اشتراک گذاری

یکنواختی رنگ مشکی در تلویزیون سونی چیست؟

یکنواختی رنگ مشکی تلویزیون یکی از ویژگی‌ های این دستگاه است، که مربوط به نمایش رنگ سیاه عمیق در سراسر صفحه نمایش است. به طور کلی منظور از یکنواختی مشکی در تلویزیون، غلظت و یکنواختی نمایش رنگ مشکی است. یکنواختی سیاه کامل در تلویزیون به معنای آن است که سایه‌ها، تصاویر آسمان در شب و دیگر اشیاء سیاه رنگ، به طور یکسان به رنگ تیره روی صفحه نمایش تلویزیون قابل مشاهده خواهند بود و روشنایی تلویزیون در تمام صفحه نمایش پخش می شود. این یکنواختی به ویژه زمانی اهمیت می‌یابد که تصاویر تاریک در اتاق تاریک به نمایش در می‌آیند.

متأسفانه، همه تلویزیون‌ های led، از نقص‌ هایی، همچون مشکل چراغ‌ قوه‌ ای تلویزیون و همینطور نقص درز نور ال ای دی صفحه نمایش (مشکلی که باعث تأثیر نور نقاط روشن بر نقاط تاریک میشود)، برخوردار هستند. در صورت وجود مشکل چراغ قوه‌ای در تلویزیون به نظر میرسد که یک چراغ قوه در کنار‌ه های صفحه نمایش تلویزیون وجود دارد. اما این مشکل در تلویزیون های OLED صدق نمیکند، زیرا پیکسل ها بصورت فردی مسئولیت کنترل نور و بکلایت خودشان را دارند. در صورت نیاز به راهنمایی‌‌های بیشتر در این باره می‌توانید با کارشناسان ما در مرکز تعمیر تلویزیون سونی تماس بگیرید.

یکنواختی رنگ مشکی در تلویزیون

اهمیت یکنواختی رنگ مشکی در تلویزیون سونی

وجود یا عدم وجود یکنواختی رنگ مشکی در تلویزیون سونی تنها زمانی اهمیت می‌یابد که کاربر قصد دارد در یک محیط تاریک و بی‌نور، تصاویر مشکی و تاریک را در تلویزیون به تماشا بنشیند. اگر کاربر، این تصاویر مشکی را در محیطی به تماشا بنشیند که نور کمی دارد، این مشکل زیاد قابل توجه نیست.

باید توجه داشت که هیچ یک از تلویزیون‌ های led، دارای یکنواختی سیاه کامل نیستند اما در بیشتر موارد، بیننده با دقت بسیار بالا، متوجه این نقص خواهد شد. با این حال، برخی تلویزیون‌ ها دارای یکنواختی سیاه بدی هستند. تماشای این تلویزیون ها، باعث ایجاد تجربه‌ بدی از تماشای تلویزیون برای بیننده می‌شود.

در صورتی که قصد خرید تلویزیون را دارید و یکنواختی رنگ مشکی در تلویزیون برای شما اهمیت ویژه‌ای دارد، می‌توانید جهت دریافت راهنمایی‌های بیشتر در این باره و انتخاب تلویزیون مناسب با کارشناسان ما در مرکز تعمیر تلویزیون سونی تماس بگیرید.

خدمات تخصصی نمایندگی: تعمیر بک لایت تلویزیون سونی

تست مشکل یکنواختی رنگ در تلویزیون sony

تست مشکل یکنواختی رنگ مشکی، نقایص مربوط به ویژگی یکنواختی رنگ سیاه بر روی صفحه تلویزیون را مشخص میکند و کیفیت تصاویر مشکی را نیز با توجه به آنچه بیننده واقعا مشاهده کرده‌، تعیین میکند. برای تست یکنواختی و کیفیت رنگ مشکی در تلویزیون، با کمک یک دوربین عکاسی، یک عکس در یک اتاق تاریک بگیرید.

نور پس‌ زمینه صفحه نمایش تلویزیون را بگونه‌‌ای تنظیم کنید، که نور سفید، میزان 100 کندل بر متر مربع درخشندگی را در صفحه نمایش منتشر کند. برای نشان دادن یکنواختی واقعی تلویزیون، local dimming را روشن نکنید. تنظیمات عکس مورد استفاده را طوری انتخاب کنید‌ که آنچه بیینده در اتاقی تاریک مشاهده می‌کند را نشان دهد. در صورت نیاز به راهنمایی‌‌های بیشتر در این باره می‌توانید با کارشناسان ما در مرکز تعمیر تلویزیون هوشمند سونی تماس بگیرید.

این مقاله را از قلم نیندازید: سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون سونی

مشکل چراغ قوه ای و درز نور تلویزیون سونی

در صورت عدم یکنواختی رنگ مشکی در تلویزیون اصطلاحا گفته می‌شود که مشکل چراغ قوه ای و درز نور در دستگاه به وجود آمده است. مشکل چراغ قوه‌ای به چند دلیل در دستگاه ایجاد می‌شود که در این بخش به برخی از این علل خواهیم پرداخت.

  • نامناسب بودن نور پس‌ زمینه

نوع نور پس زمینه و موقعیت آن به طور مستقیم بر یکنواختی صفحه نمایش تاثیر می گذارد. بدترین حالت یکنواختی را میتوان در تلویزیون های LED با نور پس زمینه Edge-Lit یافت، چرا که LED ها تنها در لبه های نمایشگر قرار دارند. تلویزیون های Full-array LED دارای یکنواختی خوبی هستند زیرا چراغ های آنها در سراسر صفحه نمایش پخش می شوند. البته این حالت کمتر استفاده میشود.

جالب است بدانید در برخی تلویزیون های هوشمند، قابلیت سازگاری نور با محیط وجود دارد. با استفاده از این امکان تلویزیون بدون نیاز به تنظیماتی از طرف شما باشد، نور خود را تنظیم خواهد کرد. 

  • شدت نور متفاوت نمایشگرها

گاهی اوقات شدت بین دو جزء روشنایی در یک صفحه نمایش ممکن است متفاوت باشد (مثلا یک LED می تواند کمی روشن تر از یک LED در کنار آن باشد). این احتمال در تلویزیون های جدید بسیار کم است و اکثریت آنها فاقد این مشکل هستند.

  • فشار غیریکسان وارد شده روی قاب تلویزیون

هر دو صفحه LCD و لایه افقی تا حدودی انعطاف پذیر هستند. اختلاف کمی در فشار بر روی قاب تلویزیون، ممکن است یکنواختی تصویر را تغییر دهد. در برخی از تلویزیون ها، این مشکل میتواند حل شود و یکنواختی رنگ مشکی در تلویزیون را ایجاد کند. برای اطلاع از شیوه حل این مشکل می‌توانید با کارشناسان ما در نمایندگی سونی تماس بگیرید.

یکنواختی رنگ سیاه در تلویزیون سونی

مقایسه یکنواختی رنگ مشکلی تلویزیون در انواع پنل ها

  • پنل های VA و IPS

تلویزیون‌های ال سی دی با نور پس زمینه LED معمولاً با یکی از دو نوع پنل VA یا  IPS تولید می شوند.  پنل‌های VA نسبت کنتراست بسیار بالایی دارند، بنابراین یکنواختی رنگ مشکی بهتری ارائه می دهند. از طرف دیگر، پنل های IPS نسبت کنتراست بدتری دارند و با مشکلات نور پس زمینه بیشتری روبرو هستند. این مشکلات می تواند بر یکنواختی رنگ سیاه تلویزوین سونی تأثیر بگذارد. برای مثال اگر دقت کنید در پنل های IPS درخششی در اطراف تصویر دیده می شود.

  • تفاوت یکنواختی رنگ مشکی تصویر تلویزیون در led و oled

تلویزیون های ال سی دی با نور پس زمینه LED مستعد مشکلات یکنواختی رنگ سیاه هستند. برعکس تلویزیون های OLED می توانند تقریباً رنگ مشکی کاملی تولید کنند، زیرا پیکسل های آن ها خودشان نور ساطع می کنند. بنابراین محدودیت های ناشی از اجرای نادرست نور پس زمینه را ندارند. این بدان معناست که آن ها مانند تلویزیون های ال ای دی با مشکل چراغ قوه ای و درز نور مواجه نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سیزده + شانزده =