اشتراک گذاری

دلیل روشن نشدن تبلت سونی چیست؟

چرا تبلت سونی روشن نمی‌شود؟ گاهی‌اوقات مشکل روشن نشدن تبلت سونی به دلایل ساده و پیش پا افتاده‌ای مانند فریز شدن تبلت، خرابی کابل شارژ و شارژر تبلت و خرابی باتری این دستگاه می‌باشد؛ اما گاهی‌اوقات هم داستان خیلی جدی‌تر از این حرفاست و تبلت به دلیل خراب شدن برد اصلی آن یا منبع تغذیه روشن نمی‌شود. ادامه این مطلب را از دست ندهید تا بیشتر با دلایل روشن نشدن تبلت آشنا شوید.

عواملی که موجب روشن نشدن تبلت Sony می‌شوند

  • فریز شدن تبلت

مهم‌ترین و رایج‌ترین عامل نرم‌افزاری که در روشن نشدن تبلت سونی دست دارد، فریز شدن این دستگاه است. منظور از فریز شدن تبلت، همان هنگ کردن تبلت است که به دلایل متعددی از جمله ویروسی شدن تبلت، عدم بروزرسانی برنامه‌ها و سیستم‌عامل تبلت، پر شدن حافظه داخلی این دستگاه و … به وجود می‌آید؛ اما چطور باید تبلتی که فریز شده است را روشن کرد؟ برای روشن کردن تبلت در این حالت باید دکمه پاور آن را به مدت 15 ثانیه نگه دارید و این کار را برای چندین بار تکرار کنید تا تبلت شما روشن شود. پس از روشن شدن تبلت برای اینکه دیگر با چنین مشکلی مواجه نشوید، باید منشا فریز شدن تبلت را پیدا کرده و آن را برطرف کنید. برای مثال اگر ویروس‌ها موجب فریز شدن آن شده‌اند، این دستگاه را ویروس‌کشی کنید یا اگر حافظه داخلی آن پر است، آن را خالی کنید و … .


  • خرابی کابل شارژ یا شارژر تبلت

عامل دیگری که در روشن نشدن تبلت سونی دست دارد، خرابی کابل شارژ یا شارژر این دستگاه است؛ به گونه‌ای که اگر تبلت شما به دلیل کمبود شارژ باتری، خاموش شده است و هر چقدر تلاش می‌کنید شارژ نمی‌شود که بتوانید آن را روشن کنید، یعنی اینکه یا کابل شارژ یا شارژر آن معیوب شده است؛ البته در این حالت امکان دارد مشکل از سوکت شارژ تبلت هم باشد. برای اینکه مطمئن شوید مشکل دقیقا از کجاست می‌توانید از کابل شارژ و شارژر دیگری برای شارژ کردن تبلت خود استفاده کنید.

اگر تبلت شما با این کار شارژ شد یعنی یا مشکل از کابل شارژ آن است یا شارژر آن؛ اما اگر با این کار هم شارژ نشد یعنی اینکه مشکل از سوکت شارژ تبلت شماست. در این صورت بهترین کار این است که به نمایندگی تعمیرات تبلت سونی مراجعه کنید تا تکنسین‌های این مرکز به عیب‌یابی سوکت شارژ تبلت شما بپردازند و اگر مشکل از سوکت شارژ بود آن را تعویض کنند.

روشن نشدن تبلت
  • خرابی باتری تبلت

خرابی باتری هم در روشن نشدن تبلت بی‌تاثیر نیست. همانطور که می‌دانید باتری یک قطعه مصرفی است که دیر یا زود عمر مفید آن به پایان رسیده و باید تعویض شود. اگر قبل از اینکه با مشکل روشن نشدن باتری تبلت خود مواجه شوید، دائم شاهد زود خالی شدن شارژ باتری تبلت خود بودید، یعنی اینکه باتری تبلت شما خراب شده است و اکنون که تبلت شما روشن نمی‌شود به این دلیل است که عمر باتری آن تمام شده است. در این صورت بهترین کار تعویض باتری تبلت است.


  • خرابی مین برد تبلت

گاهی‌اوقات مشکل روشن نشدن تبلت سونی، می‌تواند خیلی جدی باشد؛ به گونه‌ای که امکان دارد مین برد یا همان برد اصلی تبلت در اثر وارد شدن ضربه به تبلت، نفوذ رطوبت به آن و نوسان برق دچار مشکل شده باشد. مین برد به عنوان مهم‌ترین قطعه تبلت، وظایف متعددی برعهده دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تعیین نقش و مسئولیت هر یک از قطعات تبلت و همچنین برقراری ارتباط بین آن‌ها اشاره کرد؛ با این وجود بدیهی است که درصورت بروز مشکلی برای مین برد، تبلت روشن نشود.


  • خرابی منبع تغذیه تبلت

روشن نشدن تبلت، می‌تواند دلیل دیگری هم داشته باشد که آن هم خرابی منبع تغذیه تبلت یا برد پاور آن است. همانطور که از نام منبع تغذیه پیداست، نقش این قطعه تامین انرژی مورد نیاز برای تبلت است؛ به گونه‌ای که برق شهری را دریافت کرده و آن را به جریان برق مورد نیاز این دستگاه تبدیل کرده و به مین برد انتقال می‌دهد؛ تا مین برد جریان برق را به تمامی قطعات تبلت انتقال دهد؛ با این وجود منبع تغذیه نسبت به نوسان برق آسیب‌پذیر است، به همین دلیل بهتر است هنگام شارژ کردن تبلت خود آن را به محافظ برق متصل کنید.