اشتراک گذاری

چگونه فضای ذخیره سازی لپ تاپ را خالی کنیم؟

خالی کردن فضای ذخیره سازی لپ تاپ، به اجرای روان تر برنامه ها و رفع مشکلاتی همچون هنگ کردن سیستم کمک می کند. این کار، به ویژه برای کاربرانی که امکان خرید SSD و ارتقا لپ تاپ خود را ندارند، ضروری است و باید آن را انجام دهند. پر بودن حافظه مشکلات متعددی را در سیستم ایجاد کرده و عملکرد آن را مختل می کند.

خوشبختانه خالی کردن فضای ذخیره سازی لپ تاپ، روش های مختلفی دارد که در ادامه آنها را به شما آموزش می دهیم. در صورت نیاز به دریافت راهنمایی تخصصی تر و مشاوره رایگان، با نمایندگی سونی در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.  

چگونه فضای ذخیره سازی لپ تاپ را خالی کنیم؟

خالی کردن فضای ذخیره سازی لپ تاپ با Storage Sense ویندوز

یکی از روش هایی که خود مایکروسافت برای خالی کردن فضای ذخیره سازی لپ تاپ پیشنهاد می دهد، استفاده از ابزار اختصاصی ویندوز با نام Storage Sense است. کارشناسان تعمیر لپ تاپ سونی هم این روش را به کاربران پیشنهاد می دهند. این ابزار تنها در ویندوز 10 به بعد در دسترس قرار دارد و برای فعال سازی آن، باید از طریق منوی استارت، وارد بخش تنظیمات شوید. سپس در این صفحه، وارد بخش System شده و گزینه Storage را از پنل سمت چپ انتخاب کنید.

در پایین عنوان Storage Sense روی عبارت Configure Storage Sense or run it now کلیک کنید و برای پیکربندی تنظیمات مربوط به قابلیت Storage Sense، مطمئن شوید که تیک اولین گزینه با عنوان Delete temporary files  خورده باشد. دومین گزینه، شامل روزهای باقی ماندن فایل های پاک شده در Recycle Bin می ‌شود و سومین گزینه هم به حذف فایل های دانلودی استفاده نشده مربوط است. در نهایت روی کلید Clean Now در پایین صفحه کلیک کنید تا فایل های اضافی قرار گرفته روی دستگاه به صورت دائمی حذف شوند.

خالی کردن فضای ذخیره سازی لپ تاپ با Storage Sense ویندوز
خالی کردن فضای ذخیره سازی لپ تاپ با Storage Sense ویندوز

خالی کردن فضای حافظه لپ تاپ به صورت خودکار

شما می توانید قابلیت Storage Sense را طوری تنظیم کنید که عملیات خالی کردن فضای ذخیره سازی لپ تاپ به صورت خودکار انجام شود. بدین منظور وارد بخش تنظیمات ویندوز شده و System را انتخاب کنید. در ادامه گزینه Storage را از پنل سمت چپ انتخاب کرده و روی Configure Storage Sense or run it now کلیک کنید. پس از اعمال پیکربندی دلخواه، طبق راهنمای اشاره شده در قسمت قبلی، کلید قرار گرفته در پایین عنوان Storage Sense را روی حالت فعال قرار دهید.

در منوی کشویی زیر عنوان Run Storage Sense ، دوره تکرار فرایند پاکسازی را انتخاب کنید. دقت کنید که گزینه During low free disk space تنها زمانی اقدام به پاکسازی می‌ کند که با کمبود فضا روی دستگاه مواجه شوید. البته گزینه های every day برای اجرای هر روزه و every week و every month برای اجرا در هر هفته و هر ماه یک بار هم در اختیار شما هستند.

خالی کردن فضای حافظه لپ تاپ به صورت خودکار
خالی کردن فضای حافظه لپ تاپ به صورت خودکار

خالی کردن حافظه لپ تاپ با حذف محتویات Recycle Bin

روش دیگر برای خالی کردن فضای ذخیره سازی لپ تاپ، خالی کردن سطل زباله ویندوز است. اغلب موارد حذف شده در دستگاه به این بخش منتقل می‌ شوند و به همین دلیل، فضای قابل توجهی از حافظه درگیر می شود.

لذا گاهی با خالی کردن سطل زباله، می توانید حافظه سیستم را خالی کنید. بدین منظور منوی استارت را باز کرده و عبارت Recycle Bin را در نوار جستجو تایپ کنید. روی آیکن سطل زباله کلیک راست کرده و گزینه Empty Recycle Bin را بزنید.

خالی کردن حافظه لپ تاپ با حذف محتویات Recycle Bin

خالی کردن فضای ذخیره سازی لپ تاپ با تغییر دادن تنظیمات Recycle Bin

برای خالی کردن فضای ذخیره سازی لپ تاپ، می توانید تنظیمات سطل زباله را تغییر دهید.Recycle Bin به طور پیش فرض، تا حداکثر ۱۰ درصد از فضای ذخیره ‌سازی داخلی دستگاه را اشغال می کند. بعد از رسیدن به سقف حجمی مجاز، سیستم به شکل خودکار اقدام به حذف کردن فایل‌ ها و فولدرهای قدیمی می کند. اما شما می توانید تنظیمات این بخش را به گونه ای تغییر دهید که فایل ‌های حذف شده، زودتر پاک شوند. بدین منظور، در محیط دسکتاپ روی Recycle Bin راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

دقت کنید که اگر چندین پارتیشن روی لپ ‌تاپ داشته باشید، باید سطل زباله مربوط به پارتیشن دلخواه را در پنجره Recycle Bin Properties انتخاب کنید. معمولا درایو C که محل قرارگیری ویندوز است، با مشکل کمبود فضا مواجه می‌ شود؛ بنابراین بهتر است آن را انتخاب کنید. در پایین عبارت Settings for selected location گزینه Custom size را انتخاب کنید و رو به روی Maximum size (MB) مقدار مورد نظر را برای فضای اشغال شده توسط سطل زباله به مگابایت وارد کنید. در صورت انتخاب گزینه Don’t move files to the Recycle Bin، فایل‌ ها پس از حذف شدن به سطل زباله منتقل نمی ‌شوند و دیگر فضایی هم اشغال نخواهند کرد.

خالی کردن فضای ذخیره سازی لپ تاپ با تغییر دادن تنظیمات Recycle Bin

استفاده از ابزار Disk Cleanup در ویندوز برای خالی کردن حافظه

خالی کردن فضای ذخیره سازی لپ تاپ با استفاده از Disk Cleanup هم امکان پذیر است. منوی استارت را باز کرده و عبارت Disk Cleanup را در نوار جستجو تایپ کنید. پس از انتخاب و اجرای ابزار، درایو C که معمولا محل قرارگیری فایل‌های سیستمی است را انتخاب کرده و کلید OK را بزنید.

سپس روی Clean up system files کلیک کرده و دوباره از منوی Drives اقدام به انتخاب درایو C نمایید و کلید OK را بزنید. در ادامه داخل کادر Files to delete مواردی که قصد پاک کردن آنها را دارید، انتخاب کنید. در نهایت کلید OK را بزنید و برای حذف موارد انتخاب شده، روی کلید Delete Files کلیک کنید.

استفاده از ابزار Disk Cleanup در ویندوز برای خالی کردن حافظه
استفاده از ابزار Disk Cleanup در ویندوز برای خالی کردن حافظه

خالی کردن حافظه لپ تاپ با حذف برنامه ها و بازی های اضافی

یکی از ساده ترین کارهایی که می توانید برای خالی کردن فضای ذخیره سازی لپ تاپ انجام دهید، پاک کردن برنامه ها و بازی های اضافه است. برای این کار باید وارد تنظیمات شده و روی گزینه Apps کلیک کنید. در ادامه وارد قسمت Apps & features بشوید تا بتوانید لیستی از موارد موجود روی لپ ‌تاپ را مشاهده کنید.

در صورتی که از منوی Sort By گزینه Size را انتخاب کنید، می ‌توانید برنامه‌ ها و بازی‌ ها را به ترتیب حجم اشغال شده توسط آنها ببینید. برای پاک کردن نرم افزار هم کافی است روی آن کلیک کرده و سپس دوبار روی کلید Uninstall بزنید.

خالی کردن حافظه لپ تاپ با حذف برنامه ها و بازی های اضافی