خراب شدن بخش ماژور یا لیکوئید در پنل نیز یکی دیگر از دلایل سیاه شدن تلویزیون سونی و سایر برندهاست.

گاهی هم تصویر تلویزیون به دلیل پیکسل سوختگی سیاه می شود. بد نیست بدانید که هر پیکسل دارای 3 عدد ساب برای ایجاد رنگ بوده و توسط ترانزیستورها و به صورت گروهی کنترل می شود. سوختن هریک از این پیسکل ها باعث خاموشی صفحه نمایش و سیاه شدن تصاویر می شود. برای رفع مشکل در کمترین زمان با تکنسین های تعمیر تلویزیون سونی تماس بگیرید.

  • خراب شدن بک لایت تلویزیون

یکی از عواملی که در سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون سونی یا تاریک شدن آن دست دارد، خراب شدن بک لایت تلویزیون است. اگر با بک لایت تلویزیون آشنایی ندارید، لازم است بدانید که تلویزیون برای نمایش تصاویر به نور پس زمینه نیاز دارد که این نور پس زمینه در تلویزیون توسط بک لایت تامین می شود.

درواقع در تلویزیون های ال سی دی از لامپ های فلورسنت برای تامین نور پس زمینه استفاده می شود و در تلویزیون های ال ای دی نیز از لامپ های LED برای تامین نور پس زمینه تلویزیون استفاده می شود؛ به گونه ای که لامپ های فلورسنت و LED در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی بر روی صفحه ای قرار می گیرند که به آن صفحه که نگهدارنده این لامپ ها است، بک لایت گفته می شود.

چه عواملی موجب خرابی بک لایت تلویزیون می شوند؟

  • استفاده از قطعاتی با کیفیت متوسط
  • جدا شدن لامپ های بک لایت از شاسی دستگاه
  • استفاده از بالاترین میزان نور بک لایت در تنظیمات تلویزیون

تمامی این عوامل در خراب شدن بک لایت تلویزیون و درنهایت سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون سونی دست دارند. متاسفانه در برخی از مدل های اقتصادی تلویزیون سونی به دلیل کاهش قیمت نهایی محصول از قطعاتی با کیفیت متوسط استفاده می شود که همین عامل موجب زود خراب شدن بک لایت تلویزیون می شود. از طرفی وارد شدن ضربه به تلویزیون موجب جدا شدن لامپ های بک لایت از شاسی دستگاه و تاریک شدن صفحه نمایش تلویزیون می شود؛

با این وجود باید از وارد شدن ضربه به تلویزیون جلوگیری کنید. درنهایت قرار دادن تنظیمات بک لایت بر روی بالاترین میزان نور، موجب می شود که فشار زیادی به لامپ های بک لایت وارد شود و موجب سوختن آن ها شود؛ از این رو بهتر است نور بک لایت تلویزیون را در تنظیمات این دستگاه بر روی میزان متوسطی قرار دهید تا به لامپ های آن فشار زیادی وارد نشود.

  • خراب شدن پنل تلویزیون

دومین عاملی که در سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون سونی دست دارد، خراب شدن پنل تلویزیون است. پنل تلویزیون همان صفحه نمایش تلویزیون است که به دلیل اهمیت بسیار بالایی که برخوردار است، 70 درصد از ارزش تلویزیون را شامل می شود. دو عامل مهم در خراب شدن پنل تلویزیون نقش دارند که یکی وارد شدن ضربه به تلویزیون است و دیگری نفوذ رطوبت به پنل آن؛ با این وجود باید از وارد شدن ضربه تلویزیون و نفوذ رطوبت به آن جلوگیری کنید.

توجه داشته باشید که منظور از نفوذ رطوبت به تلویزیون، ریختن مقدار زیادی آب بر روی آن نیست، چراکه حتی کوچکترین میزان رطوبت نیز می تواند پنل تلویزیون را از پا دربیاورد. اکثر اوقات پنل تلویزیون به دلیل تمیز کردن غیر اصولی صفحه نمایش آسیب می بیند؛ به گونه ای که کاربر مایع تمیز کننده را به صورت مستقیم بر روی نمایشگر تلویزیون اسپری می کند و همین عامل موجب آسیب دیدگی پنل تلویزیون می شود. بهترین کار برای تمیز کردن تلویزیون این است که مایع تمیز کننده را بر روی دستمالی بدون پرز و خشک اسپری کرده و آن را بر روی صفحه نمایش تلویزیون بکشید تا تمیز شود.