اشتراک گذاری

چرا برخی تلویزیون‌ ها کانال‌ های جدید HD را دریافت نمی ‌کنند؟

عدم دریافت کانال های HD در تلویزیون، مسئله ای است که کاربران زیادی با آن مواجه شده اند. پس از بروز رسانی که صدا و سیما در آذر 1399 در تجهیزات و پخش صدا و تصویر انجام داد، 21 شبکه با کیفیت HD و 1 شبکه آزمایشی با کیفیت 4K  به کانال های SD اضافه شد. درواقع در این بروز رسانی، کانال های دیجیتال به جای شبکه های آنالوگ آمدند و نیاز به گیرنده های دیجیتالی پررنگ تر شد.

این در حالی است که کاربران زیادی پس از این اتفاق دچار مشکل شدند و نتوانستند کانال های اچ دی را در تلویزیون خود دریافت کنند. اگر شما هم جزو این کاربران هستید، ادامه مقاله را دنبال کنید تا با دلایل و راهکارهای حل مشکل عدم دریافت کانال های HD در تلویزیون آشنا شوید. اگر مسئله حل نشد، می توانید با نمایندگی سونی در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید. تیم تعمیرات تلویزیون سونی به صورت رایگان به شما مشاوره می دهند و در صورت نیاز، خدمات تعمیر در محل تلویزیون را ارائه می دهند.

عدم دریافت کانال های HD

علت عدم دریافت کانال های  HD

دریافت نشدن کانال های اچ دی در تلویزیون های سونی و دیگر برندها دلایل خاصی دارد. در ابتدای ارائه شبکه های HD، یک سری مشکلات فنی وجود داشتند که موجب عدم دریافت این کانال ها در بسیاری از تلویزیون ها می شدند. اما این مشکلات به مرور  زمان برطرف شده و یا کاهش پیدا کردند و عوامل دیگری مانع از دریافت شبکه های اچ دی شدند. یکی از دلایل اصلی و مهم عدم دریافت کانال های HD در تلویزیون، خرابی گیرنده دیجیتال است.

به گفته مدیر کل نظارت و ارزیابی فنی سازمان صدا و سیما، در فرایند انتشار کانال های  HD از جدیدترین فناوری تلویزیون های دیجیتال، یعنی نسل دوم DVB-T2 استفاده شده است که از کدک 10 بیتی HEVC x265 بهره مند است. برخی از گیرنده های دیجیتالی از این فرمت پشتیبانی نمی کنند و به همین دلیل، شبکه های اچ دی در تلویزیون های متصل به این گیرنده ها دریافت و پخش نمی شوند. در نهایت استفاده از آنتن نامناسب هم مانع از دریافت بدون ایراد شبکه های اچ دی در تلویزیون می شود.

نحوه دریافت کانال های اچ دی

نحوه دریافت کانال های HD

اگر با مشکل عدم دریافت کانال های HD مواجه شده اید، با چند روش ساده می توانید این مشکل را برطرف کنید. اولین کار این است که تنظیمات کانال یابی را به صورت دستی انجام دهید تا شبکه ها دریافت شوند. سپس باید مراحل آپدیت تلویزیون را انجام دهید. گاهی با بروز رسانی تلویزیون، کانال هایی با کدک HEVC نمایش داده می شوند. اگر ساکن تهران هستید، کانال‌ های SD از شبکه 1 تا نمایش با کد کانال 37، تعدادی از کانال‌ های SD و تعدادی شبکه رادیویی با کد کانال 43، کانال‌های HD قبلی به علاوه‌ تعدادی شبکه‌‎ رادیویی با کد کانال 34، کانال‌های جدید HD با کد کانال 31، و کانال آزمایشی 4K با کد کانال 54 قابل دریافت هستند.

کدام تلویزیون ها کانال های HD را دریافت می ‌کنند؟

عدم دریافت کانال های  HD در تلویزیون، مربوط به همه مدل های این دستگاه نیست. برخی از تلویزیون ها به سادگی و بدون هیچ مشکل یا محدودیتی، شبکه های اچ دی را دریافت می کنند. درواقع تلویزیون های دارای قابلیت دریافت MPEG4، DVBS2، HEVC ، نیاز به تنظیمات خاصی نداشته و کانال های HD را دریافت می کنند.

معمولا بیشتر تلویزیون ‌های قبل از سال 2017 کدک H265 را پشتیبانی نمی ‌کنند و به همین علت، شبکه های اچ دی در آنها نمایش داده نمی شود. این درحالی است که تقریبا تمام مدل های جدیدتر، از این قابلیت ها پشتیبانی کرده و برای نمایش شبکه های HD مشکل و محدودیتی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج × 3 =