اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

علت تصویر نداشتن تلویزیون سونی چیست؟ تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد!

چرا تلویزیون سونی صدا دارد ولی تصویر ندارد؟ اگر شما هم با چنین مشکلی در تلویزیون سونی مواجه شده‌اید، لازم است بدانید که صدا داشتن اما تصویر نداشتن تلویزیون دو دلیل دارد. به گونه‌ای که یا بک لایت تلویزیون خراب شده است یا اینکه پنل آن به دلیل آبخوردگی آسیب دیده است و باید تعویض گردد. اما برای اینکه بفهمید بک لایت تلویزیون چیست و چه دلایلی موجب آسیب دیدن آن می‌شود؟ لازم است تا ادامه این مطلب را دنبال کنید.

تصویر نداشتن تلویزیون

خراب شدن بک لایت ؛ دلیل اصلی تصویر نداشتن تلویزیون سونی

در تلویزیون برای اینکه تصاویر قابل نمایش باشند به یک نور پس‌زمینه نیاز است که این نور توسط بک لایت تلویزیون تامین می‌شود. درواقع در تلویزیون‌های ال سی دی برای ایجاد نور پس‌زمینه و نمایش تصاویر از لامپ‌های فلورسنت استفاده می‌شد. تا جایی که تلویزیون‌های ال ای دی راهی بازار شدند. در این نوع تلویزیون‌ها به جای استفاده از لامپ‌های فلورسنت، برای افزایش کیفیت تصاویر از لامپ‌های ال ای دی استفاده شده است. به محفظه‌ای که نگهدارنده لامپ‌های فلورسنت و ال ای دی در تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی می‌باشد، بک لایت گفته می‌شود که دلیل اصلی تصویر نداشتن تلویزیون سونی به شمار می‌رود.

سایر علائم خراب شدن بک لایت تلویزیون چیست؟

تنها یکی از علائم خراب شدن بک لایت، تصویر نداشتن تلویزیون سونی است. سایر علائمی که با بروز چنین مشکلی در تلویزیون خودشان را نشان می‌دهند شامل: ظاهر شدن لوگوی سونی و خاموش شدن تلویزیون، تاریک شدن بخشی از تصویر یا کل تصویر، قطع و وصل شدن تصویر یا به اصطلاح چشمک زدن آن و ایجاد نقاط نورانی یا تاریک در تصویر می‌باشند.

علت خراب شدن یا سوختن بک لایت تلویزیون چیست؟

خراب شدن یا سوختن بک لایت تلویزیون سونی سه دلیل اصلی دارد شامل: استفاده از قطعاتی باکیفیت متوسط در تلویزیون‌های میان‌رده، جدا شدن لامپ‌های بک لایت از شاسی دستگاه و استفاده از بالاترین میزان نور بک لایت در تنظیمات تلویزیون. متاسفانه در برخی از مدل‌های اقتصادی و میان‌رده تلویزیون سونی از قطعاتی باکیفیت متوسط استفاده شده است تا قیمت نهایی محصول کاهش پیدا کند. همین عامل موجب می‌شود که با روشن ماندن تلویزیون در ساعات طولانی، بک لایت آن دچار مشکل شود.

از طرفی تلویزیون‌هایی که بک لایت آن‌ها شاخه‌ای است به مرور زمان با از بین رفتن چسب بین لامپ‌ها و فلز زیر آن‌ها، دچار مشکل می‌شوند. اما آخرین عاملی که موجب خراب شدن بک لایت تلویزیون می‌شود به نوعی نشان می‌دهد که کاربر مقصر است. چراکه بعضی از کاربران نور بک لایت تلویزیون را در تنظیمات این دستگاه در بالاترین میزان خود قرار می‌دهند که همین مسئله موجب داغ شدن لامپ‌های بک لایت و خراب شدن آن‌ها در طولانی‌مدت می‌شود.

آبخوردگی پنل تلویزیون؛ دلیل دیگر تصویر نداشتن تلویزیون

علاوه‌بر خراب شدن بک لایت که عامل اصلی تصویر نداشتن تلویزیون به شمار می‌رود، خراب شدن پنل تلویزیون نیز به دلیل نفوذ رطوبت به آن دلیل دیگری است که موجب تصویر نداشتن تلویزیون سونی می‌شود. منظور از وارد شدن رطوبت به پنل تلویزیون، ریختن یک لیوان آب بر روی این دستگاه نیست. درواقع وارد شدن کوچکترین رطوبت به تلویزیون هم در خراب شدن پنل این دستگاه نقش دارد. اکثر اوقات زمانی رطوبت وارد پنل تلویزیون می‌شود که مایع تمیز‌کننده را به صورت مستقیم بر روی نمایشگر آن اسپری می‌کنیم. برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است با یک دستمال کمی مرطوب نمایشگر تلویزیون را تمیز کرده و سپس با یک دستمال خشک مجدداً بر روی نمایشگر تلویزیون بکشید تا هیچ رطوبتی بر روی آن باقی نماند.