اشتراک گذاری

علت پرش تصویر تلویزیون سونی چیست؟

آیا تلویزیون شما پرش تصویر دارد؟ این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد از بروز مشکل در پنل تلویزیون گرفته تا ضعیف شدن بک لایت، خرابی منبع تغذیه یا پاور تلویزیون و بروز مشکل در مین برد این دستگاه. برای اینکه بدانید دقیقا بروز کدام یک از این مشکلات در پرش تصویر تلویزیون سونی نقش دارند باید تلویزیون خود را برای عیب یابی به نمایندگی تعمیرات تلویزیون سونی بسپارید. تکنسین های این مرکز با عیب یابی دقیق منشا اصلی بروز مشکل پرش تصویر را در این دستگاه پیدا کرده و آن را برطرف خواهند کرد. درضمن ادامه این مطلب را از دست ندهید تا بیشتر با عواملی که موجب پرش تصویر در تلویزیون سونی می شوند، آشنا شوید.

پرش تصویر تلویزیون

بررسی دلایل پرش تصویر تلویزیون سونی

  • خرابی پنل تلویزیون
  • ایراد در بک لایت تلویزیون سونی
  • خرابی منبع تغذیه تلویزیون
  • ایراد در مین برد تلویزیون
  • بروز مشکل در پنل تلویزیون

یکی از اصلی ترین دلایلی که موجب پرش تصویر تلویزیون سونی می شود، بروز مشکل در پنل این دستگاه است. پنل همان صفحه نمایش تلویزیون است که 70 درصد از ارزش تلویزیون را شامل می شود و به همین دلیل هم گران ترن قطعه این دستگاه به حساب می آید. مهم ترین عواملی که در خرابی پنل تلویزیون دست دارند شامل: نفوذ رطوبت به پنل تلویزیون و وارد شدن ضربه به آن می باشند. جالب است بدانید که حتی وارد شدن کمترین رطوبت به پنل تلویزیون نیز در خراب شدن آن نقش دارد.

برای مثال زمانی که مایع تمیز کننده را به صورت مستقیم روی نمایشگر تلویزیون اسپری می کنید، ناخودآگاه موجب وارد شدن رطوبت به پنل تلویزیون و خراب شدن آن می شوید. بهترین راه برای تمیز کردن نمایشگر تلویزیون اسپری کردن مایع تمیز کننده روی یک دستمال خشک و تمیز و سپس مالیدن آن دستمال روی نمایشگر تلویزیون است.

این مطلب خواندنی را از دست ندهید: آشنایی با انواع پنل تلویزیون

  • ضعیف شدن بک لایت تلویزیون

تلویزیون برای اینکه بتواند تصاویر را نمایش دهد به یک نور پس زمینه نیاز دارد که این نور پس زمینه توسط بک لایت تلویزیون که به آن لامپ تصویر نیز می گویند، تامین می شود؛ با این وجود می توان گفت که نمایش تصاویر در تلویزیون را مدیون بک لایت این دستگاه هستیم. درواقع یک محفظه پشت نمایشگر تلویزیون قرار دارد که نگهدارنده لامپ های ال ای دی در تلویزیون های جدید سونی و نگهدارنده لامپ های فلورسنت در تلویزیون های ال سی دی سونی است که به این محفظه نگهدارنده لامپ های ال ای دی یا ال سی دی، بک لایت می گویند. روشن گذاشتن تلویزیون به مدت طولانی و بالا بردن نور بک لایت آن در تنظیمات این دستگاه از مهم ترین عواملی هستند که در ضعیف شدن بک لایت و خرابی آن نقش دارند که در نهایت موجب پرش تصویر تلویزیون سونی می شود.

  • خرابی منبع تغذیه یا پاور تلویزیون

بروز مشکل در منبع تغذیه تلویزیون که به آن پاور هم می گویند یکی دیگر از دلایلی است که در پرش تصویر تلویزیون سونی دست دارد. همانطور که از نام منبع تغذیه تلویزیون پیداست، وظیفه آن تامین برق مورد نیاز قطعات تلویزیون برای روشن شدن و کار کردن این دستگاه است؛ به گونه ای که پاور تلویزیون جریان برق 220 ولت شهری را دریافت کرده و آن را به جریان برق مورد نیاز قطعات تلویزیون تبدیل کرده و به مین برد تلویزیون منتقل می کند تا مین برد این دستگاه جریان برق را به تمامی بخش های تلویزیون ارسال کند.

با این وجود می توان گفت مهم ترین عاملی که در خرابی منبع تغذیه تلویزیون دست دارد، نوسان برق است. البته از آن جایی که جریان برق از منبع تغذیه به مین برد تلویزیون انتقال داده می شود، نوسان برق نه تنها می تواند پاور تلویزیون را از پا در بیاورد بلکه می تواند موجب خرابی مین برد این دستگاه نیز بشود.

  • بروز مشکل در مین برد تلویزیون

مهم ترین و اصلی ترین قطعه تلویزیون مین برد است که می توان گفت همه کاره این دستگاه است؛ چراکه هم ارتباط لازم بین قطعات مختلف تلویزیون را فراهم می کند و هم اینکه نقش و مسئولیت هر یک از بخش های تلویزیون را تعیین می کند. با این وجود بدیهی است که اگر مشکلی برای آن به وجود بیاید، تلویزیون به دستگاهی بلااستفاده تبدیل خواهد شد؛ البته یکی از نشانه های بروز مشکل در مین برد، پرش تصویر تلویزیون سونی است. همانطور که اشاره کردیم یکی از مهم ترین عواملی که در خرابی مین برد تلویزیون نقش دارد، نوسان برق است. البته اتصال کابل های غیر استاندارد به تلویزیون، نفوذ رطوبت و وارد شدن ضربه به این دستگاه نیز از دیگر عواملی هستند که در خرابی مین برد آن دست دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

5 × یک =