اشتراک گذاری

دلیل روشن شدن خود به خود لپ تاپ چیست؟

لپ ‌تاپ‌ ها به عنوان یکی از ابزارهای اصلی در زندگی مدرن به کار می‌ روند، اما گاهی اوقات ممکن است با مشکل روشن شدن خود به خود روبرو شوید. دلایل بسیار زیادی در رابطه با مشکل روشن شدن خود به خود لپ تاپ وجود دارند. از جمله این دلایل می توان به فعال بودن گزینه پاور سیور، فشار دادن برخی کلید ها و دکمه ها، فعال بودن برنامه ها یا فعالیت های زمان بندی شده، مشکل در درایور ها یا سیستم عامل دستگاه، مشکلات سخت افزاری و بسیاری دلایل دیگر اشاره کرد. در این مقاله، به بررسی دلایل این مشکل می پردازیم و به صورت تخصصی راهکار های رفع مشکل روشن شدن خود به خود لپ تاپ را مورد بررسی قرار می دهیم.

روشن شدن خود به خود لپ تاپ

بررسی دلایل روشن شدن خود به خود لپ تاپ سونی

1. فعال بودن گزینه پاور سیور

فعال بودن گزینه پاور سیور ممکن است باعث روشن شدن خود به خود لپ‌ تاپ شوند. برای رفع این مشکل، در بخش پاور سیور سیستم عامل، گزینه ‌های مرتبط با روشن و خاموش شدن را بررسی کرده و تنظیمات مناسب را اعمال کنید.

2. فشار دادن برخی از کلید ها یا دکمه ‌ها

فشار زدن تصادفی برخی از کلید ها یا دکمه‌ های لپ ‌تاپ می ‌تواند باعث روشن شدن آن شود. برای بررسی بیشتر، اطمینان حاصل کنید که در هنگام حمل یا استفاده از لپ‌ تاپ، کلید ها به طور تصادفی فشار داده نشوند.

3. فعال برخی از برنامه ‌ها یا تنظیمات زمان ‌بندی شده

برنامه‌ها یا تنظیماتی که زمان ‌بندی شده‌ اند، ممکن است لپ‌ تاپ را به صورت خود به خود روشن کنند. برای رفع این مشکل، بررسی برنامه ‌ها و تنظیمات زمان‌ بندی شده را انجام دهید و در صورت لزوم، تنظیمات آن ها را تغییر دهید.

4. مشکل در درایورها یا سیستم عامل

مشکلات در درایورها یا نرم ‌افزارهای سیستم عامل ممکن است باعث روشن شدن خود به خود شود. درایورها را بروزرسانی کنید و به بررسی امکان وجود مشکلات در سیستم عامل بپردازید.

5. گزینه راه اندازی سریع را غیرفعال کنید

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم، مشکل روشن شدن لپ تاپ به خودی خود در ویندوز 10 ممکن است به دلیل راه اندازی سریع باشد. بنابراین، برای رفع مشکل، می ‌توانید ویژگی Fast Startup را بررسی و غیرفعال کنید. جهت انجام این اقدام نیاز به طی کردن مراحل زیر خواهید بود:

 • مرحله 1: گزینه Control Panel را در کادر جستجوی ویندوز 10 تایپ کنید و آن را انتخاب کنید، سپس برای ادامه روی گزینه Power Options کلیک کنید.
 • مرحله 2: در مرحله بعد، برای ادامه، روی گزینه Choose what the power button does در پنل سمت چپ کلیک کنید. برای ادامه روی گزینه کلیک کنید.
 • مرحله 3: برای ادامه روی گزینه Change settings that are now unavailable کلیک کنید. برای رفتن به مرحله بعد، روی تغییر تنظیماتی که در حال حاضر در دسترس هستند کلیک کنید.
چرا لپ تاپ خود به خود روشن می شود
 • مرحله 4: سپس برای ادامه تیک گزینه Turn on fast startup (recommended) را بردارید. تیک گزینه turn on fast startup را بردارید.
 • مرحله 5: سپس روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا تغییری که ایجاد کرده اید ذخیره شود پس از انجام تمام مراحل بالا، می توانید دستگاه خود را مجدداً راه اندازی کنید تا بررسی کنید که آیا مشکل لپ تاپ به خودی خود روشن می شود یا ایراد روشن شدن خود به خود لپ تاپ همچنان وجود دارد.

این مطلب را از دست ندهید: نحوه تشخیص اصل بودن باتری لپ تاپ

6. گزینه Allow Wake Timers را غیرفعال کنید

برای رفع مشکل روشن شدن خود به خود لپ تاپ در ویندوز 10، می‌ توانید گزینه Allow Wake Timers را غیرفعال کنید، این گزینه ویژگی است که برنامه ‌نویسان می ‌توانند از آن برای روشن کردن یک سیستم غیر فعال و انجام یک عملکرد روتین استفاده کنند. برای غیر فعال کردن این گزینه طبق مراحل نامبرده شده در زیر پیش بروید:

 • مرحله 1: ابتدا عبارت Control Panel را در کادر جستجوی ویندوز 10 تایپ کنید و آن را انتخاب کنید، سپس برای ادامه گزینه Power Options را انتخاب کنید.
 • مرحله 2: در پنجره بازشو، گزینه Change plan settings را در قسمت Balanced (Recommended) برای ادامه انتخاب کنید.
 • مرحله 3: برای ادامه روی گزینه Change advanced power settings کلیک کنید. روی تغییر تنظیمات پیشرفته کلیک کنید.
 • مرحله 4: در پنجره بازشو، روی گزینه Sleep و Allow wake timers to continue دوبار کلیک کنید.
حل مشکل روشن شدن خودکار لپ تاپ
 • مرحله 5: در مرحله بعد، باید این تنظیمات را غیر فعال کنید. برای ادامه روی تنظیمات کلیک کنید و از منوی کشویی Disable را انتخاب کنید. تایمرها را غیر فعال کنید.
 • مرحله 6: برای ذخیره سازی تغییرات انجام شده روی گزینه OK کلیک کنید. وقتی تمام مراحل به پایان رسید، می توانید دستگاه خود را مجدداً راه اندازی کنید تا بررسی کنید که مشکل روشن شدن خود به خود لپ تاپ وجود دارد یا ایراد رفع شده است.

خدمات تخصصی نمایندگی سونی: تعمیر هارد لپ تاپ

7. راه اندازی مجدد خودکار را غیرفعال کنید

برای رفع مشکل روشن شدن خودکار لپ تاپ خود، می توانید تنظیمات سیستم را تغییر دهید و راه اندازی مجدد خودکار را غیرفعال کنید. در واقع، راه اندازی مجدد خودکار یک ویژگی است که می تواند به طور خودکار سیستم شما را در صورت خرابی راه اندازی مجدد کند. در واقع این روش برای بسیاری از کاربران کامپیوتر موثر است. برای انجام این اقدام طبق مراحل نامبرده پیش بروید:

 • مرحله 1: ابتدا عبارت Control Panel را در کادر جستجوی ویندوز 10 تایپ کنید، سپس آن را انتخاب کرده و راه اندازی کنید.
 • مرحله 2: در پنجره بازشو، سیستم را برای ادامه انتخاب کنید.
 • مرحله 3: در مرحله بعد، برای ادامه، روی گزینه Advanced system settings در قسمت سمت چپ کلیک کنید. برای ادامه روی تنظیمات پیشرفته کلیک کنید.
 • مرحله 4: در پنجره بازشو، به تب Advanced بروید و برای ادامه روی دکمه Settings در بخش Startup and Recovery کلیک کنید.
علت روشن شدن خود به خود لپ تاپ
 • مرحله 5: برای رفع مشکل، باید تیک گزینه Automatically restart در قسمت System dështim را بردارید و روی OK کلیک کنید تا تغییرات شما ذخیره شود. تیک گزینه Automatically restart را بردارید پس از انجام تمام مراحل، می توانید رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید و بررسی کنید که مشکل روشن شدن خود به خود لپ تاپ وجود دارد یا ایراد رفع گشته است.

8. تعمیر و نگهداری خودکار را غیرفعال کنید

اکنون چهارمین راه را برای رفع مشکل روشن شدن مداوم لپ تاپ به صورت خود به خود را بررسی می کنیم. به این ترتیب، می توانید سعی کنید تعمیر و نگهداری خودکار را غیرفعال کنید. برای بررسی این گزینه مراحل نامبرده در زیر را به دقت مورد بررسی قرار دهید:

 • مرحله 1: ابتدا عبارت Control Panel را در کادر جستجوی ویندوز 10 تایپ کنید، آن را انتخاب کرده و راه اندازی کنید تا وارد رابط اصلی آن شوید.
 • مرحله 2: در پنجره بازشو گزینه Security and Maintenance را برای ادامه انتخاب کنید.
دلیل روشن شدن خود به خود لپ تاپ
 • مرحله 3: سپس روی Maintenance کلیک کنید و برای ادامه، Change maintenance settings را انتخاب کنید. تیک گزینه را بردارید و برای ادامه روی OK کلیک کنید.
روشن شدن خودکار لپ تاپ
 • مرحله 4: در پنجره بازشو، تیک گزینه Allow scheduled maintenance to wake up my computer at the time scheduled را بردارید و برای ادامه روی OK کلیک کنید. تیک گزینه را بردارید و برای ادامه روی OK کلیک کنید. پس از انجام تمام مراحل، لطفاً لپ تاپ خود را مجدداً راه اندازی کنید و بررسی کنید که مشکل روشن شدن خود به خود لپ تاپ وجود دارد یا ایراد پیش آمده رفع شده است.
روشن شدن ناگهانی لپ تاپ

9. مشکلات سخت‌ افزاری

مشکلات سخت‌ افزاری مانند خرابی سخت‌ افزارها یا قطعات داخلی می ‌توانند به روشن شدن خود به خود لپ‌ تاپ منجر شوند. در صورتی که مشکلات سخت‌ افزاری مشاهده شود، بهتر است برای تعمیر لپ  تاپ سونی اقدام نمایید. در رفع مشکل روشن شدن خود به خود لپ ‌تاپ، ابتدا باید دلایل ممکن را شناسایی کنید. با اجرای راهکار های ارائه شده، می ‌توانید این مشکل را حل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

5 × 2 =