اشتراک گذاری

اولین اقدامات پس از آب خوردگی لپ تاپ چیست؟

ریختن آب یا مایعات دیگر روی لپ تاپ شما می تواند یک تجربه استرس زا باشد. این اقدامات تصادفات خارج از کنترل ما هستند. حتی زمانی که ما بیشتر مراقب باشیم، می توانید با یک لپ تاپ آسیب دیده از آب مواجه شوید. آب ریخته شده می تواند باعث اتصال کوتاه و آسیب به قطعات داخلی شود و منجر به از دست رفتن اطلاعات، مشکلات سخت افزاری و حتی خرابی کامل دستگاه شود. آب ‌خوردگی لپ‌ تاپ یکی از واقعیت ‌های ممکن در زندگی روزمره است که ممکن است منجر به آسیب به دستگاه شود.

این واقعه ناخواسته ممکن است باعث ایجاد مشکلات جدی در عملکرد لپ ‌تاپ شود. با توجه به اینکه آب خوردگی لپ تاپ می تواند به قطعات مختلفی آسیب برساند حتما باید پس از آب خوردگی دستگاه، آن را خشک کنید و اقداماتی جهت جلوگیری از نفوذ بیشتر با آب به دستگاه خود شوید. در این مقاله، به بررسی اقدامات اولیه پس از آب ‌خوردگی لپ‌ تاپ می پردازیم و روش های تخصصی برای جلوگیری و مقابله با نفوذ آب را مورد بررسی قرار می دهیم.

آب خوردگی لپ تاپ

روش های جلوگیری از آب خوردگی لپ تاپ

اولین اقداماتی که بعد از این اقدام انجام می دهید، بسیار مهم هستند. بنابراین، دانستن اینکه بلافاصله پس از ریختن آب روی لپ تاپ خود چه کاری باید انجام دهید، می تواند دستگاه را نجات دهد و خطر از دست رفتن اطلاعات را به حداقل برساند. اگر مک بوک دارید، ممکن است متوجه شوید که طراحی آن اجزای داخلی آن را بسته است. به طور کلی روش ها و مراحلی برای جلوگیری از آب خوردگی لپ تاپ وجود دارد. از جمله این مراحل عبارت اند از قطع برق و خارج کردن باتری از دستگاه، خشک کردن دستگاه با دقت بالا، جا به جا کردن دستگاه، قرار دادن دستگاه در یک محیط خشک، روشن کردن دستگاه پس از اطمینان از خشک شدن کامل دستگاه، مراجعه به نمایندگی یا مرکز گارانتی در صورت عدم روشن شدن دستگاه اشاره نمود. در ادامه به بررسی دقیق تر این مراحل و روش ها می پردازیم و به صورت جزئی آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

خدمات تخصصی نمایندگی سونی: تعمیر فن لپ تاپ سونی

1. قطع برق و خارج کردن باتری

اگر لپ‌ تاپ شما هنوز روشن است، اولین قدم فوری باید قطع برق و خارج کردن باتری دستگاه باشد. این کار احتمال خسارت‌ های بیشتر به دستگاه را کاهش می ‌دهد. پس از اطمینان از اینکه خطر اتصال کوتاه یا آتش سوزی وجود ندارد، هر وسیله جانبی را از لپ تاپ خود جدا کنید. صفحه کلید، ماوس و وسایل ذخیره سازی باید حذف شوند. همه آن را از سطح خیس نیز دور کنید.

اولین اقدامات پس از آب خوردگی لپ تاپ

2. خشک کردن دستگاه با دقت بالا

لازم است لپ‌ تاپ را به دقت خشک کنید. این اقدام را با استفاده از دستمال جادویی انجام دهید تا آب سطحی دستگاه شما خشک شود. به دقت به تمام نقاط و درگاه ‌های لپ‌ تاپ نیز توجه کنید و در صورتی وجود رطوبت آن را خشک کنید. لپ تاپ خود را روی یک حوله قرار دهید. حوله مقداری مایع را جذب می کند و به شما کمک می کند لپ تاپ خود را سریع تر خشک کنید. این کار آب اضافی را از بین می برد، بنابراین می توانید لپ تاپ را بهتر خشک کنید. سپس با استفاده از سواب‌ های پنبه ‌ای می توانید مایعات باقی مانده در قسمت‌ های کوچک و غیرقابل دسترس لپ‌ تاپ خود مانند پورت ‌ها جذب کنید. تا حد امکان آب را حذف کنید.

مهم: اجازه ندهید لپ تاپ روشن شود. در صورت امکان باتری آن را بردارید.

3. جا به جا کردن  لپ تاپ

لپ‌ تاپ را از هر طرف جا به جا کنید تا آب موجود در داخل دستگاه خارج شود. این اقدام می ‌تواند کمک کند تا آب به طور کامل از قطعات داخلی خارج شود. حداقل 48 ساعت صبر کنید تا لپ تاپ خود را دوباره چک کنید. حتما دستگاه خود را در یک اتاق خشک و دارای تهویه قرار دهید. لپ تاپ خود را در مکانی خشک و دارای تهویه قرار دهید. می‌ توانید از یک فن برای گردش هوا در اتاق استفاده کنید تا به لپ ‌تاپ کمک کند خشک شود، زیرا آن را به مکانی با تهویه بهتر ‌تبدیل می ‌کند.

همچنین لپ تاپ را باز و وارونه قرار دهید، مانند قرار دادن صفحه کلید روی میز که باعث می شود در صورت وجود رطوبت این ایراد رفع گردد. همچنین از ایمنی محل قرار گیری لپ تاپ خود اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که امکان سقوط دستگاه وجود ندارد. یکی دیگر از نکات بسیار مهم این است که روی لپ ‌تاپ آسیب‌ دیده، سشوار را گرم نکنید یا از سشوار استفاده نکنید. گرما به لپ تاپ شما آسیب بیشتری وارد می کند.

این مقاله را از دست دهید: دلیل چشمک زدن صفحه لپ تاپ چیست؟

ریختن آب روی لپ تاپ

4. قرار دادن در یک محیط خشک

پس از انجام اقدامات نامبرده لپ‌ تاپ را در یک محیط خشک قرار دهید ولی همچنان از تماس دستگاه با نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید. این اقدام کمک می ‌کند تا لپ ‌تاپ به خوبی خشک شود.

آشنایی با خدمات نمایندگی سونی سرویس: تعمیر پاور لپ تاپ سونی

5. روش کردن مجدد دستگاه پس از خشک شدن آن

اگر لپ‌ تاپ خاموش شده بود، تلاش کنید تا آن را برای مدت زمانی خشک کنید و پس از اطمینان از خشک بودن کامل، دوباره دستگاه خود را راه بیاندازید. پس از 48 ساعت صبر کردن، می توانید لپ تاپ آسیب دیده خود را روشن کنید. اگر روشن شود و هیچ پیام خطایی نمایش داده نشود، استفاده از دستگاه بی خطر است. با این حال، لپ تاپ های آب ریخته شده ممکن است اجزای داخلی خود را به خطر بیاندازند. حتی پس از خشک شدن کامل لپ تاپ، آب همچنان می تواند به قطعات دستگاه خورده و خرابی و مشکلاتی برای سخت افزار دستگاه ایجاد کند. بنابراین، از این فرصت برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات لپ تاپ خود استفاده کنید.

6. مراجعه به تعمیرکار متخصص

اگر پس از انجام اقدامات اولیه، لپ‌ تاپ به درستی عمل نمی‌ کند، بهتر است فوراً به یک متخصص تعمیر لپ تاپ سونی در تهران  مراجعه کنید. آب‌ خوردگی ممکن است باعث خرابی‌ های جدی در داخل دستگاه شود که نیاز به تعمیرات حرفه ‌ای دارد. برای انجام این اقدام در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است از طریق مرکز گارانتی کننده و درصورتی که گارانتی دستگاه به پایان رسیده است از طریق نمایندگی های تعمیرات مجاز خدمات مورد نظر خود را دریافت نمایید. آب‌ خوردگی لپ ‌تاپ یک حادثه ناخواسته است که نیاز به اقدامات فوری و صحیح دارد. با اجرای این اقدامات اولیه، می ‌توانید احتمال خسارت به لپ‌ تاپ را کاهش دهید و امکان بازیابی دستگاه را افزایش دهید. همچنین، در صورت لزوم، مراجعه به تخصصی‌ ترین تعمیرکاران می‌تواند باعث رفع این مشکل در لپ ‌تاپ شما کمک کند.

جلوگیری از نفوذ آب به لپ تاپ

سوالات متداول کاربران در مورد ریختن آب روی لپ تاپ

اگر آب روی لپ ‌تاپتان ریخت، چه کاری نباید انجام دهید؟

برای خشک کردن دستگاه از استفاده از سشوار، اجاق گاز، آتش مستقیم یا هر وسیله گرمایی دیگر استفاده نکنید. اگر 100% مطمئن نیستید لپ تاپ خود را باز نکنید. لپ تاپ خود را تا زمانی که حداقل 48 ساعت فرصت هوادهی نداشته باشد و تمام آثار رطوبت از داخل دستگاه پاک نشده باشد، روشن نکنید. هیچ یک از اجزای داخلی را با دستان خود لمس نکنید. این می تواند آسیب بیشتری به لپ تاپ وارد کند. با انجام این مراحل، باید بتوانید آب ریخته شده روی لپ تاپ ها را تعمیر کنید و اطلاعات خود را بازیابی کنید.

اگر آب روی لپ تاپ خود ریخته اید می توانید اطلاعات خود را بازیابی کنید؟

بله، در صورت ریختن آب روی لپ تاپ، امکان بازیابی اطلاعات وجود دارد. مهم ترین کاری که باید انجام دهید این است که سریع عمل کنید و مراحلی که در بالا توضیح داده شد را دنبال کنید. تا زمانی که هارد درایو دست نخورده باقی بماند، باید بتوانید به تنهایی با استفاده از نرم افزار بازیابی اطلاعات، اطلاعات خود را نجات دهید. با این حال، اگر لپ تاپ روشن نمی شود، باید با تعمیرگاه حرفه ای تماس بگیرید تا فایل های خود را بازیابی کنید. همچنین در صورتی که دستگاه شما جهت گارانتی است می توانید با مراجعه به مرکز گارانتی کننده خدمات مورد نظر خود را به صورت رایگان دریافت نمایید.

آیا لپ تاپ آسیب دیده از آب با سایر آسیب های مایع متفاوت است؟

بله، آسیب آب می تواند با سایر آسیب های مایع متفاوت باشد. زیرا قطرات آب ممکن است در دستگاه شما خشک نشوند و با حرکت روی قطعات سخت افزاری باعث خرابی قطعات، ایجاد مشکل در پردازنده یا خاموشی دائمی دستگاه شما شوند.

آیا لپ تاپ آسیب دیده از آب با سایر مایعات متفاوت است؟

آب به طور کلی رسانایی بیشتری نسبت به سایر مایعات دارد، بنابراین اگر به درستی از آن استفاده نشود، پتانسیل ایجاد اتصال کوتاه شدید تری را دارد. اما مایعات دیگر تشدید خاص خود را دارند. به عنوان مثال، نوشابه دارای قند است که می تواند قسمت های داخلی را برای مدت طولانی تری بچسبد و خورده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

17 − هفده =