اشتراک گذاری

چرا تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد؟

چرا تلویزیون سونی صدا دارد ولی تصویر ندارد؟ اگر شما هم با چنین مشکلی در تلویزیون سونی مواجه شده‌اید، لازم است بدانید که صدا داشتن اما تصویر نداشتن تلویزیون دو دلیل دارد. به گونه‌ای که یا بک لایت تلویزیون خراب شده است یا اینکه پنل آن به دلیل آبخوردگی آسیب دیده است و باید تعویض گردد. اما برای اینکه بفهمید بک لایت تلویزیون چیست و چه دلایلی موجب آسیب دیدن آن می‌شود؟ لازم است تا ادامه این مطلب را دنبال کنید.

تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

اصلی ترین دلایل تصویر نداشتن تلویزیون در حالی که صدا دارد

یکی از رایج ترین و اصلی ترین مشکلات در دستگاه های تلویزیون مربوط به تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد می شود. در صورتی که تلویزیون شما صدا دارد اما تصویر نمایش داده نمی ‌شود، ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد.

از جمله این دلایل می توان به مشکل در کابل اتصال تصویر، مشکل در دستگاه تصویر دهنده، انتخاب کانال یا ورودی اشتباه، مشکل در منبع تغذیه، مشکلات نرم افزاری، تنظیمات تلویزیون، آپدیت نرم افزاری، مشکل یا خرابی در پنل اشاره کرد. در ادامه، به برخی از این دلایل و راه ‌حل ‌های رفع مشکل تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد  می پردازیم و به صورت تخصصی این موارد را بررسی می کنیم.

1. خرابی بک لایت

در تلویزیون برای اینکه تصاویر قابل نمایش باشند به یک نور پس‌زمینه نیاز است که این نور توسط بک لایت تلویزیون تامین می‌شود. درواقع در تلویزیون‌های ال سی دی برای ایجاد نور پس‌زمینه و نمایش تصاویر از لامپ‌های فلورسنت استفاده می‌شد. زمانی که مشکلی برای این قطعه پیش بیاید بدون شک تصویر از دست خواهد رفت. به همین دلیل هم رمانی که اسپیکرها به خوبی صدا را پخش می کنند ولی تصویری وجود ندارد ، اولین مورد، بررسی و در صورت لزوم تعمیر بک لایت تلویزیون سونی است.

2. آبخوردگی پنل تلویزیون

علاوه‌بر خراب شدن بک لایت که عامل اصلی صد داشتن اما تصویر نداشتن تلویزیون به شمار می‌رود، خراب شدن پنل تلویزیون نیز به دلیل نفوذ رطوبت به آن دلیل دیگری است که موجب تصویر نداشتن تلویزیون سونی می‌شود. منظور از وارد شدن رطوبت به پنل تلویزیون، ریختن یک لیوان آب بر روی این دستگاه نیست. درواقع وارد شدن کوچکترین رطوبت به تلویزیون هم در خراب شدن پنل این دستگاه نقش دارد. اکثر اوقات زمانی رطوبت وارد پنل تلویزیون می‌شود که مایع تمیز‌کننده را به صورت مستقیم بر روی نمایشگر آن اسپری می‌کنیم. برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است با یک دستمال کمی مرطوب نمایشگر تلویزیون را تمیز کرده و سپس با یک دستمال خشک مجدداً بر روی نمایشگر تلویزیون بکشید تا هیچ رطوبتی بر روی آن باقی نماند.

3. کابل اتصال تصویر

یکی دیگر از دلایل مشکل تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد مربوط به کابل اتصال تصویر می شود. بررسی کنید که کابل HDMI یا کابل اتصال تصویر دیگر به درستی به تلویزیون و دستگاه ورودی متصل شده باشد. گاهی اوقات اتصال ناقص یا خرابی در کابل می‌ تواند باعث عدم نمایش تصویر شود.

4. دستگاه تصویر دهنده

مطمئن شوید که دستگاه منبع تصویر دهنده (مثل دستگاه پخش دی ‌وی ‌دی، کنسول بازی یا دستگاه اکسترنال) روشن و به درستی کار می ‌کند. جهت بررسی این موارد در صورت استفاده از کنسول بازی، مطمئن شوید که خروجی تصویر آن با تلویزیون شما سازگار است.

درمورد ایرادات دیگر تلویزیون بخوانید: دلیل قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون چیست؟

5. کانال یا ورودی اشتباه

از دیگر دلایل تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد مربوط به انتخاب کانال یا ورودی اشتباه می شود. گاهی اوقات، تلویزیون به کانال یا ورودی اشتباه تنظیم شده است. از منوی تلویزیون، ورودی صحیح را انتخاب کنید.

دلیل صدا داشتن و تصویر نداشتن تلویزیون

6. خاموش بودن یا مشکل تغذیه

بررسی کنید که تلویزیون به درستی روشن شده باشد و همچنین منبع تغذیه آن درست باشد. در صورتی که ایراد رفع نشد، مشکل تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد مربوط به قطعات سخت افزاری دستگاه شما می شود تا نیاز به بررسی تخصصی جهت رفع این موضوع دارد.

7. مشکلات سخت‌ افزاری

اگر با انجام مراحل فوق مشکل حل نشد، ممکن است مشکل در قطعات سخت‌ افزاری تلویزیون باشد. در این صورت، بهتر است به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید. همچنین در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است می توانید با مراجعه به مرکز گارانتی کننده خدمات مورد نیاز را به صورت رایگان دریافت نمایید.

8. تنظیمات تلویزیون

برخی تلویزیون‌ها دارای تنظیمات خاصی برای تصویر هستند. مطمئن شوید که تنظیمات تصویر تلویزیون شما به درستی تنظیم شده باشند.

این مقاله خواندنی را از دست ندهید: بهترین هارد اکسترنال برای تلویزیون

9. آپدیت نرم‌ افزاری

گاهی اوقات آپدیت سیستم عامل نرم ‌افزاری تلویزیون می ‌تواند به حل مشکل تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد کمک کند. جهت بررسی این موضوع مطمئن شوید که نرم ‌افزار تلویزیون شما بروز است. نکته قابل توجه درباره این موضوع این است که برای بروزرسانی سیستم عامل نرم افزاری دستگاه خود نیاز به اتصال به اینترنت پرسرعت دارید که در این رابطه توصیه می شود به شبکه اینترنت خانگی متصل شوید.

10. بررسی تنظیمات تلویزیون

تلویزیون شما تنظیمات بی شماری دارد که می توانید آن ها را پیکربندی کنید. برخی از این موارد بر اتصالات تلویزیون شما تأثیر می گذارد. جهت بررسی این موضوع می توانید با بررسی تنظیمات تلویزیون خود بخش های مختلف را مورد بررسی قرار دهید تا ایراد پیش آمده رفع گردد. اگر تلویزیون شما منوها یا تنظیمات را نمایش دهد، ایراد پیش آمده مربوط به قطعات سخت افزاری دستگاه نیست.

11. انجام سافت ریست

یکی از روش های رفع مشکل تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد، مربوط به انجام سافت ریست می شود. جهت انجام این اقدام می توانید طبق مراحل زیر پیش بروید:

ابتدا تلویزیون خود را به مدت 60 ثانیه از برق بکشید. فقط آن را خاموش نکنید. پس از قطع شدن دکمه پاور آن را به مدت 30 ثانیه نگه دارید.

سپس تلویزیون خود را دوباره به برق وصل کنید و تصویر را بررسی کنید. همچنین می توانید تنظیم روشنایی دستگاه خود را بررسی کنید. گاهی اوقات ممکن است یک تنظیم دچار مشکل شود.

12. بازنشانی تلویزیون

بازنشانی همه دستگاه ‌های هوشمند یک اقدام مهم جهت رفع مشکلات نرم افزاری است. این روش ممکن است مشکل تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد را برطرف کند و انجام آن بسیار ساده است.

13. بررسی HDMI

ورودی‌ های HDMI ممکن است مشکلاتی داشته باشند که سیگنال ویدیویی را قطع می‌کند و در عین حال به صدا اجازه می ‌دهد کار کند. شما می توانید جهت رفع این مشکل ابتدا و انتهای کابل را بررسی نمایید. در صورت خرابی کابل آن را تعویض کنید. ابتدا هر کابل HDMI را در دو انتها، انتهای تلویزیون و دستگاه متصل دیگر جدا کرده و دوباره وصل کنید.

این کار را برای هر دستگاهی که به تلویزیون شما متصل است انجام دهید. از یک کابل خوب شناخته شده استفاده کنید و آن را با کابل از یک منبع خاص تعویض کنید. ببینید آیا این کمک می کند. این کار را به نوبه خود برای هر دستگاه تصویر دهنده که دارید انجام دهید. اگر این تعویض مشکل را برطرف کرد، یک کابل جایگزین تهیه کنید و آن را نصب کنید.

14. تعویض پورت ها

 اگر چیزی به دستگاه تصویر دهنده خود را  HDMI1 وصل کرده اید و کار نمی کند، ببینید آیا می توانید آن را به HDMI2 وصل کنید و تلویزیون را نیز برای این کار تنظیم کنید. برخی از تلویزیون ها به طور خودکار منبع فعال را جستجو می کنند. اگر کار کرد، ببینید آیا دستگاه دیگری در HDMI1 کار می کند یا ایراد همچنان وجود دارد. اگر اینطور نیست، ممکن است به این معنی باشد که پورت HDMI شما خراب است یا یک مشکل بزرگ نرم افزاری وجود دارد و ممکن است بازنشانی به تنظیمات کارخانه لازم باشد.

اگردستگاه تصویر دهنده شما در هیچ پورتی کار نکند، ممکن است نشان دهنده مشکلی در دستگاه متصل خاص باشد. گاهی اوقات کابل های HDMI بدون تاییدیه باعث ایجاد مشکل در این راه می شوند، بهتر است از کابل های تایید شده استفاده کنید. برخی از مدل های جدیدتر حالت تست HDMI دارند. با استفاده از این تنظیمات می توانید کابل ها را برای ایراد بررسی کنید.

15. مشکلات نرم افزاری

اگر تلویزیون شما طوری تنظیم نشده است که به طور خودکار نرم افزار خود را بروز کند، ممکن است باعث عملکرد نامنظم شود. انجام بروزرسانی دستی گام دیگری است که می توانید برای از بین بردن علت احتمالی بردارید.

چرا تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

16. تنظیم مجدد کارخانه

اگر بروزرسانی تأثیری نداشت یا کار نمی‌کرد، آخرین مرحله بازنشانی کارخانه است. قبل از انجام این کار، تنظیمات مختلفی را که تغییر داده‌ اید ثبت کنید، زیرا این تنظیم مجدد همه چیز را پاک می‌کند.

تلویزیون شما تمام تنظیمات پیش ‌فرض کارخانه را خواهد داشت و اگر با این کار مشکل بدون تصویر برطرف شود، باز هم برای بازیابی تنظیمات قبلی خود کمی کار خواهید داشت. بازنشانی را طبق دستورالعمل‌هایی که با تلویزیون ارائه شده است انجام دهید.

برای انجام بازنشانی دستگاه خود ابتدا به تنظیمات دستگاه وارد شوید. سپس در بخش تنظیمات عمومی به دنبال گزینه بازنشانی به تنظیمات کارخانه بگردید. در انتها گزینه مورد نظر را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دستگاه مجددا راه اندازی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نه + 8 =