اشتراک گذاری

چرا صفحه لپ تاپ چشمک می زند؟

چشمک زدن صفحه لپ تاپ، نشان دهنده بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری در این دستگاه است. این مشکل، دلایل و راهکارهایی دارد که در ادامه مطلب آنها را به شما معرفی می کنیم. در صورتی که با اجرای راه حل های ذکر شده، موفق به رفع مشکل چشمک زدن صفحه لپ تاپ نشدید، تیم تعمیر لپ تاپ در نمایندگی سونی مرکز سخت افزار ایران برای عیب یابی و تعمیر تخصصی این دستگاه در کنار شما هستند.

چرا صفحه لپ تاپ چشمک می زند؟

دلایل چشمک زدن صفحه لپ تاپ

پرش یا خاموش و روشن شدن مداوم صفحه لپ تاپ، در بیشتر موارد مربوط به مشکلات و ناهماهنگی های نرم افزاری است. البته وجود وسایل الکترونیکی و مغناطیسی در اطراف لپ تاپ هم می تواند باعث چشمک زدن ال سی دی و تصویر آن شود. اما این مورد در لپ تاپ های جدید، درصد بسیار پایین تری دارد. حتی گاهی با نزدیک کردن گوشی و اجسام الکترونیکی به نمایشگر، مشکل تشدید می شود. دلیل دیگر چشمک زدن صفحه لپ تاپ، خرابی کارت گرافیک است و باید برای تعمیر کارت گرافیک اقدام کرد.

اگر درایور کارت گرافیک اشتباه نصب شده باشد و یا به روز نباشد، ممکن است چنین مشکلی ایجاد شود. گاهی هم نمایشگر لپ تاپ به دلیل نوسانات برق سوسو می زند یا اصطلاحا می پرد. بهتر است در این شرایط کابل را هم بررسی کرده و مطمئن شوید که سالم است و ایرادی ندارد. ویروسی شدن سیستم را هم باید به عنوان یکی از دلایل سوسو زدن نمایشگر لپ تاپ در نظر گرفت.

راه حل های چشمک زدن نمایشگر لپ تاپ

حذف جریان های مغناطیسی اطراف لپ تاپ

 یکی از اقداماتی که کمک زیادی به رفع مشکل چشمک زدن صفحه لپ تاپ می کند، حذف میدان های مغناطیسی اطراف دستگاه است. تا حد امکان سعی کنید گوشی و دیگر تجهیزات الکترونیکی را از لپ تاپ دور کنید؛ اگر ایراد نمایشگر برطرف نشد، روش های بعدی را اجرا کنید.

چک کردن تنظیمات لپ تاپ

برای عیب یابی و حل پرش تصویر در لپ تاپ های ویندوزی، می توان از تنظیمات سیستم کمک گرفت؛ مسیر زیر را دنبال کنید:

 • کنترل پنل Control Panel را باز کنید.
 • وارد قسمت Display شوید.
 • در پنجره جدیدی که باز می شود، تب Settings را انتخاب کنید.
 • گزینه  Advanced را در بخش تنظیمات بزنید.
 • وارد تب Monitor در پنجره جدید شوید.
 • گزینه Screen Refresh Rate را به بالاترین عدد تغییر دهید. 

بررسی و اصلاح تنظیمات دسکتاپ

تنظیمات دسکتاپ هم به حل مشکل چشمک زدن صفحه لپ تاپ سونی و سایر برندها کمک می کند؛ برای این منظور باید به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. وارد Control Panel شوید.
 2. بخش Services را باز کنید.
 3. گزینه Desktop Windows Manager session Manager را در پنجره جدید انتخاب کنید.
 4. در قسمت Start up Type گزینه Disable را انتخاب کنید.
 5. حالا فایلی را که مدیریت دسکتاپ ویندوز و جلوه های بصری را در اختیار دارد، هنگام روشن شدن غیر فعال کنید

آپدیت درایور گرافیک

گاهی باید برای حل مشکل پرپر زدن تصویر در لپ تاپ سونی و دیگر دستگاه های ویندوزی، درایور کارت گرافیک را بروز رسانی کنید. بدین منظور، وارد وب سایت سازنده دستگاه (در اینجا سونی) شده و نسخه مناسب و سازگار با ویندوز را دانلود و نصب نمایید. اگر مشکل حل نشد، احتمالا ایراد سخت افزاری است و باید به فکر تعمیر یا حتی تعویض برخی از قطعات لپ تاپ باشید؛ البته در یک مرکز معتبر تعمیرات لپ تاپ و توسط تعمیرکاران مجرب.