اشتراک گذاری

روش های جلوگیری از داغ شدن بیش از حد ps5

کنسول های جدید بازی بر اساس به روزترین و پیشرفته ترین فناوری های دنیا ساخته شده اند. Ps5 یکی از این کنسول هاست که در آن از بهترین تکنولوژی ها از جمله یک سیستم خنک کننده بسیار قدرتمند استفاده شده است تا در زمان استفاده و بازی با این دستگاه، کاربران با مشکل داغ شدن ps5 مواجه نشوند. با این حال گاهی اوقات به دنبال ساعت ها بازی با پلی استیشن و رعایت نکردن یک سری اصول در خصوص استفاده از این دستگاه، ممکن است مشکل داغ شدن کنسول بازی دردسرساز شود.

اما چرا با وجود یک سیستم خنک کننده کارآمد باز هم ممکن است این دستگاه ها بیش از حد داغ شوند؟ چطور می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد؟ از آن جایی که داغ شدن و افزایش گرما برای هر دستگاهی می تواند آسیب رسان باشد و موجب خرابی آن شود، در این مطلب می خواهیم با بررسی دلایل داغ شدن ps5، روش ها و ترفندهایی برای جلوگیری از افزایش بیش از حد گرمای این دستگاه ها را معرفی کنیم.

داغ شدن ps5

دلایل داغ شدن ps5

پیش از هر چیزی باید بدانیم که چه عواملی می توانند دمای کنسول های بازی را بیش از حد بالا ببرند و موجب  داغ شدن آنها شوند. یکی از مهم ترین موارد در خصوص استفاده و کار با کنسول های بازی، محل قرار دادن این دستگاه هاست. در واقع یک کنسول بازی باید در مکانی با دمای متعادل و ترجیحا خنک قرار بگیرد و دور آن با وسایل مختلف اشغال نشده باشد. مسدود شدن دریچه های هوای دستگاه چه با وسیله و حتی با گرد و خاک و پرز می تواند در روند خنک سازی آن اختلال ایجاد کرده و موجب داغ شدن ps5 شود. در نتیجه محل و نحوه نگه داری نادرست کنسول بازی یکی از مهم ترین دلایل داغ شدن این دستگاه هاست.

دلیل دیگری که می توان برای داغ شدن کنسول بازی در نظر گرفت، اجرای بازی های بسیار سنگین است. برخی بازی ها به گرافیک بسیار بالایی نیاز دارند و در نتیجه اجرای آنها روی دستگاه می تواند دمای کنسول را بیش از حد افزایش دهد. در نهایت استفاده طولانی مدت از کنسول بازی بدون این که کمی به آن استراحت دهید تا دمای آن کمی کمتر شود یا خرابی فن دستگاه و مواردی از این دست می تواند موجب افزایش دمای این دستگاه ها شود. نکته دیگری که می تواند موجب افزایش دمای کنسول بازی شود، پر شدن حافظه آن است.

آیا افزاش دمای پل استیشن 5 غیر عادی است؟

دلیل مطرح شدن این موضوع این است که به هر حال به دلیل ماهیت این دستگاه ها و کاری که با آن انجام می شود طبیعتا دمای آن همیشه بالاست و با دست زدن به کنسول بازی گرمای آن را حس می کنیم. اما این که دستگاه داغ کرده و داغ شدن ps5 غیر طبیعی است را چطور می توان فهمید؟ در اولین قدم معمولا زمانی که دمای کنسول بازی بیش از حد بالا برود اروری مبنی بر این که کنسول بسیار داغ است نمایان خواهد شد. از طرفی زمانی که دمای کنسول بازی بیش از حد بالا برود، فن دستگاه به صورت مداوم کار می کند و صداهایی بسیار بلند و غیر معمولا از آن شنیده می شود.

نشانه دیگر داغ شدن کنسول بازی این است که معمولا عملکرد دستگاه کند می شود و زمان لودینگ بازی ها بسیار زیادتر از زمان معمول می شود. حتی گاهی بازی ها اجرا نشده یا این که بین کار هنگ کرده و مسدود می شوند. تغییر رنگ صفحه در زمان اجرای بازی ها نیز نشانه دیگر داغ شدن بیش از حد کنسول بازی مورد نظر است. معمولا در صورتی که دمای دستگاه بالا برود، یا روی صفحه رگه ها و نقاط سیاه و سفید رنگ ظاهر می شود یا این که رنگ کل صفحه تغییر یافته و به رنگ های سیاه، سفید، بنفش یا حتی سبز تغییر می یابد.

راه حل های رفع مشکل داغ شدن پلی استیشن 5

تمیز کردن ps5

یکی از مهم ترین کارهایی که باید برای جلوگیری از داغ شدن کنسول بازی انجام دهید، تمیز کردن مداوم و منظم دستگاه به صورت اصولی است. با تمیز کردن دستگاه مانع تجمع پرز و گرد و خاک در آن شده و با زدودن این کثیفی ها، مسیر تهویه هوای دستگاه را همیشه باز نگه دارید. در این حالت فن می تواند به خوبی کار کند و در نتیجه احتمال داغ شدن ps5 کاهش می یابد. می توانید از یک جاروبرقی یا یک دستگاه مکش با احتیاط بالا برای خارج کردن گرد و خاک درون منافذ استفاده کنید.

البته این کار را در زمانی که دستگاه خاموش است باید انجام داد. نکته مهم دیگر این که به هیچ عنوان دستگاه را روی فرش و قالیچه قرار ندهید تا پرزهای قالی در دریچه های دستگاه جمع نشود. برای جلوگیری از کثیف شدن کنسول بازی و مسدود شدن دریچه های هوای آن نیز بهتر است حتما در زمانی که با دستگاه کار نمی کنید، روی آن را با یک کاور مناسب بپوشانید.

قرار دادن کنسول بازی در مکان مناسب

نکته دیگری که با رعایت کردن آن می توانید از داغ شدن ps5 جلوگیری کنید، قرار دادن دستگاه در مکانی مناسب است. اول از همه مطمئن شوید که دور و اطراف دستگاه با وسایل اضافی مسدود نشده و جریان هوای کافی و مناسبی دور دستگاه برقرار است.

به هیچ عنوان دستگاه را درون کمد یا یک فضای بسته قرار ندهید و تا حد امکان سعی کنید از دیوار نیز فاصله داشته باشد. مورد دیگر این که سعی کنید در فضایی دستگاه را قرار دهید که علاوه بر تهویه مناسب، جریان هوای خنک و خوبی نیز داشته باشد. از قرار دادن کنسول بازی در مکانی گرم یا جایی که تابش نور خورشید وجود دارد خودداری نمایید.

نحوه قرار دادن درست کنسول بازی

مورد بعدی برای جلوگیری از داغ شدن ps5، قرار دادن دستگاه در حالت مناسب است. توصیه می شود که حتما کنسول بازی را در حالت عمودی قرار دهید تا به این ترتیب سیستم تهویه دستگاه و فن خنک کننده عملکرد و کارایی بهتری داشته باشد و بتوان با بازدهی بیشتری دستگاه را خنک کند.

علاوه بر این به هیچ عنوان روی کنسول بازی در حالت عمودی وسیله ای را قرار ندهید تا مسیر تهویه هوا مسدود نشود. حتی در صورت استفاده از یک کاور برای پوشاندن دستگاه مطمئن شوید که در زمان روشن بودن آن کاملا کاور را بردارید تا مسیر تهویه هوای آن آزاد باشد و بتواند مانع داغ شدن کنسول بازی شود.

جلوگیری از آب خوردگی پلی استیشن 5

برای افزایش عمر هر دستگاهی باید به درستی از آن مراقبت کرد. یکی از موارد مهم در خصوص دستگاه های الکترونیکی، جلوگیری از آب خوردگی و نفوذ آب و مایعات به این دستگاه هاست.

ریختن مایعات روی کنسول بازی یا نفوذ رطوبت به درون دستگاه دلیل دیگری است که می تواند نه تنها موجب داغ شدن ps5 شده، بلکه خرابی های دیگری را در نیز در دستگاه به وجود بیاورد. به این دلیل دقت کنید که به هیچ عنوان مایعات را در اطراف دستگاه قرار ندهید و به هیچ عنوان کنسول بازی را در محلی که رطوبت بالایی دارد قرار نداده تا به این ترتیب داغ شدن کنسول بازی مورد نظر مشکل ساز نشود.

 بروز رسانی بازی ها

گاهی اوقات دلیل داغ شدن ps5، آپدیت نبودن بازی های آن است. اگر بازی های مورد استفاده روی دستگاه به آپدیت شدن نیاز داشته باشند و این کار را انجام ندهید، به احتمال زیاد با داغ شدن بیش از حد کنسول بازی مواجه خواهید شد. در نتیجه بهتر است برای جلوگیری از داغ شدن کنسول بازی و رفع این مشکل، آپدیت کردن بازی ها را در نظر داشت.

با انتخاب هر بازی و بررسی آپدیت های موجود برای آن در بخش تنظیمات و گزینه ها، در صورت وجود یک نسخه به روز شده آن را دریافت کرده و نصب کنید تا به این ترتیب مشکل داغ شدن بیش از حد دستگاه را برطرف کنید. در صورت نیاز می توانید از آموزش نصب بازی پلی استیشن 5 نیز کمک بگیرید.

خالی کردن حافظه ps5

همان طور که پیش از این هم گفته شد گاهی پر بودن حافظه کنسول بازی موجب افزایش دمای آن و گرم شدن دستگاه می شود. اگر حافظه داخلی کنسول بازی مورد نظر تکمیل است، بهتر است برای رفع مشکل داغ شدن ps5، این حافظه را خالی کرده و موارد اضافی و بدون استفاده را پاک کنید. در صورت دسترسی به یک حافظه خارجی می توانید داده های اضافی را به آن انتقال دهید.

آیا داغ شدن کنسول بازی مشکل ساز می شود؟

در پایان این سوال مهمی است که بسیاری از کاربران دارند، آیا باید داغ شدن ps5 را جدی بگیرند؟ آیا بروز این حالت می تواند مشکل ساز شود و به دستگاه آسیبی برساند؟ خصوصا این که ماهیت دستگاه های بازی تولید گرماست. در پاسخ باید گفت که گرما در یک حد معمول برای دستگاه بی ضرر است. اما اگر این افزایش دما بیش از حد باشد و برای مدتی طولانی کنسول بازی دائما داغ کند، به تدریج عمر مفید آن کم شده و زودتر از زمان معمول دستگاه از کار می افتد.

حتی اگر دمای دستگاه در لحظه بسیار افزایش یابد ممکن است به صورت آنی نیز کنسول بازی از کار بیفتد. حتی خرابی برخی قطعات نیز امکان پذیر است که قطعا تعمیر کنسول بازی یا تعویض قطعات آن هزینه بر خواهد بود. حتی اگر بر فرض این داغ شدن موجب خرابی و سوختن دستگاه نیز نشود، به دلیل افت کارایی دستگاه و کند شدن اجرای بازی ها، قطعا کیفیت بازی و لذت بازی ها کیفیت محسوسی خواهد یافت.

6 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام من تازه فیفا ۲۴ رو نصب کردم میرم داخل خود بازی فقط تنظیمات بازی رو انجام میدم همونجا صدای فن زیاد میشه و ارور داغی دستگاه میاد بالا مشکل چیه به نظر شما

  پاسخ
  • مرکز سخت افزار ایران
   14 اکتبر 2023 10:02 ق.ظ

   روز به خیر دوست عزیز،
   متأسفانه دستگاه شما مشکل سخت افزاری دارد و باید توسط تکنسین عیب یابی شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید.

   پاسخ
 • سلام من یه کنسول ps5 سری ۱۲ دارم و بعد از اینکه ۳ ساعت بازی کردم هشدار دما میده و اتاق من هم مثل قطب جنوب سرده در فضای باز هستش مشکل چیست؟

  پاسخ
  • مرکز سخت افزار ایران
   12 آگوست 2023 2:52 ب.ظ

   روز به خیر دوست عزیز،
   دستگاه شما باید از نزدیک توسط تکنسین بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید پیش از مراجعه حضوری با مشاره 54114-021 تماس بگیرید.

   پاسخ
 • من یه کنسول ps5دارم مدل ۱۲۱۶هست ولی وقتی ۵ساعت باهاش بازی میکردم داغ نمیکرد ولی الان که بازی فینال فانتزی ۱۶رو که همون ۵ساعت بازی می‌کنم داغ میکنه چرا؟مشکل از بازی فکر میکنم باشه وشما چه راهنمایی میکنید؟

  پاسخ
 • سلام کنسول من بعد از یک ساعت از اجرای بازی نسل 9 پیغام داغ شدن بیش از حد را نشان می دهد و می گوید دستگاه را خاموش کنم! مشکل کجاست چطوری حلش کنم؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پانزده + نوزده =