اشتراک گذاری

دلایل و راهکارهای کند شدن تبلت سونی

 کند شدن تبلت سونی و دلایل و راهکارهای آن را در این مقاله بررسی می کنیم. البته این مشکل منحصر به تبلت های سونی نیست و در دستگاه های دیگر برندها هم مشاهده می شود. بنابراین راه حل ها و دلایل و نکاتی که در ادامه این مقاله عنوان می شوند، مربوط به کند شدن سرعت تبلت سونی و تمامی برندهای اندرویدی دیگر هستند. کاملا عادی است که پس از مدتی، سرعت تبلت کاهش پیدا کرده و برنامه ها با تاخیر اجرا شوند. اما گاهی این مسئله غیر عادی است و بروز یک ایراد در بخش های نرم افزاری یا سخت افزاری دستگاه را نشان می دهد. به عبارت دیگر، کند شدن تبلت sony هم دلایل نرم افزاری دارد و هم در برخی موارد، ناشی از آسیب دیدگی و خرابی قطعات این دستگاه است. اگر با راهکارهایی که در ادامه ذکر می کنیم موفق به رفع مشکل کاهش سرعت تبلت خود نشدید، می توانید برای دریافت خدمات تخصصی تر، از همکاران ما در نمایندگی سونی مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

کند شدن تبلت سونی

دلایل کند شدن تبلت سونی

معمولا تبلت ها و  گوشی های هوشمند به دلیل پر شدن حافظه کند می شوند و سرعت آنها کاهش پیدا می کند. وقتی حافظه تبلت شما پر باشد، فایل ها با سرعت کمتری جابجا می شوند و عملکرد کلی سیستم، به شدت کند می شود. باز بودن هم زمان چند برنامه و اپلیکیشن در پس زمینه هم دلیل دیگر کند شدن تبلت سونی و سایر برندهاست. گاهی خرابی باتری تبلت  باعث افت سرعت تبلت می شود. اگر چند سال در حال استفاده از تبلت خود هستید و سرعت آن کاهش پیدا کرده است، احتمالا عمر حافظه آن به پایان رسیده است. موارد دیگری همچون خرابی باتری، آسیب دیدگی هارد، ویروسی شدن و قدیمی بودن سیستم عامل و اپلیکیشن ها هم در افت سرعت تبلت تاثیرگذار هستند.

راهکارهایی برای رفع مشکل کاهش سرعت تبلت sony

آپدیت سیستم عامل به آخرین ورژن

گاهی تنها با آپدیت سیستم عامل به آخرین نسخه ارائه شده می توان مشکل کند شدن تبلت سونی را حل کرد. وارد بخش تنظیمات شده و مطمئن شوید که نسخه ی جدید برای دستگاه ارائه شده است. سپس آن را دانلود و نصب کنید تا سرعت پردازش های تبلت شما به حالت عادی بازگردد.

پاک کردن برنامه های اضافی صفحه HOME

برای افزایش سرعت تبلت سونی و هر برند دیگری، بهتر است تا حد امکان، برنامه های موجود در صفحه اصلی یا هوم اسکرین را پاک کنید. گاهی کند شدن تبلت sony ناشی از شلوغ بودن صفحه اصلی این دستگاه است. وجود برنامه های متعدد در صفحه هوم موبایل و تبلت، سرعت سیستم را کاهش داده و پردازش و اجرای برنامه ها را کند می کند. در بخش تنظیمات توسعه‌ دهنده (Developer Options)  گزینه ی Transition Animation Scale  را پیدا کرده و آن را در حالت خاموش یا Off  قرار دهید تا برنامه های  صفحه به درستی تنظیم شوند.  

بیشتر بخوانید: دلیل روشن نشدن تبلت سونی چیست؟ 

جابجایی GPU به  SKIA یکی از راهکارهای رفع مشکل کند شدن تبلت سونی

 یکی از روش های دیگر برای رفع مشکل کند شدن تبلت سونی، جابجایی GPU به  SKIA است. این روش در اندروید نوقا قابل اجراست و برای استفاده از آن باید از منوی Developer Options  کمک بگیرید. البته با فعال کردن این گزینه، احتمال افت برخی از عملکردهای دیگر تبلت هم وجود دارد.

حذف حافظه کش

پیشنهاد می دهیم برای رفع مشکل کند شدن سرعت تبلت سونی، دیتای کش برنامه های مختلف آن را پاک کنید. در سیستم عامل اندروید، معمولا هر اپلیکیشن، یک حافظه کش مجزا دارد که بخشی از اطلاعات در آن ذخیره می شوند. برای حذف حافظه کش هر اپلیکیشن به صورت مجزا، مسیر App info > Storage > Clear Cache  را دنبال کنید.

ریست فکتوری تبلت سونی

آخرین راهکاری که کارشناسان تعمیرات تبلت برای رفع مشکل کند شدن آن پیشنهاد می دهند، ریست فکتوری است. البته این آخرین راهکار است و زمانی باید از آن استفاده کنید که دیگر روش ها موثر واقع نشوند. اگر پس از بازنشانی تنظیمات کارخانه همچنان تبلت شما کند عمل می کند، احتمالا مسئله مربوط به آسیب دیدگی یکی از قطعات است و باید از یک تعمیرکار مجرب و ماهر کمک بگیرید.