اشتراک گذاری

چگونه مشکل بریک شدن گوشی سونی را حل کنیم؟

وقتی که گوشی شما بریک می‌شود، به یک دستگاه بلااستفاده تبدیل می‌شود که نمی‌توانید با آن هیچ کاری انجام دهید؛ چون یک گوشی بریک شده روشن نمی‌شود، معمولاً کار نمی‌کند، نمی‌توان سیستم‌عاملی روی آن نصب کرد، نمی‌توان آن را به کامپیوتر وصل کرد و … . اگر نمی‌دانید بریک شدن گوشی به چه معناست، علت بروز این مشکل چیست و چگونه می‌توانید مشکل بریک شدن موبایل خود را حل کنید؟ ادامه این مطلب را از دست ندهید؛ چراکه قرار است شما را با مفهوم بریک شدن موبایل سونی و نحوه حل این مشکل آشنا کنیم.

بریک شدن گوشی

منظور از بریک شدن گوشی چیست؟

اگر گوشی شما برای مدت زمان طولانی به هیچ ورودی پاسخ ندهد، به این مشکل اصطلاحاً بریک شدن گوشی می‌گویند. در کل دو نوع بریک وجود دارد: سافت بریک و هارد بریک. در ادامه شما را با هر یک از این نوع بریک‌ها آشنا می‌کنیم.

  • سافت بریک

سافت بریک، همانطور که از نامش پیداست به معنای بریک نرم‌افزاری است. درواقع سافت بریک زمانی اتفاق می‌افتد که گوشی روشن می‌شود ولی Bootloop  ندارد. اما منظور از Bootloop چیست؟ درواقع بوت لوپ وظیفه دارد تا لوگوی بوت را هنگام بوت شدن گوشی نمایش دهد و یا اینکه برای ریکاوری بعد از فلش کردن رام، گوشی را ریبوت کند. با این وجود اگر کاربر رام گوشی خود را بدون اجرای دستورالعمل‌های لازم فلش کرده باشد، مشکل سافت بریک برای گوشی به وجود می‌آید. البته با فلش کردن رام دیگر یا فلش کردن استوک رام یا ریستور کردن بکاپ‌های دیگر می‌توان مشکل سافت بریک را برطرف کرد.


  • هارد بریک

نوع دیگر بریک شدن گوشی ، هارد بریک است. در این حالت گوشی از نظر فنی مرده است و هرگز بازیابی نمی‌شود؛ حتی زمانی که شما گوشی را به شارژر وصل می‌کنید شارژ نمی‌شود. درواقع زمانی مشکل هارد بریک برای گوشی شما به وجود می‌آید که شما رام یا هسته گوشی را فلش کرده باشید و این کار مناسب دستگاه شما نباشد؛ چراکه هر گوشی دارای پارتیشن‌های حافظه مربوط به خود است که اگر رام آن فلش شود پاک می‌شوند و موجب می‌شود که گوشی شما بازیابی نشود.

دلیل بریک شدن گوشی چیست؟

دلایل مختلفی می‌تواند موجب بریک شدن گوشی شود از فلش کردن رام دستی بر روی گوشی گرفته تا روت کردن گوشی، آپدیت کردن گوشی و نصب بدافزارها بر روی آن. بنابراین اگر رام دستی نامناسبی را بر روی گوشی خود نصب کنید، گوشی در حین نصب رام یا پس از آن دائم ریستارت می‌شود و بریک می‌شود. علاوه‌بر این اگر به شکل نادرستی گوشی خود را روت کنید باز هم با مشکل بریک شدن موبایل خود مواجه خواهید شد. از طرفی باید قبل از آپدیت کردن گوشی، این دستگاه را به طور کامل شارژ کنید تا در حین آپدیت شدن با مشکل اتمام شارژ باتری مواجه نشده و خاموش نشود چراکه ممکن است بریک شود.

نحوه حل مشکل بریک شدن گوشی سونی

  1. گوشی خود را خاموش کنید.

  2. گوشی خود را بر روی منوی بوت قرار دهید و روشن کنید. برای انجام این کار کلید افزایش صدا و پاور را به صورت هم‌زمان فشار دهید.

  3. در منوی بوت گزینه Reset Factory را انتخاب کنید. توجه داشته باشید در منوی بوت می‌توانید با استفاده از کلیدهای کم و زیاد صدا بین گزینه‌ها جابجا شوید. به گونه‌ای که می‌توانید از کلید افزایش صدا برای بالا رفتن از گزینه‌های منوی بوت استفاده کنید و از کلید کاهش صدا برای پایین آمدن از گزینه‌های منوی بوت استفاده کنید. وقتی که به گزینه Reset Factory رسیدید، با فشار دادن کلید پاور آن را انتخاب کنید.

  4. بعد از اینکه گوشی به تنظیمات کارخانه بازگشت آن را مجدداً ریستارت کنید.