اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

دلیل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی چیست؟

چرا تلویزیون سونی ناگهان خاموش می شود؟ متاسفانه خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ، خبرهای بدی را به همراه دارد؛ چراکه بروز این مشکل نشان می دهد که یا برد پاور تلویزیون دچار مشکل شده است یا مین برد این دستگاه. رایج ترین عاملی که هم در خرابی مین برد و هم در خرابی برد پاور تلویزیون دست دارد، نوسان برق است؛ به همین دلیل تعمیرکاران تلویزیون همیشه توصیه می کنند که تلویزیون خود را مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگر به محافظ برق متصل کنید. ادامه این مطلب را دنبال کنید تا با نقش مین برد و برد پاور در تلویزیون و عواملی که در خرابی آن ها دست دارند، آشنا شوید.

دلایل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی

  • خرابی منبع تغذیه یا برد پاور تلویزیون

مهم ترین و رایج ترین دلیلی که موجب خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی می شود، خرابی منبع تغذیه این دستگاه است که به آن برد پاور نیز می گویند. همانطور که از نام منبع تغذیه پیداست، این قطعه وظیفه دارد تا جریان برق مورد نیاز تلویزیون را فراهم کند تا این دستگاه روشن بماند و کار کند؛ با این وجود بدیهی است که اگر مشکلی برای منبع تغذیه تلویزیون به وجود بیاید، این قطعه نمی تواند جریان برق مورد نیاز تلویزیون را فراهم کند و به همین دلیل تلویزیون ناگهان خاموش می شود.

نحوه کار برد پاور به این شکل است که جریان برق 220 ولت شهری را که از نوع AC یعنی جریان برق متناوب است دریافت می کند و آن به جریان برقی از نوع DC که جریان برق مستقیم است تبدیل می کند؛ چراکه تلویزیون برای روشن ماندن و کار کردن به جریان برق DC نیاز دارد؛ به همین دلیل برد پاور باید جریان برق شهری را به جریان برق مورد نیاز تلویزیون تبدیل کند و سپس این جریان برق را به مین برد تلویزیون ارسال کند تا مین برد جریان برق را به تمامی اجزا تلویزیون ارسال کند.

  • خرابی مین برد یا برد اصلی تلویزیون

دلیل دیگری که در خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی دست دارد، خرابی مین برد تلویزیون است که به آن برد اصلی تلویزیون نیز می گویند. نقش مین برد در تلویزیون به قدری اهمیت دارد که اگر با مشکلی مواجه شود، تلویزیون به دستگاهی بلااستفاده تبدیل می شود. درواقع مین برد نگهدارنده مهم ترین قطعات تلویزیون بر روی خود است که هم نقش و مسئولیت هر کدام از آن ها را تعیین می کند و هم اینکه ارتباط لازم بین آن ها را شکل می دهد؛ به گونه ای که هر کدام از دستوراتی که کاربر به تلویزیون می دهد از روشن کردن تلویزیون گرفته تا کم و زیاد کردن صدا و عوض کردن کانال و … اول از همه به مین برد تلویزیون ارسال می شوند و سپس توسط مین برد به قطعه مورد نظر ارسال می شوند تا اجرا شوند.

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون

چگونه باید از خرابی برد پاور و مین برد تلویزیون جلوگیری کنیم؟

همانطور که اشاره کردیم وظیفه برد پاور تلویزیون، تامین جریان برق مورد نیاز این دستگاه است؛ به گونه ای که جریان برق شهری را دریافت کرده و آن را به جریان برق مورد نیاز تلویزیون تبدیل می کند و به مین برد ارسال می کند؛ بنابراین مهم ترین عاملی که در خرابی برد پاور دست دارد، نوسان برق است. علاوه بر این اگر جریان برقی که منبع تغذیه تلویزیون به مین برد ارسال می کند دارای نوسان برق باشد، مین برد تلویزیون نیز آسیب می بیند؛ بنابراین علت خرابی برد پاور و مین برد تلویزیون، مشترک است؛ به گونه ای که نوسان برق موجب خرابی هر یک از این قطعات می شود.

البته دو عامل دیگر در خراب شدن مین برد تلویزیون دست دارند که شامل: وارد شدن ضربه به تلویزیون و اتصال کابل های غیر استاندارد به این دستگاه می باشند؛ بنابراین به شما توصیه می کنیم که برای جلوگیری از خراب شدن برد پاور، مین برد تلویزیون و درنهایت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی، حتما این دستگاه را به محافظ برق متصل کنید؛ چراکه محافظ برق می تواند، هر گونه نوسان برق را مهار کند. علاوه بر این از وارد شدن ضربه به تلویزیون، نفوذ رطوبت به آن و همچنین اتصال کابل های غیر استاندارد به تلویزیون خودداری کنید.