اشتراک گذاری

تعمیر دیفیوزر تلویزیون سونی

یکی از مهم ترین قطعات در تلویزیون ها بک لایت نام دارد که وظیفه آن تامین نور پس زمینه در این دستگاه هاست. با تامین نور کافی و مناسب تصاویر در نمایشگر تلویزیون به نمایش در می آید و ما می توانیم آنها را مشاهده کنیم. خود بک لایت در ارتباط با چندین قطعه دیگر این نور را تامین می کند. یکی از این قطعات دیفیوزر نام دارد.

چنانچه در نمایش تصاویر تلویزیون اختلالی ایجاد شود، علاوه بر بک لایت، باید دیفیوزر را نیز در نظر گرفت و از سالم بودن آن مطمئن شد تا در صورت خرابی این قطعه با عیب یابی آن، تعمیرات مورد نیاز را انجام داد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با نقش این قطعه در تلویزیون ها آشنا شویم و ببینیم که عملیات تعمیر دیفیوزر تلویزیون چگونه انجام می شود. شما می توانید برای دریافت خدمات تخصصی تر در این زمینه با نمایندگی سونی در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

تعمیر دیفیوزر تلویزیون سونی در محل

نقش دیفیوزر در تلویزیون چیست؟

نام دیگر دیفیوزر در تلویزیون، صفحه پخش کننده نور است. در نتیجه از همین مورد می توان متوجه شد که دیفیوزر نقش توزیع کننده نور را بر عهده دارد و بخشی از تجهیزات نوری در تلویزیون ها محسوب می شود. دیفیوزر نقش مهمی در تلویزیون دارد و بدون وجود آن نور به درستی و به صورت یکنواخت در سطح نمایشگر توزیع نمی شود. به همین دلیل هم تعمیر دیفیوزر تلویزیون سونی اهمیت بالایی دارد و باید در اولین فرصت و به شکل تخصصی انجام شود.

اگر بخواهیم نحوه عملکرد دیفیوزر در تلویزیون را شرح دهیم به این صورت است که نور ابتدا به این صفحه توزیع کننده نور تابیده می شود و بعد از آن زاویه تابش نور تغییر می کند. با تغییر این زاویه تابش، نور در سطح صفحه نمایش تلویزیون به صورت گسترده منتشر می شود. این صفحات توزیع کننده نور در واقع با جدا کردن پرتوهای منتشره شده، موجب پراکنش آنها در جهات مختلف می شوند تا به این ترتیب پراکندگی نورها متوازن و همگن شود.

علاوه بر انتشار نور تولیدی از ال ای دی ها، دیفیوزر نورهای داغ نامریی را نیز از بین می برد و با همگن کردن توزیع و انتشار نورها، کیفیت نور و در نتیجه تصاویر نمایش داده شده در صفحه نمایش بسیار بهبود می یابد. علاوه بر این ها دیفیوزر تلویزیون با گسترده تر کردن میزان روشنایی و از بین بردن سایه های تند، موجب می شود تا تصاویر با کیفیت تری را مشاهده کنیم.

رایج ترین مشکلات دیفیوزر تلویزیون

اکثر مشکلات دیفیوزرهای تلویزیون مربوط به مشکلات و خرابی های بک لایت می شود. در واقع زمانی که نور پس زمینه دچار مشکل می شود و بک لایت یا لامپ های ال ای دی سوخته اند، دیفیوزر نیز دچار مشکل می شود، چرا که با خرابی بک لایت حرارت زیادی تولید می شود که همین حرارت و داغی زیاد می تواند موجب خراب شدن یا سوختن دیفیوزر در تلویزیون ها شود. با بروز مشکل در دیفیوزر معمولا نمایشگر نور و رنگ نرمال خود را از دست می دهد و تمام یا بخشی از آن تاریک می شود.

در کنار این حالت رایج ترین نشانه خرابی دیفیوزر تلویزیون ظاهر شدن یک سری لکه ها و نورهای سفید رنگ در اطراف صفحه نمایش است. این نورها و لکه ها در حاشیه های تلویزیون نمایان می شوند. با خرابی دیفیوزر با توجه به نقشی که برای آن ذکر شد نور بک لایت در صفحه به صورت نامتوازن توزیع می شود و به همین ترتیب هم کیفیت و شفافیت تصویر به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. گاهی نیز شدت خرابی و بی کیفیت شدن در حدی است که بخشی از صفحه تاریک می شود. بسیار مهم است که هرچه زودتر اقدام به تعمیر دیفیوزر تلویزیون سونی کنید تا مشکلات ذکر شده برطرف شوند.

تعویض دیفیوزر تلویزیون سونی

آیا امکان تعمیر دیفیوزر تلویزیون سونی وجود دارد؟

در اولین قدم زمانی که بک لایت خراب می شود و کیفیت تصویر کاهش می یابد یا این که صفحه نمایش تاریک می شود، هنوز فرصت نجات دیفیوزر وجود دارد و می توان با تعمیر و تعویض بک لایت، مانع خرابی و سوختن دیفیوزر شد. در نتیجه باید سریعا لامپ های معیوب را تعویض کرد.

با این حال در بیشتر مواقع میزان خرابی به مرحله آخر می رسد و به دلیل سوختن این قطعه، امکان تعمیر دیفیوزر تلویزیون سونی و سایر برندها وجود ندارد. در این صورت باید این قطعه تعویض شده و با نمونه جدید جایگزین گردد تا مشکلات تلویزیون هم برطرف شوند.

هزینه تعمیر دیفیوزر تلویزیون sony

تنها پس از عیب یابی دقیق تلویزیون و دیفیوزر می توان در مورد هزینه تعمیر آن اظهار نظر کرد. معمولا در شرایطی که میزان آسیب دیدگی این قطعه چندان بالا نباشد، می توان به تعمیر آن امیدوار بود؛ در این صورت هزینه تعمیر دیفیوزر تلویزیون سونی و هر برند دیگری، چندان بالا نیست. اما اگر نیاز به تعویض این قطعه باشد، هزینه نهایی به قیمت قطعه جدید بستگی داشته و بر این اساس برآورد می شود.

تعویض دیفیوزر تلویزیون سونی

در بخش های قبل اشاره کردیم که اگر امکان تعمیر دیفیوزر تلویزیون سونی وجود نداشته باشد، باید این قطعه را تعویض کرد. مشکلی که در خصوص تعویض دیفیوزر تلویزیون سونی و سایر برندها وجود دارد، یافتن قطعه اصلی مخصوص هر دستگاه است. هریک از برندها دیفیوزرهای مخصوص به خود را دارند و یافتن آنها در بازار کار دشواری است. به دلیل کمیاب بودن این قطعه، ممکن است تعویض آن هزینه نسبتا بالایی برای شما داشته باشد.