اشتراک گذاری

نحوه تشخیص اصل بودن باتری لپ تاپ

تشخیص اصل بودن باتری لپ تاپ، زمانی اهمیت دارد که بخواهید باتری جدیدی برای این دستگاه خریداری کنید. همچنین اگر قصد خرید لپ تاپ دست دوم دارید، باید مطمئن شوید باتری آن اصل است و بعدها مشکلی برای شما ایجاد نمی کند. برای این که بدانید باتری لپ تاپ شما اصل است یا نه، باید با چند نکته آشنا باشید و به چند مورد توجه کنید.

این نکات به شما کمک می کنند که ضمن تشخیص اصل بودن باتری لپ تاپ از آسیب دیدگی دستگاه جلوگیری کنید. در ادامه ترفندها و روش های تشخیص اصل بودن باتری لپ تاپ را به شما آموزش می دهیم. برای دریافت مشاوره رایگان یا خدمات تخصصی تر هم می توانید با نمایندگی سونی در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

نحوه تشخیص اصل بودن باتری لپ تاپ

معیارهای تشخیص اصل بودن باتری لپ تاپ

پیش از آنکه پارامترهای شناسایی باتری اورجینال از غیر اورجینال را معرفی کنیم، بد نیست دلایل تاکید بر اصل بودن این قطعه را بشناسید. باتری های  غیر اصل، عموما کیفیت ساخت پایینی دارند و به همین دلیل با قیمت پایین تر عرضه می شوند. کیفیت پایین باتری، روی دیگر قطعات لپ تاپ هم تاثیر گذاشته و احتمال خرابی آنها را افزایش می دهد. به عنوان مثال ممکن است پاور لپ تاپ به دلیل ایرادات باتری، آسیب جدی دیده و یا حتی بسوزد.

به همین دلیل تکنسین های تعمیر لپ تاپ سونی بر اورجینال بودن باتری تاکید می کنند. برای تشخیص اصل بودن باتری لپ تاپ باید به مواردی همچون تاریخ تولید، کیفیت ساخت و متریال، وزن باتری، تقارن اجزای مختلف، قیمت و حتی ظرفیت این قطعه توجه کنید. در ادامه هریک از این معیارها را تخصصی تر بررسی می کنیم.

تاریخ تولید باتری لپ تاپ

یکی از مهم ترین معیارهایی که باید برای تشخیص اصل بودن باتری لپ تاپ مورد توجه قرار دهید، تاریخ تولید این قطعه است. همه باتری های موجود در بازار، تاریخی دارند که روی بدنه و جعبه آنها درج شده است. نکته مهم این که این دو عدد در باتری های تقلبی، احتمالا یکسان نیست. بنابراین پیش از خرید باتری، حتما این دو عدد را چک کرده و در صورت عدم مطابقت آنها، مسئله را به فروشنده اطلاع دهید.

کیفیت متریال باتری لپ تاپ

یکی دیگر از روش های تشخیص اصل بودن باتری لپ تاپ، توجه به متریال به کار رفته در این قطعه است. شرکت های متفرقه از مواد بازیافتی برای ساخت بدنه باتری استفاده می کنند تا هزینه های خود را کاهش دهند. این درحالی است که باتری های اصل با بدنه ای با کیفیت و از جنس pvc هستند.

روکش باتری روی بدنه قرار گرفته و کاملاً اندازه آن است. برچسب‌ها به صورت کاملاً با کیفیت بر روی بدنه چسبیده و اندازه هستند. حتی نوشته های روی برچسب ها هم با فونت خوانا و باکیفیت نوشته شده اند. اما باتری فیک، نوشته های کم رنگ تر یا پررنگ تر از حالت عادی دارند و حتی ممکن است برچسب روی آنها دارای برآمدگی باشد.

وزن باتری لپ تاپ

برای تشخیص اصل بودن باتری لپ تاپ باید به وزن این قطعه هم توجه کنید. معمولا وزن باتری اصلی لپ تاپ نسبت به باتری تقلبی بیشتر بوده و از کیفیت بدنه بالاتری برخوردار است. اما چطور می توان از وزن باتری مطلع شد؟ بدین منظور باید وارد سایت سازنده لپ تاپ شده و مدل دستگاه را وارد کنید. به این ترتیب اطلاعاتی در مورد باتری به دست می آورید که وزن هم جزو آنهاست.  

آیا می دانید: چطور از اطلاعات لپ تاپ بکاپ بگیریم؟ 

تقارن و هماهنگی قسمت های مختلف بدنه

برای تشخیص اصل بودن باتری لپ تاپ، بد نیست که به تقارن بخش های مختلف بدنه هم توجه کنید. کافی است بدنه باتری را نگاه کنید تا متوجه شوید که بدنه آن تقارن دارد یا نه. اگر نامتقارن بودن بخش های مختلف بدنه به وضوح دیده می شود، شک نکنید که باتری مورد نظر شما اورجینال نیست.

ظرفیت و سلول باتری

ظرفیت هم معیار مهم دیگری است که در تشخیص اصالت باتری لپ تاپ به شما کمک می کند. متاسفانه برخی افراد سودجو با چسباندن برچسب باتری اصل روی باتری High Copy ظاهر باتری را بسیار نزدیک به باتری اصلی می‌کنند. این درحالی است که با توجه به ظرفیت باتری می توان متوجه این مسئله شد. در واقع حتما باید سلول‌ها و IC کنترلر را بررسی کنید. البته این کار نیاز به مهارت دارد و باید توسط افراد متخصص انجام شود.

قیمت باتری

آخرین و البته یکی از مهم ترین معیارها برای تشخیص اصل بودن باتری لپ تاپ، قیمت این قطعه است. از آنجا که هیچ ارزانی بی حکمت نیست، شک نکنید که باتری با قیمت پایین تر از حد معمول، قطعا اصل نیست. این نکته به این معناست که اختلاف بسیار زیادی بین قیمت باتری در بازار و در کالای فیک باشد.