اشتراک گذاری

دلیل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی چیست؟

چرا تلویزیون سونی ناگهان خاموش می شود؟ متاسفانه خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ، خبرهای بدی را به همراه دارد؛ چراکه بروز این مشکل نشان می دهد که یا برد پاور تلویزیون دچار مشکل شده است یا مین برد این دستگاه. رایج ترین عاملی که هم در خرابی مین برد و هم در خرابی برد پاور تلویزیون دست دارد، نوسان برق است؛ به همین دلیل تعمیرکاران تلویزیون همیشه توصیه می کنند که تلویزیون خود را مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگر به محافظ برق متصل کنید. ادامه این مطلب را دنبال کنید تا با عوامل موثر در خاموش شدن تلویزیون سونی آشنا شوید.

خاموش شدن تلویزیون سونی

علل اصلی خاموش شدن تلویزیون سونی کدامند؟

 • مشکلات برق تلویزیون
 • خرابی منبع تغذیه تلویزیون سونی
 • ایراد در مین برد تلویزیون 
 • خرابی برد گرافیک تلویزیون سونی
 • خرابی برد کنترل تلویزیون
 • مشکلات نرم افزاری

این مقاله را از دست ندهید: خاموش روشن شدن تلویزیون سونی

دلایل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی

 • مشکلات برق تلویزیون سونی

یکی از شایع ترین دلایل خاموش شدن تلویزیون سونی، مشکلات برق است. اگر تلویزیون به طور مستقیم به پریز برق وصل شده باشد، ممکن است پریز مشکل داشته باشد. همچنین، اگر تلویزیون از طریق یک محافظ برق وصل شده باشد، ممکن است محافظ برق مشکل داشته باشد.

برای بررسی مشکلات برق، می توانید تلویزیون را به یک پریز برق دیگر وصل کنید یا از یک محافظ برق دیگر استفاده کنید. اگر مشکل برطرف نشد، ممکن است مشکل از منبع تغذیه تلویزیون باشد.

 • خرابی منبع تغذیه یا برد پاور تلویزیون

مهم ترین و رایج ترین دلیلی که موجب خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی می شود، خرابی منبع تغذیه تلویزیون این دستگاه است که به آن برد پاور نیز می گویند. همانطور که از نام منبع تغذیه پیداست، این قطعه وظیفه دارد تا جریان برق مورد نیاز تلویزیون را فراهم کند تا این دستگاه روشن بماند و کار کند؛ با این وجود بدیهی است که اگر مشکلی برای منبع تغذیه تلویزیون به وجود بیاید، این قطعه نمی تواند جریان برق مورد نیاز تلویزیون را فراهم کند و به همین دلیل تلویزیون ناگهان خاموش می شود.

نحوه کار برد پاور به این شکل است که جریان برق 220 ولت شهری را که از نوع AC یعنی جریان برق متناوب است دریافت می کند و آن به جریان برقی از نوع DC که جریان برق مستقیم است تبدیل می کند؛ چراکه تلویزیون برای روشن ماندن و کار کردن به جریان برق DC نیاز دارد؛ به همین دلیل برد پاور باید جریان برق شهری را به جریان برق مورد نیاز تلویزیون تبدیل کند و سپس این جریان برق را به مین برد تلویزیون ارسال کند تا مین برد جریان برق را به تمامی اجزا تلویزیون ارسال کند.

 • خرابی مین برد یا برد اصلی تلویزیون

دلیل دیگری که در خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی دست دارد، خرابی مین برد تلویزیون است که به آن برد اصلی تلویزیون نیز می گویند. نقش مین برد در تلویزیون به قدری اهمیت دارد که اگر با مشکلی مواجه شود، تلویزیون به دستگاهی بلااستفاده تبدیل می شود. درواقع مین برد نگهدارنده مهم ترین قطعات تلویزیون بر روی خود است که هم نقش و مسئولیت هر کدام از آن ها را تعیین می کند و هم اینکه ارتباط لازم بین آن ها را شکل می دهد؛ به گونه ای که هر کدام از دستوراتی که کاربر به تلویزیون می دهد از روشن کردن تلویزیون گرفته تا کم و زیاد کردن صدا و عوض کردن کانال و … اول از همه به مین برد تلویزیون ارسال می شوند و سپس توسط مین برد به قطعه مورد نظر ارسال می شوند تا اجرا شوند.

 • خرابی برد گرافیک تلویزیون سونی

برد گرافیک، وظیفه پردازش تصاویر را در تلویزیون بر عهده دارد. خرابی برد گرافیک می تواند باعث بروز مشکلات مختلفی در تلویزیون شود، از جمله خاموش شدن تلویزیون. در برخی موارد، خرابی برد گرافیک می تواند باعث خاموش شدن تلویزیون در حین پخش تصاویر با کیفیت بالا شود. این به این دلیل است که برد گرافیک برای پردازش تصاویر با کیفیت بالا، فشار زیادی را تحمل می کند و در صورت خرابی، نمی تواند این فشار را تحمل کند و خاموش می شود.

در برخی موارد دیگر، خرابی برد گرافیک می تواند باعث خاموش شدن تلویزیون به صورت ناگهانی شود. این به این دلیل است که خرابی برد گرافیک می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد تلویزیون شود که منجر به خاموش شدن تلویزیون می شود. برای تشخیص خرابی برد گرافیک، باید تلویزیون را توسط یک تعمیرکار تلویزیون بررسی کنید. تعمیرکار تلویزیون با استفاده از ابزارهای مخصوص، می تواند خرابی برد گرافیک را تشخیص دهد. اگر برد گرافیک تلویزیون شما دچار خرابی شده است، باید آن را تعویض کنید. تعویض برد گرافیک، یک کار تخصصی است که باید توسط یک تعمیرکار تلویزیون انجام شود.

 • خرابی برد کنترل تلویزیون سونی

برد کنترل، وظیفه دریافت و پردازش فرمان های کاربر را بر عهده دارد. خرابی برد کنترل می تواند باعث بروز مشکلات مختلفی در تلویزیون شود، از جمله خاموش شدن تلویزیون سونی. در برخی موارد، خرابی برد کنترل می تواند باعث خاموش شدن تلویزیون در پاسخ به دستورات کاربر شود. به عنوان مثال، اگر کاربر دکمه روشن/خاموش تلویزیون را فشار دهد، تلویزیون خاموش می شود.

در برخی موارد دیگر، خرابی برد کنترل می تواند باعث خاموش شدن تلویزیون سونی به صورت ناگهانی شود. این به این دلیل است که خرابی برد کنترل می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد تلویزیون شود که منجر به خاموش شدن تلویزیون می شود. برای تشخیص خرابی برد کنترل، باید تلویزیون را توسط یک تعمیرکار تلویزیون بررسی کنید. تعمیرکار تلویزیون با استفاده از ابزارهای مخصوص، می تواند خرابی برد کنترل را تشخیص دهد. اگر برد کنترل تلویزیون شما دچار خرابی شده است، باید آن را تعویض کنید. تعویض برد کنترل، یک کار تخصصی است که باید توسط یک تعمیرکار تلویزیون انجام شود.

 • مشکلات نرم افزاری تلویزیون

در برخی موارد، خاموش شدن تلویزیون سونی می تواند به دلیل مشکلات نرم افزاری باشد. این مشکلات می توانند ناشی از بروزرسانی های ناموفق، مشکلات در فایل های سیستمی یا ویروس های نرم افزاری باشند. برای بررسی مشکلات نرم افزاری، می توانید تلویزیون را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید. همچنین، می توانید تلویزیون را با استفاده از یک فلش درایو USB که حاوی فایل های سیستمی جدید است، به روز کنید.

این مطلب را از قلم نیندازید: ویروسی شدن تلویزیون هوشمند

نکاتی برای جلوگیری از خاموش شدن تلویزیون

در اینجا چند نکته برای جلوگیری از خاموش شدن تلویزیون آورده شده است:

 • از تلویزیون در یک محیط خنک و خشک استفاده کنید.
 • از تلویزیون در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
 • از تلویزیون در نزدیکی دستگاه های تولید میدان مغناطیسی استفاده نکنید.
 • تلویزیون را به طور منظم تمیز کنید.
 • تلویزیون را به طور مرتب به روز رسانی کنید.

با رعایت این نکات می توانید از بروز مشکلاتی مانند خاموش شدن تلویزیون جلوگیری کنید.

سوالات متداول در مورد خاموشی تلویزیون سونی

خرابی بردهای پاور و اصلی دستگاه چگونه باعث خاموش شدن تلویزیون سونی می شوند؟

همانطور که اشاره کردیم وظیفه برد پاور تلویزیون، تامین جریان برق مورد نیاز این دستگاه است. به گونه ای که جریان برق شهری را دریافت کرده و آن را به جریان برق مورد نیاز تلویزیون تبدیل می کند و به مین برد ارسال می کند؛ بنابراین مهم ترین عاملی که در خرابی برد پاور دست دارد، نوسان برق است. علاوه بر این اگر جریان برقی که منبع تغذیه تلویزیون به مین برد ارسال می کند دارای نوسان برق باشد، مین برد تلویزیون نیز آسیب می بیند. بنابراین علت خرابی برد پاور و مین برد تلویزیون، مشترک است؛ به گونه ای که نوسان برق موجب خرابی هر یک از این قطعات می شود.

البته دو عامل دیگر در خراب شدن مین برد تلویزیون دست دارند که شامل: وارد شدن ضربه به تلویزیون و اتصال کابل های غیر استاندارد به این دستگاه می باشند؛ بنابراین به شما توصیه می کنیم که برای جلوگیری از خراب شدن برد پاور، مین برد تلویزیون و درنهایت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی، حتما این دستگاه را به محافظ برق متصل کنید؛ چراکه محافظ برق می تواند، هر گونه نوسان برق را مهار کند. علاوه بر این از وارد شدن ضربه به تلویزیون، نفوذ رطوبت به آن و همچنین اتصال کابل های غیر استاندارد به تلویزیون خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 + سه =