اشتراک گذاری

بن شدن ps5 چیست؟

یکی از مواردی که ممکن است کاربران پلی استیشن تجربه کنند، بن شدن ps5 است. اما این به چه معناست و چرا این حالت رخ می دهد؟ کمپانی سونی هم مانند هر برند و کمپانی دیگری محصولات و پلتفرم های خود را تحت یک سری قوانین خاص در اختیار کاربران قرار می دهد و کاربران هم برای استفاده از این پلتفرم ها، از جمله پلی استیشن 5 باید از این قوانین پیروی کنند. بر طبق قواعدی که سونی تعریف کرده است، هر کاربری برای استفاده از کنسول بازی و اکانت سونی باید یک سری هزینه ها را متحمل شود. خرید بازی ها و استفاده از قابلیت های پلی استیشن هزینه هایی دارد که برای برخی از کاربران با توجه به شرایط اقتصادی کشور کمی هزینه بر است.

به همین دلیل برخی از کاربران به جای خرید یک اکانت و صرف هزینه، از اکانت های هک شده استفاده می کنند. در نتیجه رعایت نکردن قوانین سونی و دور زدن آنها، احتمال بن شدن پلی استیشن 5 وجود دارد. البته علاوه بر بن شدن ممکن است اکانت آنها تعلیق شود. این دو حالت با هم تفاوت دارند که در این مقاله به آن می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید تا اولا تفاوت بن شدن ps5 با تعلیق آن را بررسی کنیم و سپس ببینیم چرا پلی استیشن 5 بن می شود.

بن شدن ps5

بن شدن ps5 با تعلیق شدن آن چه تفاوتی دارد؟

قبل از بررسی دلایلی که ممکن است یک کنسول بازی بن شود، بهتر است تفاوت بن شدن پلی استیشن 5 با تعلیق شدن آن را بررسی کنیم. زمانی که یک اکانت پلی استیشن بن شود دیگر نمی توان تا اطلاع ثانوی از آن حساب استفاده کرد. در واقع مشخص نیست که چقدر دسترسی به این حساب غیر ممکن است. در نتیجه می توان گفت که بن شدن یکی از بدترین حالت هایی است که می تواند برای یک کاربر پلی استیشن اتفاق بیفتد. 

در مقابل بن شدن ps5، تعلیق شدن قرار دارد که یک درجه ملایم تر است. در این شرایط و زمانی که یک اکانت پلی استیشن سونی تعلیق می شود، از سوی کمپانی سونی یک ایمیل برای کاربران ارسال خواهد شد و بعد از ارسال شدن این ایمیل معمولا حداکثر تا یک ماه بعد مجددا می توان به اکانت دسترسی داشت. نکته مهم این است که اگر یک حساب بن شود دیگر نمی توان به هیچ عنوان و از هیچ طریقی مجددا به آن دسترسی داشت و به صورت آنلاین بازی کرد. این در حالی است که با تعلیق شدن یک اکانت می توان با ایجاد یک حساب کاربری جدید دوباره به صورت آنلاین بازی کرد.

دلایل بن شدن ps5

حالا که با تفاوت بن شدن پلی استیشن با تعلیق آن آشنا شدید بهتر است بدانید که تحت چه شرایطی اکانت شما بن می شود. موارد مختلفی می تواند موجب بن شدن ps5 شود که در ادامه به بررسی مهمترین آنها می پردازیم.

1. استفاده غیر قانونی از اکانت دیگران

 اصلی ترین دلیلی که اکانت کاربران بن می شود، استفاده از حساب های کاربری فیک و هک شده است. این یعنی شما از طریق هک کردن حساب کاربری دیگر کاربران، از بازی هایی که به صورت قانونی توسط آنها خریداری شده استفاده می کنید. این یعنی دسترسی غیر قانونی به اکانت دیگران که قطعا از سوی کمپانی سونی غیر قانونی تشخیص داده می شود و با آن برخورد خواهد شد.

زمانی که کاربری متوجه شود شما به صورت غیر قانونی به اکانت او دسترسی یافته اید و از بازی های او استفاده می کنید، این موضوع را به پشتیبانی سونی اطلاع می دهد و در نتیجه سونی برای برخورد با این تخلف صورت گرفته، اکانت شما را بن می کند. به این ترتیب شما دیگر نمی توانید به بازی های دیجیتالی آنلاین دسترسی داشته باشید، چرا که با بن شدن ps5، دسترسی آنلاین شما هم قطع خواهد شد.

2. ریپورت شدن توسط دیگر کاربران

مورد مهم دیگری که می تواند موجب بن شدن ps5 شود، ریپورت شدن یک اکانت توسط دیگر گیمرهاست. زمانی که یک اکانت به صورت مکرر توسط دیگر گیمرها به سونی ریپورت شود، این اکانت به عنوان یک حساب کاربری مزاحم تشخیص داده می شود و از طرف سونی بن می شود. هر نوع رفتار ناشایست و آزاردهنده ای مانند بی احترامی یا تقلب کردن در بازی های آنلاین می تواند عامل بروز چنین اتفاقی باشد. این موارد جزو تخلف های اخلاقی دسته بندی می شود. حتی اگر شما در چت های انلاین از تصاویر یا الفاظ زشت استفاده کنید هم توسط سونی حساب شما بن خواهد شد.

در این مقاله با ما همراه شوید: بهترین بازی های پلی استیشن

3. بدهکار بودن

یکی دیگر از دلایلی که می تواند موجب بن شدن پلی استیشن 5 شود، امتیاز منفی داشتن است. امتیاز منفی به معنی بدهکار بودن است. اگر شما در حساب کاربری تان بیش از حد امتیاز منفی داشته باشید، احتمال بن شدن ps5 از سوی سونی بسیار بالاست.

4. تقلب یا کلاهبرداری در محیط بازی

یکی از مهمترین قوانین سونی در استفاده از کنسول های بازی این کمپانی، رعایت اصول انسانی و عدم کلاهبرداری و ضرر رسانی به دیگر کاربران است. در صورتی که یک کاربر هر نوع فعالیت کلاهبرداری و تقلب را در بازی انجام دهد؛ مانند اختلاس کردن یا کلاهبرداری از دیگران؛ قطعا سونی با او برخورد کرده و حساب کاربری او را مسدود می کند. بنابراین کلاهبرداری کردن هم یکی از دلایل اصلی و مهم بن شدن ps5 است.

5. فروش غیر قانونی حساب کاربری

از دیگر دلایلی که می تواند موجب بن شدن ps5 و مسدود شدن حساب کاربری شود، به اشتراک گذاری اکانت یا فروش غیر قانونی آن به دیگران است. استفاده از حساب های غیر قانونی یکی از خط قرمزهای اصلی کمپانی سونی است. در نتیجه فروش غیر قانونی اکانت مشمول عدم رعایت قوانین این کمپانی می شود که نتیجه آن مسدود شدن و بن شدن پلی استیشن 5 است.

بن شدن پلی استیشن 5

آیا با بن شدن کلا نمی توان از کنسول بازی استفاده کرد؟

زمانی که یک حساب کاربری پلی استیشن بن می شود به این معنا نیست که به هیچ عنوان نمی توان دیگر از آن کنسول بازی استفاده کرد. در واقع سونی دسترسی آنلاین به بازی ها را مسدود می کند و این به معنای مسدود شدن کامل پلی استیشن نیست. کاربران هنوز هم می توانند به صورت فیزیکی بازی ها را بخرند و با حالت آفلاین با پلی استیشن بازی کنند. اما دیگر امکان این که آنلاین شوند و در بازی های گروهی به صورت آنلاین شرکت کنند برای آنها وجود ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: کپی خور شدن ps

چطور می توان بن شدن ps5 را از بین برد؟

بن شدن کنسول بازی توسط سونی از طریق یک کد مخصوص به کاربران اعلام می شود که آنها می توانند با استفاده از این کد، در قسمت پشتیبانی سایت دلیل بن شدن پلی استیشن 5 خود را بررسی کنند. به این طریق کاربران می توانند بفهمند که آیا بن شدن مربوط به اکانت آنهاست یا این که دستگاه شان معلق شده است. اگر بن شدن به دستگاه ربط داشته باشد هیچ کاری نمی توان در این خصوص انجام داد. البته برخی توصیه می کنند که با پشتیبانی سایت تماس بگیرید و از آنها در خصوص دلایل بن شدنps5 و راهکار رفع آن بپرسید. 

اما در اکثر موارد این کار هیچ فایده ای ندارد، چرا که سونی در خصوص بن شدن و تخلفات صورت گرفته بسیار سخت گیر است و معمولا در این زمینه کوتاه نمی آید. در نتیجه اگر دستگاه شما بن شده باشد، تقریبا هیچ راهی برای رفع آن وجود ندارد و دیگر نمی توانید از تجربه بازی آنلاین با کنسول بازی تان لذت ببرید. به همین دلیل توصیه می شود که با توجه به دلایل مسدود شدن دستگاه، از انجام کارهای غیر قانونی و خلاف قوانین سونی خودداری کنید.

چطور بفهمیم یک دستگاه بن شده است؟

ممکن است شما قصد داشته باشید یک دستگاه دست دوم را خریداری کنید. در این شرایط مهم است که بدانید آیا پلی استیشنی که می خواهید بخرید بن شده یا خیر. تشخیص بن شدن ps5 بسیار راحت است. کافی است وارد حساب کاربری PSN خود شده یا این که یک حساب جدید را بسازید. اگر با وارد کردن ایمیل و رمز عبور پیغامی مبنی بر بن شدن مشاهده نکردید، یعنی دستگاه مسدود نیست و می توانید به راحتی از آن برای انجام بازی های آنلاین استفاده کنید. در نظر داشته باشید که بن شدن پلی استیشن را نمی توان حتی با ساخت یک اکانت جدید هم دور زد و هیچ راهی برای از بین بردن این مشکل وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نه + نه =