اشتراک گذاری

حل مشکل آبی شدن صفحه تلویزیون سونی

تماشای تلویزیون یکی از لذت‌ های روزمره زندگی ماست، اما گاهی اوقات ممکن است با مشکلاتی روبرو شویم که می تواند تجربه تماشای مطلوب را برای ما مختل کند. یکی از شایع ترین این مشکلات در دستگاه های تلویزیون سونی مربوط به آبی شدن صفحه نمایشگر تلویزیون است. این مشکل می تواند ناشی از دلایل و مشکلات متفاوتی باشد. در این مقاله، به بررسی دلایل احتمالی مشکل آبی شدن صفحه تلویزیون سونی می پردازیم و را ه‌حل ‌ها و رویکردهای ممکن برای حل این مشکل را مورد بررسی تخصصی قرار می دهیم.

مشکل صفحه آبی در تلویزیون

دلایل مشکل صفحه آبی در تلویزیون سونی ناشی از چیست؟

بطور کلی دلایل زیادی برای مشکل صفحه آبی تلویزیون وجود دارد. یکی از رایج ترین دلایل از دیدگاه کارشناسان نمایندگی تلویزیون سونی در رابطه با این مشکل مربوط به تنظیمات تلویزیون است. تلویزیون ها دارای تنظیمات مختلفی هستند که تغییر در تنظیمات آن ها باعث ظاهر شدن رنگ آبی رو صفحه نمایشگر تلویزیون می شود. این تنها دلیلی که تلویزیون ممکن است آبی به نظر برسد، نیست. از دلایل دیگر می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تنظیمات نادرست تصویر تلویزیون
 • خرابی یا اتصالی در کابل های نمایش دهنده تصویر.
 • خرابی پورت HDMI تلویزیون سونی.
 • مشکلات سخت افزاری در تلویزیون.

رنگ آبی همیشه بیانگر مشکل نیست. برخی از تلویزیون‌ ها حتی هنگام عملکرد نرمال کمی رنگ آبی دارند. در ادامه به صورت جزئی تری به این دلایل می پردازیم و روش های رفع این موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم.

تنظیمات تصویر نادرست

یکی از دلایل اصلی مشکل آبی شدن صفحه تلویزیون، تنظیمات نادرست تصویر است. امکان دارد که تغییرات غیرمنتظره در تنظیمات تصویر صورت گرفته باشد و باعث ظاهر آبی در تصاویر شود.

مشکلات در اتصالات و کابل ‌ها

خرابی یا قطع شدگی در کابل های نمایش دهنده تصاویر یکی دیگر از دلایل مشکل صفحه آبی در تلویزیون های سونی به شمار می آید. معمولا برای رفع این مشکل می توانید کابل های مورد نظر را بررسی کرده و در نهایت آن ها را تعویض نمایید.

خرابی یا بروز مشکل در پورت HDMI

اگر از ورودی HDMI برای اتصال دستگاه‌ های خارجی به تلویزیون استفاده می شود، خرابی یا بروز مشکل در پورت HDMI نیز می ‌تواند باعث آبی شدن تصویر گردد.

مشکلات سخت ‌افزاری

نقص‌هایی در سخت ‌افزار تلویزیون، به ویژه در قسمت ‌های مرتبط با تصویر، می ‌تواند موجب آبی شدن صفحه نمایشگر تلویزیون سونی شما شود.

رفع مشکل آبی شدن تلویزیون سونی

چگونه می‌توان مشکل صفحه آبی رنگ در تلویزیون سونی را رفع کرد؟

برای رفع مشکل آبی شدن صفحه نمایشگر می توانید طبق روش های مختلفی اقدام نمایید. برای رفع این مشکل می توانید طبق مراحل نامبرده زیر اقدام نمایید:

 1. تلویزیون خود را خاموش کنید و دوباره روشن کنید. این کار به ‌ندرت کمک می‌کند اما فقط یک ثانیه طول می‌ کشد و احتمال حل مشکل را دارد.
 2. دکمه منو را روی کنترل تلویزیون فشار دهید. یک فهرست تنظیمات بر روی تلویزیون ظاهر می ‌شود. به دنبال یک بخش با عنوان حالت تصویر یا حالت نمایش بگردید.
 3. این بخش شامل حالت‌ های پیش‌تنظیم با برچسب‌ هایی مانند سینمایی یا روشن است. با تغییر حالت ها می توانی ایراد پیش آمده را رفع نمایید.
 4. دکمه منو را روی کنترل تلویزیون فشار دهید. به دنبال بخشی با عنوان دمای رنگ بگردید. این بخش شامل حالت‌ های پیش‌تنظیم با برچسب‌ هایی مانند گرم و سرد است. تنظیمات دمای رنگ را به گرم تغییر دهید.
 5. برخی از تلویزیون ‌ها ممکن است دمای رنگ را به واحد کلوین بنام 6500K یا 5700K نشان دهند. در این صورت واحدا دما تلویزیون خود را به تنظیم زیر 5000K تغییر دهید.
 6. سعی کنید دمای رنگ دستگاه متصل به تلویزیون سونی خود را نیز تغییر دهید. گام ‌های این کار بسته به دستگاه متفاوت خواهد بود، اما بسیاری از دستگاه ‌ها تنظیمات تصویر، ویدیو یا تصویری را ارائه می‌دهند که ممکن است بر کیفیت تصویر تلویزیون شما تأثیر بگذارند.
 7. برای اطلاعات بیشتر درباره تنظیمات ارائه شده توسط دستگاه، به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید.
 8. کابل های نمایش دهنده تصویر در دستگاه متصل به تلویزیون را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که کابل ویدیو، معمولاً یک کابل HDMI، به صورت محکم به تلویزیون متصل شده باشد.

چگونه می‌توان مشکل صفحه آبی در یک تلویزیون LED را رفع کرد؟

در تلویزیون های LED دو دلیل مهم برای مشکل صفحه آبی وجود دارد. این دو دلیل عبارت اند از:

 1. تلویزیون به درستی کار می‌کند اما دارای یک رنگ آبی استخوانی است.
 2. نور پس زمینه یا قطعه بکلایت تلویزیون شما ایراد دارد.

اغلب تلویزیون‌ های LCD صفحه‌ ای دارند که از نور پس‌ زمینه LED استفاده می‌ کنند. نور پس‌زمینه LED روشن، نازک و کارآمد است، اما نور LED اغلب دارای دمای رنگ سرد است که باعث ایجاد یک رنگ آبی خفیف می‌ شود. این خصوصیت ویژگی ‌ای است که اکثر زیبایی خود را در تصاویر سفید نشان می‌ دهد و در رنگ‌ های دیگر کمتر مشهود است. این مشکل باید با تغییر دمای رنگ تلویزیون شما به ‌طور قابل توجهی تغییر کند، هرچند این ممکن است رنگ آبی را از بین ببرد. اما اگر مشکل جدی‌ تر باشد، نور پس‌ زمینه یا قطعه بکلایت LED ممکن است دچار مشکل شده باشد. 

تنها روش رفع مشکل بکلایت در تلویزیون ها، فقط از طریق تعویض قطعه صورت می پذیرد. در این رابطه در صورتی که دستگاه تلویزیون سونی شما تحت گارانتی است می توانید از طریق مرکز گارانتی کننده خدمات مورد نظر را به صورت رایگان دریافت کنید. همچنین در صورت عدم وجود گارانتی می توانید از طریق نمایندگی تعمیرات مجاز برند سونی جهت رفع این موضوع اقدام نمایید.

بهره مندی از خدمات مین برد تلویزیون سونی تنها با یک تماس

چگونه می‌توان مشکل صفحه آبی در یک تلویزیون OLED را رفع کرد؟

با وجود نام‌ های مشابه، تلویزیون ‌های LED و OLED از فناوری ‌های اصولاً متفاوتی استفاده می ‌کنند. مشکلات رنگ آبی که ممکن است به دلیل خرابی قطعه بکلایت LED ایجاد شود، در تلویزیون ‌های OLED وجود ندارد. این به معنای این نیست که تلویزیون های OLED در مقابل رنگ آبی مصون هستند. یک پنل OLED خراب ممکن است باعث یک رنگ آبی دائمی شود. در رابطه به قطعات خرابی قطعات پنل نیز بسته به مدل دستگاه شما نیاز به تعویض این قطعه جهت رفع مشکل خواهد بود.

چرا تصویر تلویزیون آبی شده

راه‌ حل ‌های دیگر جهت رفع مشکل صفحه آبی در تلویزیون های سونی:

1. بررسی تنظیمات تصویر:

 • از منوی تنظیمات تلویزیون، بخش تصویر را باز کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که تنظیمات رنگ و کنتراست به درستی انجام شده باشند.
 • اگر تلویزیون دارای گزینه‌ های تصویری خاصی است، آن ‌ها را نیز بررسی کنید.

این مقاله را از دست ندهید: علت تصویر نداشتن تلویزیون سونی چیست؟

2. بررسی کابل ‌ها:

 • مطمئن شوید که کابل ‌های اتصال به درستی و به جا متصل شده باشند.
 • اگر از کابل HDMI استفاده می ‌کنید، آن را با یک کابل جدید جایگزین کنید.

3. بررسی پورت HDMI:

اگر مشکل صفحه آبی در تلویزیون شما از پورت HDMI ناشی شود، اتصال دستگاه به پورت دیگری را امتحان کنید.

4. بررسی مشکلات سخت‌ افزاری:

در صورتی که با وجود اقدامات فوق مشکل حل نشد، بهتر است به مراکز و نمایندگی های تعمیرات تلویزیون سونی در منزل جهت رفع مشکل و بررسی سخت افزاری مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

1 + 1 =