اشتراک گذاری

تعمیر برد اینورتر تلویزیون سونی

آیا تاکنون با مشکل تصویر نداشتن تلویزیون سونی در حالیکه صدا دارد مواجه شده اید؟ آیا تاکنون شده است که تلویزیون شما بلافاصله بعد از روشن شدن بک لایت و نمایش تصویر خاموش شود؟ اگر با هر یک از این مشکلات در تلویزیون سونی مواجه شده اید لازم است بدانید که قطعه ای به نام برد اینورتر تلویزیون به مشکل خورده است و به تعمیرات تخصصی نیاز دارد.

اما اینکه برد اینورتر دقیقا چه کاری در تلویزیون انجام می دهد، چه دلیلی باعث خراب شدن آن می شود و اینکه تعمیر برد اینورتر تلویزیون سونی را باید به چه مرکزی سپرد را در ادامه این مطلب به شما خواهیم گفت.

تعمیر برد اینورتر تلویزیون سونی در محل و منزل

برد اینورتر چیست و چه نقشی در تلویزیون دارد؟

قبل از اینکه به سراغ وظیفه برد اینورتر در تلویزیون برویم لازم است شما را با وظایف بک لایت و منبع تغذیه در این دستگاه آشنا کنیم. برای اینکه تصاویر در تلویزیون نمایش داده شوند به نوری احتیاج دارند که این نور پس زمینه توسط بک لایت ایجاد می شود. پس با نقش بک لایت در تلویزیون آشنا شدید اما منبع تغذیه چیست؟ منبع تغذیه که به آن برد پاور هم می گویند وظیفه تامین ولتاژ قطعات تلویزیون و در کل روشن شدن این دستگاه را برعهده دارد؛ چراکه تلویزیون هم مانند دیگر دستگاه های الکترونیکی برای روشن شدن و کار کردن به جریان برق نیاز دارد که این جریان برق توسط منبع تغذیه تولید می شود.

اما حالا می رویم به سراغ تعریف نقش برد اینورتر در تلویزیون. درواقع برد اینورتر وظیفه دارد تا لامپ های بک لایت تلویزیون را روشن کند تا تصاویر در نمایشگر این دستگاه نمایش داده شوند اما چطور این کار را می کند؟ بک لایت ولتاژ مورد نیاز برای روشن کردن لامپ های بک لایت که از نوع DC  (یعنی جریان برق مستقیم) است را از منبع تغذیه تلویزیون دریافت کرده و درنهایت موجب روشن شدن آن ها و بک لایت تلویزیون می شود. با این وجود بدیهی است که با خراب شدن برد اینورتر تلویزیون، بک لایت هیچ نوری نداشته باشد و درنهایت هیچ تصویری بر روی نمایشگر تلویزیون نمایش داده نشود. در این صورت راهی جز تعمیر برد اینورتر تلویزیون سونی وجود ندارد.

علت اصلی خراب شدن برد اینورتر تلویزیون سونی

برد اینورتر تلویزیون جریان برق مورد نیاز خود را برای روشن کردن لامپ های بک لایت تلویزیون از منبع تغذیه یا برد پاور این دستگاه دریافت می کند. با این وجود اگر جریان برق شهری که منبع تغذیه دریافت می کند و به برد اینورتر تلویزیون انتقال می دهد دارای نوسان باشد نه تنها خود منبع تغذیه بلکه برد اینورتر تلویزیون نیز آسیب می بیند.

بنابراین می توان گفت که دلیل اصلی خرابی و تعمیر برد اینورتر تلویزیون سونی، نوسان برق است. از این رو برای جلوگیری از خراب شدن برد اینورتر باید حتماً تلویزیون خود را به محافظ برق متصل کنید. محافظ برق می تواند از بروز نوسان برق در تلویزیون و آسیب دیدگی قطعات آن جلوگیری کند.

نشانه های خراب شدن برد اینورتر تلویزیون سونی

همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم خرابی برد اینورتر با بروز دو مشکل در تلویزیون سونی خودش را نشان می دهد؛ به گونه ای که یا تلویزیون روشن می شود اما هیچ تصویری ندارد در حالیکه صدا دارد یا تلویزیون به محض روشن شدن بک لایت و نمایش تصویر خاموش می شود. با این وجود اگر تلویزیون خود را روشن کردید اما متوجه شدید که هیچ تصویری ندارد بهتر است با استفاده از کنترل آن صدای تلویزیون را زیاد کنید تا از صدا داشتن تلویزیون مطمئن شوید. با این تست می توانید از سالم بودن برد اصلی تلویزیون اطمینان پیدا کنید و مطمئن شوید که مشکل از برد اینورتر تلویزیون است.

علاوه بر این اگر بعد از روشن کردن تلویزیون شاهد خاموش شدن آن به محض نمایش تصویر بودید، یعنی اینکه برد اینورتر تلویزیون شما آسیب دیده است. البته این مشکل در کسری از ثانیه اتفاق می‌افتد، پس بهتر است خیلی خوب به واکنش تلویزیون خود توجه کنید تا درنتیجه بتوانید منشأ اصلی مشکل در این دستگاه را پیدا کنید. درنهایت نیز با نمایندگی تعمیرات تلویزیون سونی تماس بگیرید تا تکنسین های این مرکز به آدرس مورد نظر شما اعزام شده و خدمات عیب یابی و تعمیر برد اینورتر تلویزیون سونی را در محل به شما ارائه دهند.

تعمیر برد اینورتر تلویزیون سونی یا تعویض آن؟

گاهی اوقات امکان تعمیر برد اینورتر تلویزیون سونی وجود دارد اما گاهی اوقات هم اینطور نیست. برای تشخیص این مسئله نیاز است تا تلویزیون سونی مورد عیب یابی دقیق قرار بگیرد. بنابراین اگر تلویزیون شما هم با علائم خرابی برد اینورتر مواجه شده است، بهتر است عیب یابی آن را به نمایندگی تعمیرات تلویزیون سونی بسپارید تا تکنسین های این مرکز با سرعت و دقت بالایی این دستگاه را عیب یابی کرده و پس از تشخیص اصولی به تعویض یا تعمیرات برد اینورتر تلویزیون شما بپردازند. شما می توانید با استفاده از سرویس تعمیر تلویزیون سونی در محل از تمامی خدمات نمایندگی سونی در زمینه تعمیر تلویزیون بهره مند شوید.