اشتراک گذاری

راه حل های رفع مشکل پیکسل سوختگی تلویزیون سونی

فرقی نمی کند که تلویزیون سونی شما جدید است یا قدیمی یا این که از چه نوع پنلی برای ساخت نمایشگر آن استفاده شده است. بسته به مدت زمانی که از دستگاه استفاده کرده اید یا نوع استفاده از آن، یکی از مشکلات مهم هر تلویزیونی پیکسل سوختگی تلویزیون است. پدیده پیکسل سوخته در تلویزیون به تدریج رخ می دهد و مشکل گسترش می یابد. این مشکل ممکن است در هر دستگاهی رخ دهد. اما دلیل سوختن پیکسل ها در تلویزیون چیست؟ آیا نوع فناوری ساخت نمایشگر یا مدل دستگاه با نرخ بالاتر پیکسل سوختگی مرتبط است؟ مهم تر این که چقدر احتمال دارد که مشکل پیکسل سوختگی در تلویزیون های سونی قابل رفع شدن باشد و بتوان با تعمیر تلویزیون سونی ، کیفیت نمایشگر را مانند قبل کرد؟ در این مقاله می خواهیم با مشکل پیکسل سوختگی تلویزیون های سونی و راه حل های رفع آن آشنا شویم.

پیکسل سوختگس تلویزیون سونی

منظور از پیکسل سوختگی تلویزیون سونی چیست؟

پیکسل ها در نمایشگر تلویزیون وظیفه نمایش درست و سالم رنگ ها را به عهده دارند. آنها در واقع کوچکترین واحدهای سازنده یک تصویر در صفحه نمایش تلویزیون هاست. خود پیکسل ها هم از سه ساب پیکسل قرمز، آبی و سبز تشکیل شده است. زمانی که پیکسل سوختگی تلویزیون اتفاق می افتد، پیکسل ها در نمایش رنگ ها دچار مشکل شده و رنگ های اشتباهی را در صفحه نمایش می دهند. به این ترتیب تصاویر در نمایشگر به صورت دقیق و درست نمایش داده نمی شوند و به صورت یک سری لکه دیده خواهند شد. 

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که اگر تعداد پیکسل های مرده یا سوخته در تلویزیون کم باشد، این ایراد زیاد به چشم نمی آید و مشکل خاصی را ایجاد نمی کند. اما با گسترش پیکسل سوختگی و افزایش پیکسل های مرده در تلویزیون یک سری نقاط روشن و تاریک در صفحه ظاهر می شود که روی کیفیت تصاویر اثر می گذارد. در مواردی که میزان پیکسل های سوخته در تلویزیون خیلی زیاد شود، تصاویر ممکن است به صورت یک دست سیاه یا کاملا سفید دیده شوند.

خدمات تخصصی نمایندگی سونی: تعویض پنل شکسته تلویزیون

دلایل سوختن پیکسل های تلویزیون چیست؟

اما دلیل بروز مشکل پیکسل سوخته در تلویزیون ها چیست؟ اصلی ترین علتی که یک تلویزیون دچار مشکل پیکسل سوختگی می شود، فرسودگی و عمر کوتاه ساب پیکسل هاست. زمانی که رنگ های ساب پیکسل ها فرسوده شوند، پیکسل ها نمی توانند رنگ های دقیقی را به نمایش بگذارند و به همین دلیل هم بخش هایی از صفحه تیره تر یا ناهماهنگ تر دیده می شود. شدت و درجه متفاوت پیکسل سوختگی تلویزیون ممکن است در هر دستگاهی متفاوت باشد.

ضربه ها و آسیب هایی که به صفحه تلویزیون وارد می شوند، بسته به شدتی که دارند می توانند به پیکسل ها آسیب رسانده و موجب پیکسل سوختگی یا از همه بدتر پیکسل مردگی شوند. گرمای بیش از حد هم یکی دیگر از دلایل خرابی پیکسل های تلویزیون است. در نهایت خود پیکسل های معیوب و سوخته می توانند عامل خرابی و سوختن دیگر پیکسل ها در تلویزیون باشند، چرا که قرار گرفتن پیکسل های معیوب در کنار پیکسل های سالم می تواند به آنها آسیب رسانده و موجب سوختن شان شود.

آیا می توان پیکسل سوختگی تلویزیون سونی را تعمیر کرد؟

اولین نکته در خصوص رفع مشکل پیکسل های سوخته در تلویزیون شدت و تعداد آنهاست. اگر تعداد پیکسل هایی که در تلویزیون سوخته است کم باشد و تنها بخش محدودی از صفحه نمایش تلویزیون تیره شده باشد، می توان پیکسل سوختگی را با تعویض پیکسل هایی که سوخته تعمیر کرد. با این حال اگر میزان پیکسل سوختگی تلویزیون بسیار زیاد و گسترده باشد، تنها گزینه برای رفع مشکل پیکسل های سوخته در تلویزیون تعویض صفحه نمایش است. 

با این حال تشخیص این که آیا مشکل پیکسل سوخته در تلویزیون قابل تعمیر است یا خیر به عهده تکنسین های متخصص در این زمینه است. آنها می توانند با تشخیص پیکسل های سوخته و شرایطی که دارند از یک سری راه حل ها مانند ریست کردن پیکسل ها برای رفع این مشکل استفاده کنند. در ادامه راه حل های تخصصی تعمیر پیکسل سوختگی در تلویزیون های سونی را بررسی می کنیم.

1. رفع مشکل پیکسل سوختگی تلویزیون سونی با فناوری پیکسل شیفت

در برخی از تلویزیون ها یک فناوری به نام پیکسل شیفت وجود دارد که می توان از آن برای رفع مشکل پیکسل سوختگی تلویزیون سونی استفاده کرد. کاری که این فناوری انجام می دهد تنظیم کردن مجدد پیکسل ها و تغییر دادن مکان استفاده از آنهاست. این گزینه در صورت وجود در قسمت تنظیمات تلویزیون قرار دارد. می توان با فعال کردن آن از این فناوری برای رفع مشکل پیکسل های سوخته در تلویزیون استفاده کرد.

این مقاله را از قلم نیندازید: خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون

2. رفع پیکسل سوختگی با ابزارهای نرم افزاری

برای از بین بردن مشکل پیکسل سوخته در تلویزیون های سونی می توان از یک سری ابزارهای نرم افزاری اختصاصی که برای این کار در نظر گرفته شده اند هم کمک گرفت. ابزارهای مختلفی در این زمینه وجود دارد که یکی از آنها ابزار JScreenFix است. این نرم افزار از یک سری الگوریتم های خاصی استفاده می کند تا با کمک آنها پیکسل های سوخته را بازیابی کرده و آنها را به حالت نرمال قبل برگرداند تا به این ترتیب مشکل پیکسل سوختگی تلویزیون برطرف شود.

پیکسل سوختگی تلویزیون sony

3. استفاده از تکنیک تغییر مکرر رنگ ها

یکی دیگر از راهکارهایی که می توان با کمک آن مشکل پیکسل سوختگی تلویزیون را برطرف کرد، استفاده از تصاویر سفید و سیاه است. شما می توانید ابتدا 12 ساعت تصاویر سفید تلویزیون را روشن کنید و سپس 24 ساعت تصاویر سیاه آن را فعال کنید. با تکرار این کار و تغییر پشت سر هم رنگ ها در تلویزیون ممکن است تصاویر مات روی صفحه نمایش از بین رفته و در نتیجه مشکل پیکسل سوختگی در تلویزیون هم برطرف شود.

در این مقاله همراه ما باشید: سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون

4. تست پیکسل سوختگی و تعمیر تخصصی پیکسل ها

اگر راه حل های قبلی نتواند مشکل پیکسل سوختگی تلویزیون سونی را برطرف کند، به تعمیرات تخصصی نیاز است. اولین مرحله آن هم تست پیکسل ها و عیب یابی تلویزیون است تا ابتدا پیکسل های معیوب شناسایی شده و سپس تعمیرات مورد نیاز برای آنها انجام شود. 

تکنسین های با تجربه تعمیرات تلویزیون سونی می توانند از روش های مختلفی برای تست پیکسل سوختگی استفاده کنند. برای مثال می توان با یک عکس سفید پیکسل های تلویزیون را تست کرد. در این روش باید یک عکس کاملا سفید را به صفحه نمایش تلویزیون انتقال داد تا تمامی پیکسل های تلویزیون فعال شود. در این شرایط پیکسل های معیوب قابل شناسایی شدن نیستند. 

بعد از تست پیکسل ها و بسته به تعداد پیکسل های سوخته، می توان مشکل آن را برطرف کرد. گاهی اوقات تعمیر پیکسل سوخته در تلویزیون از طریق تعویض پیکسل های سوخته امکان پذیر است. گاهی نیز با ریست کردن پیکسل ها یا تامین برق برای ترانزیستورهای هر پیکسل می توان آنها را تعمیر کرد. در نهایت ممکن است مجبور شوید برای رفع مشکل پیکسل های سوخته در تلویزیون، صفحه نمایش آن را تعویض کنید. تشخیص و انتخاب روش مناسب به عهده تعمیرکار است.

چطور از پیکسل سوختگی تلویزیون سونی جلوگیری کنیم؟

اگر به درستی از یک دستگاه استفاده کنید، قطعا احتمال پیکسل سوختگی آن را کاهش می دهید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که تلویزیون را برای مدتی طولانی روشن نگه ندارید. حتی اگر تلویزیون ساعت ها روشن است، نباید آن را روی یک کانال ثابت نگه دارید. حتی وجود یک سری تصاویر ثابت در صفحه هم می توانند موجب پیکسل سوختگی تلویزیون شوند. 

برای مثال زمانی که شما یک محتوا را پخش کرده اید و آن را متوقف می کنید، در حالی که تلویزیون روشن است. این کار می تواند به پیکسل ها فشار بیاورد. کار مهم بعدی جلوگیری از گرم شدن بیش از حد تلویزیون است. به هیچ عنوان از اسپری ها و مواد شوینده برای تمیز کردن صفحه تلویزیون استفاده نکنید. در نهایت کاری که می توانید برای جلوگیری از پیکسل سوختگی تلویزیون انجام دهید، جلوگیری از وارد شدن ضربه به صفحه تلویزیون است. برخورد اشیای تیز می تواند احتمال پیکسل سوختگی را افزایش دهد.

در نهایت برای گرفتن مشاوره و حل هرچه سریعتر مشکل، با نمایندگی تلویزیون سونی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یازده + هشت =