اشتراک گذاری

فن سی پی یو لپ تاپ سونی

صدای بیش از حد بلند فن سی پی یو لپ تاپ سونی یکی از رایج ترین مشکلات سیستم خنک کننده لپ تاپ های Sony است. در مقایسه با سیستم های دسکتاپ با کیس بزرگتر برای گردش هوا، سیستم خنک کننده لپ تاپ ها به علت فشردگی بیشتر در طراحی تحت فشار بیشتری هستند. این حجم کاری بالاتر می تواند موجب خرابی و یا نقص در عملکرد قطعات سیستم خنک کننده لپ تاپ در بازه زمانی کمتری شود.

البته وجود گرد و غبار در مرور زمان، استفاده ناصحیح از لپ تاپ و یا آبخوردگی و ضربه مشکلاتی هستند که می توانند مستقیما به فن سی پی یو لپ تاپ سونی شما آسیب وارد کنند و شما را مجبور به تعمیر و یا تعویض آن بکنند. اما اگر از سلامت فن CPU لپ تاپ سونی خود مطمئن هستید و صدای آن برای شما ناخوشایند است به تنظیمات VAIO Control Center مراجعه کنید و گزینه Silent Mode را فعال کنید.

تعمیر فن سی پی یو لپ تاپ سونی

معرفی لپ تاپ های سونی: لپ تاپ وایو فیت ۱۴E سونی

مشکلات رایج فن سی پی یو لپ تاپ سونی و علت آنها

استفاده نادرست از لپ تاپ اصلی ترین دلیل خرابی فن سی پی یو لپ تاپ سونی است. در بسیاری از مواقع افراد برای کار با لپ تاپ و یا تماشای فیلم، لپ تاپ خود را در وضعیتی نامتعادل و یا بر روی سطوحی پر از پرز و گرد و غبار مانند تخت خواب قرار می دهند. به مرور زمان این پرزها در داخل و بر روی پره های فن انباشته شده و موجب عدم تعادل فن، گرفتگی و گیر کردن فن و یا گرفتگی منافذ گردش هوا می شوند. در صورتی که منافذ هوا بسته شوند، فن می بایست با توان بیشتر و برای مدت زمان بیشتری کار کند.

همین مسئله می تواند طول عمر فن لپ تاپ Sony  شما را کاهش دهد. همچنین انباشت گرد و غبار در پره ها باعث عدم تعادل فن شده و به موتور آن آسیب می رساند و یا صدای فن را تا حد زیادی افزایش می دهد. نفوذ اشیاء ریز خارجی نیز می تواند موجب گیر کردن فن و در نهایت آسیب جدی به مدار لپ تاپ سونی شما شود. در موارد دیگر، پایان طول عمر موتور فن، دلیل از کار افتادن این قطعه است.

در این مواقع چاره ای جز تعویض فن سی پی یو لپ تاپ سونی ندارید و تا زمان انجام تعمیرات نباید از لپ تاپ خود استفاده کنید. البته آبخوردگی و ضربه را نباید فراموش کرد. نفوذ آب از کانال های گردش هوا، فن را در معرض مستقیم آسیب قرار می دهد. ضربه می تواند موجب دفرمه شدن بدنه و گیر کردن فن لپ تاپ شود. در همه این موارد نباید قبل از مراجعه به کارشناس و تعمیر لپ تاپ از آن استفاده کرد.

تعمیر فن خنک کننده سی پی یو لپ تاپ سونی وایو

شرکت سونی، در تولید لپ تاپ های وایو خود، مانند دیگر محصولات این شرکت، از استانداردهای مشخصی برای طراحی اجزای داخلی محصولاتش استفاده کرده است و این نوع از طراحی باعث شده تا در هنگام نیاز به تعویض فن سی پی یو لپ تاپ سونی و یا تعمیر آن با حداقل مشکل مواجه شوید. البته به یاد داشته باشید که این بدین معنی نیست که برای تعویض Fan لپ تاپ سونی تنها به یک پیچ گوشتی مناسب نیاز دارید. بلکه  برای این کار نیاز به تجهیزات مناسب برای باز کردن لپ تاپ و مهمتر از همه، دانش کافی برای عیب یابی و تعمیر قطعه خواهید داشت.

در بسیاری از مواقع فن لپ تاپ سونی قابل تعمیر است و ممکن است با اقدامی نا مناسب خسارتی جبران ناپذیر به آن وارد کنید. به یاد داشته باشید که نقص در فن خنک کننده لپ تاپ می تواند منجر به آسیب های مستقیم و جدی به پردازشگر لپ تاپ شود که هزینه زیادی را برای تعمیر به شما تحمیل خواهد کرد. پس بهتر است برای تعمیر فن خنک کننده سی پی یو سونی وایو خود به کارشناس تعمیر خبره مراجعه کنید. همکاران حرفه ای ما در مرکز نمایندگی سونی به شما برای تعمیر و تعویض این قطعات کمک خواهند کرد.

محصولات سونی: معرفی لپ تاپ VAIO Z (2021)

پیشگیری از خرابی فن CPU لپ تاپ سونی

استفاده سنگین و طولانی مدت از لپ تاپ در حالی که فن با دور تند در حال کار کردن است (برای مثال در هنگام اجرای بازی های سنگین)، می تواند به لپ تاپ آسیب جدی وارد کند. برای محافظت بیشتر از فن سی پی یو لپ تاپ سونی خود سعی کنید تا در فواصل زمانی مشخص، مدت زمان مشخصی را برای کاهش دما و استراحت فن در نظر بگیرید. استفاده از پایه های خنک کننده می تواند تاثیر چشمگیری در کاهش گرد و غبار ورودی و فشار وارد بر فن داشته باشد. در آخر سعی کنید تا به صورت دوره ای با مراجعه به کارشناس تعمیر، فضای داخلی لپ تاپ خود را گردگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

19 − 9 =