اشتراک گذاری

چگونه مشکل کار نکردن پورت USB لپ تاپ سونی را برطرف کنیم؟

پرکاربردترین پورتی که روی لپ تاپ ها تعبیه شده است تا کاربران بتوانند هم فلش و هم سایر دستگاه های هوشمند خود را با استفاده از کابل USB به سیستم خود متصل کنند، پورت USB است؛ که خوشبختانه بر روی هر لپ تاپی دو یا چند پورت USB دیده می شود. حالا فرض کنید که این پورت با مشکل نرم افزاری یا سخت افزاری مواجه شده و از کار بیفتد. در این صورت نه می توانید فلش خود را به سیستمتان متصل کنید و نه می توانید دستگاه های خود را با کابل USB به لپ تاپ وصل کنید. به همین دلیل تصمیم داریم شما را با روش هایی برای حل مشکل کار نکردن پورت USB لپ تاپ سونی آشنا کنیم. تا اگر شما هم با چنین مشکلی مواجه شده اید، ابتدا منشا نرم افزاری یا سخت افزاری آن را پیدا کرده و اگر مشکل اصلی آن نرم افزاری بود، خودتان به راحتی آن را برطرف کنید.

روش های رفع مشکل کار نکردن پورت USB لپ تاپ

اکثر کاربران زمانی که با یک مشکل نرم افزاری در لپ تاپ خود مواجه می شوند، اولین کاری که می کنند این است که یک بار سیستم خود را ریستارت می کنند. ریستارت کردن لپ تاپ می تواند اختلالات جزئی نرم افزاری که گاهی اوقات عملکرد سیستم را مختل می کنند، برطرف کند. از آن جایی که امکان دارد کار نکردن پورت USB لپ تاپ سونی به دلیل بروز اختلالات نرم افزاری باشد، بهتر است شما هم اول از همه یک بار سیستم خود را ریستارت کنید و اگر مجددا با این مشکل مواجه شدید، روش هایی که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم را امتحان کنید.

1. مطمئن شوید اتصال فلش با پورت USB قطع و وصل نمی شود.

امکان دارد که مشکل کار نکردن پورت USB لپ تاپ سونی، سخت افزاری باشد؛ به گونه ای که اتصال داخلی آن شل یا شکسته شده باشد؛ که در این حالت ارتباط USB با سیستم دائم قطع و وصل می شود.

بنابراین اگر فلش خود را به پورت USB لپ تاپ متصل کردید و با تکان دادن فلش، شاهد قطع و وصل شدن ارتباط آن با سیستم بودید یعنی اینکه یا اتصال داخلی پورت USB سیستم شما شل شده است یا دچار شکستگی شده است. در این صورت بهترین کار این است که لپ تاپ سونی را جهت عیب یابی پورت USB آن به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ سونی بسپارید.

2. فلش را بر روی سایر پورت های USB تست کنید.

همانطور که می دانید هر لپ تاپ دو یا چند پورت USB دارد؛ با این وجود زمانی که فلش خود را به یکی از پورت های USB لپ تاپ متصل می کنید و با مشکل کار نکردن آن مواجه می شوید، بهتر است فلش خود را از آن پورت خارج کرده و بر روی پورت های دیگر لپ تاپ نیز تست کنید. در این روش ممکن است چندین و چند حالت اتفاق بیفتد.

ممکن است سایر پورت های USB لپ تاپ به خوبی کار کنند و مشکلی نداشته باشند که این مسئله نشان می دهد همان یک پورت دچار مشکل سخت افزاری شده است و نیاز به عیب یابی دارد. از طرفی ممکن است هیچ یک از پورت های USB لپ تاپ کار نکنند که در این حالت باید اول از سلامت فلش خود مطمئن شوید؛ به گونه ای که آن را به سیستم دیگری متصل کنید و ببینید که بر روی سیستم دیگری خوانده می شود یا خیر. اینگونه مشخص می شود که فلش شما معیوب شده است یا خیر.

 درصورتی که مشکل از فلش نیست، دلیل کار نکردن تمامی پورت های USB هم می تواند نرم افزاری باشد و هم سخت افزاری. نصب نبودن درایور USB لپ تاپ دلیل نرم افزاری و بروز اختلال سخت افزاری در مادربرد لپ تاپ یا برد مدار چاپی (PCB) نیز دلیل سخت افزاری بروز این مشکل است.

خدمات تخصصی نمایندگی سونی: تعمیر مادربرد لپ تاپ

3. کنترلر USB لپ تاپ را یک بار غیر فعال و دوباره فعال کنید.

امکان دارد مشکل کار نکردن تمامی پورت های USB لپ تاپ نرم افزاری باشد و به دلیل فعال نبودن کنترلر USB لپ تاپ باشد؛ به همین دلیل ابتدا باید مطمئن شوید که کنترلر USB لپ تاپ فعال است یا خیر. اگر فعال نبود آن را فعال کنید و اگر فعال بود یک بار آن را Uninstall و مجددا Install کنید تا هر مشکل نرم افزاری که دارد برطرف شود. شاید با این کار بتوانید مشکل کار نکردن پورت USB لپ تاپ سونی را برطرف کنید. برای انجام این کارها مراحل زیر را دنبال کنید:

  • در منوی سرچ ویندوز، عبارت Device Manager را جستجو کنید تا پنجره دیوایس منیجر برای شما باز شود.
  • در این پنجره به دنبال Universal Serial Bus Controllers بگردید.
چرا پورت usb کار نمی کند
  • سپس بر روی فلش رو به پایین آن کلیک کنید تا فهرست آن را مشاهده کنید.
  • اکنون بر روی اولین کنترلری که می بینید کلیک راست کنید. اگر گزینه Install فعال بود یعنی اینکه کنترلر USB سیستم شما فعال نبوده است و با کلیک بر روی گزینه Install باید آن را فعال کنید.
  • اما درصورتی که گزینه Install فعال بود یعنی کنترلر USB بر روی سیستم شما فعال بوده است اما از آن جایی که ممکن است مشکل نرم افزاری پیدا کرده باشد، بهتر است یک بار آن را غیرفعال و سپس آن را فعال کنید؛ به گونه ای که با کلیک راست بر روی آن، ابتدا گزینه Uninstall را انتخاب کنید و سپس مجددا روی آن کلیک راست کرده و گزینه Install را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

9 − نه =