اشتراک گذاری

آموزش تعویض ال سی دی لپ تاپ سونی

یکی از حساس‌ترین قطعات لپ تاپ، ال سی دی آن است که به دلیل محل قرارگیری‌اش نسبت به سایر قطعات این دستگاه بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی قرار دارد. گاهی‌اوقات میزان آسیب‌دیدگی ال سی دی لپ تاپ به حدی است که امکان تعمیر ال سی دی لپ تاپ وجود ندارد و باید آن را تعویض کرد. خبر خوب این است که اگر ال سی دی لپ تاپ شما هم آسیب دیده است و نیاز به تعویض دارد، خودتان می‌توانید آن را تعویض کنید؛ البته اگر یک کاربر عادی و آماتور هستید، پیشنهاد می‌شود که این کار را خودتان انجام ندهید و آن را به تعمیرکاران نمایندگی لپ تاپ سونی بسپارید. اما اگر از کاربرانی هستید که کمی با دنیای سخت‌افزار لپ تاپ و قطعات آن آشنایی دارید، آموزش تعویض ال سی دی لپ تاپ را از دست ندهید تا خودتان بتوانید به راحتی ال سی دی لپ تاپتان را عوض کنید.

آموزش تعویض ال سی دی لپ تاپ

چه عواملی در خراب شدن ال سی دی لپ تاپ دست دارند؟

قبل از اینکه به آموزش تعویض ال سی دی لپ تاپ سونی بپردازیم لازم است شما را با عوامل خراب شدن ال سی دی این دستگاه آشنا کنیم. درواقع دو عامل مهم‌ در خراب شدن ال سی دی لپ تاپ نقش دارند که شامل: نفوذ رطوبت به ال سی دی لپ تاپ و وارد شدن ضربه و فشار به این دستگاه می‌باشند. گاهی‌اوقات فشار وارد شده به ال سی دی لپ تاپ به حدی است که موجب شکستگی آن شده و چاره‌ای جزء تعویض ال سی دی لپ تاپ برای کاربر باقی نمی‌گذارد. در این صورت هم می‌توانید با دنبال کردن این آموزش ال سی دی لپ تاپتان را تعویض کنید و هم می‌توانید این کار را به تکنسین‌های نمایندگی تعمیرات لپ تاپ سونی بسپارید.

چه مواقعی باید ال سی دی لپ تاپ را تعویض کرد؟

یکی از سوالاتی که ذهن خیلی از کاربران را به خود مشغول می‌کند، این است که در چه صورتی نیاز به تعویض ال سی دی لپ تاپ است؟ شاید فکر کنید تنها زمانی نیاز است ال سی دی لپ تاپ را تعویض کرد که در اثر وارد شدن فشار و ضربه به آن دچار شکستگی شده باشد. اما این تصور اشتباه است چراکه یکسری علائم دیگر هم به جزء شکستگی ال سی دی لپ تاپ وجود دارند که نشان می‌دهند این قطعه آسیب دیده است و راهی جز تعویض آن وجود ندارد.

برخی از این علائم شامل: تغییر رنگ در یک قسمت ال سی دی، ایجاد یک نقطه سیاه رنگ بزرگ در یک بخش از ال سی دی، ایجاد خطوط افقی یا عمودی سیاه رنگ در قسمت‌های مختلف تصویر، پیکسل سوختگی، سفید شدن نمایشگر و نمایش خطوط رنگارنگ بر روی ال سی دی لپ تاپ می‌باشند. اگر لپ تاپ شما هم چنین علائمی دارد بهتر است آن را به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ سونی بسپارید تا پس از عیب‌یابی، مورد تعویض قرار بگیرد.

مراحل آموزش تعویض ال سی دی لپ تاپ سونی

  • اول از همه باتری و آداپتور لپ تاپ را از آن خارج کنید.

  • حالا باید قاب ال سی دی لپ تاپ را بردارید. اکثر لپ تاپ‌ها دارای دو یا چهار بالشتک پلاستیکی هستند که در زیر آن‌ها یک پیچ قرار داده شده است. از این‌رو باید بالشتک را به آرامی و با استفاده از یک پیک پلاستیکی یا فلزی بردارید و پیچ زیر آن را باز کنید.

  • در این مرحله از آموزش تعویض ال سی دی لپ تاپ باید تمامی پیچ‌های نگهدارنده ال سی دی را باز کنید.

  • حالا تمامی کابل‌هایی که از ال سی دی لپ تاپ به مادربرد متصل شده است را به آرامی جدا کنید.

  • اکنون می‌توانید به راحتی ال سی دی جدید را جایگزین ال سی دی آسیب دیده بکنید و کابل‌هایی که از مادربرد به ال سی دی قدیمی وصل بودند را به ال سی دی جدید وصل کنید.

  • پیچ‌های نگهدارنده ال سی دی لپ تاپ را ببندید و قاب ال سی دی را بر روی آن محکم کنید.

اگر با قطعات سخت‌افزاری لپ تاپ آشنایی داشته باشید به راحتی می‌توانید با طی کردن این مراحل  ال سی دی لپ تاپ سونی را عوض کنید. اما اگر به عنوان یک کاربر معمولی ترجیح می‌دهید، تعویض ال سی دی لپ تاپ را به تکنسین‌های کاربلد بسپارید، بهتر است به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ سونی مراجعه کنید.