اشتراک گذاری

مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس

اگر به دنیای گیم علاقه دارید و جزو گیمرهای حرفه ای هستید، قطعا با کنسول های بازی جدید برند مایکروسافت و سونی آشنایی دارید. کمپانی سونی و مایکروسافت از رقبای دیرینه دنیای گیم هستند و در تولید بهترین کنسول های بازی همیشه با هم در رقابت بوده اند. کنسول پلی استیشن 5 سونی و ایکس باکس سری ایکس از آخرین محصولات تولید شده توسط این کمپانی ها هستند که بخش زیادی از فروش بازار را به خود اختصاص داده اند. برای بسیاری از گیمرها مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس کمی دشوار است، چرا که هر دوی آنها ویژگی های برتر مخصوص به خود را دارند. با بررسی فرق PS5 با ایکس باکس سری ایکس می توان متوجه شد که کدام یک می تواند انتخاب بهتری برای خرید باشد. در این مقاله می خواهیم به مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس بپردازیم تا ببینم در رقابت بین سونی و مایکروسافت کدام یک رتبه بالاتری دارد.

مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس

مهمترین فاکتورهای مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس

در مقالات پیشین در مورد قابلیت های ps5 سخن گفتیم ، برای بررسی فرق PS5 با ایکس باکس سری ایکس می توان آنها را از چند جنبه با هم مقایسه کرد که مهم ترین آنها شامل موارد زیر می شود:

  • مقایسه طراحی ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن 5
  • مقایسه مشخصات فنی ایکس باکس سری ایکس و PS5
  • مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس از نظر دسته بازی
  • مقایسه بازی های ایکس باکس سری ایکس و PS5
  • مقایسه گرافیک دو کنسول بازی
  • مقایسه ایکس باکس سری X با PS5 از نظر قیمت
  • مقایسه دو کنسول بازی از نظر سازگاری با بازی های ابری
  • مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس از نظر پشتیبانی از بازی های نسل قبل

در ادامه با جزئیات بیشتری در ارتباط با هر دوی این کنسول های بازی آشنا می شویم.

مقایسه طراحی ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن 5

اولین مورد برای مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس، سبک طراحی این کنسول هاست. درست مانند سایر محصولات این دو کمپانی، سونی و مایکروسافت رویکرد متفاوتی در طراحی محصولات خود دارند. البته که هر دوی این کنسول ها از نظر طراحی فوق العاده هستند و هر کدام مزیت های خود را دارند و انتخاب بین آنها کاملا سلیقه ای است. از نظر اندازه، PS5 فضای بیشتر را اشغال می کند، با این حال طراحی منحنی شکل آن سبک طراحی این محصول را بسیار جذاب می کند. این محصول می تواند در هر جایی که قرار داده می شود به عنوان بخشی از دکور در نظر گرفته شود. ایکس باکس سری ایکس مایکروسافت طراحی استوانه ای و مستطیلی شکلی دارد و بر خلاف PS5 فضای کمتری را اشغال می کند. هر دوی این محصول ها از نظر طراحی در یک سطح هستند و تنها دلیلی که شاید بتوان پلی استیشن 5 را کمی برتر دانست، وجود درگاه تایپ سی در این کنسول بازی است.

مقایسه مشخصات فنی ایکس باکس سری ایکس و PS5

شاید مهمترین معیار برای مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس، مقایسه مشخصات فنی این دو کنسول است. در هر دوی این کنسول های بازی از SSD های پر سرعت استفاده شده است که به لطف وجود آنها بازی ها با سرعت بسیار بیشتری بارگذاری می شوند. در هر دو کنسول بازی نیز از پردازنده AMD استفاده شده است که در هر کنسول به صورت اختصاصی کاستوم شده است.

از نظر قدرت پردازش ایکس باکس سری ایکس مایکروسافت کمی قوی تر است اما در عمل پلی استیشن 5 سونی نیز چیزی کم ندارد و به خوبی از پس انجام کارها بر می آید. از نظر خروجی نیز هر دو کنسول بازی تفاوت چندانی با هم ندارند و کیفیت آنها 8K با نرخ نوسازی 120 هرتز است. به صورت کلی می توان گفت از نظر مشخصات فنی هم ایکس باکس سری ایکس و هم پلی استیشن 5 در یک سطح هستند و فرق چندانی با هم ندارند.

پلی استیشن 5 بخریم یا ایکس باکس سری ایکس؟

مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس از نظر دسته بازی

برای یک گیمر حرفه ای شاید هیچ چیزی مهمتر از دسته بازی نیست. فرق PS5 با ایکس باکس سری ایکس از نظر دسته بازی نیز یکی از مهمترین فاکتورهاست. در کل دسته بازی باید به شکلی باشد که با در دست گرفتن آن گیمر احساس کاملا راحتی کند و خسته نشود. نرم بودن دکمه ها نیز مورد مهم بعدی است تا برای بازی کردن کاربر به هیچ مشکلی برنخورد. در خصوص ایکس باکس سری ایکس دسته بازی مشابه نسل های قبلی است و مایکروسافت تغییرات چندانی در آن اعمال نکرده است. تنها تغییرات جزئی اعمال شده در دسته ایکس باکس سری ایکس اضافه شدن دکمه SHERE و بهبود D-pad است. درست مانند دسته های قبلی، این دسته های جدید نیز با باتری های قابل شارژ کار می کنند. از آنجایی که دسته های قبلی مایکروسافت از نظر کارایی و کیفیت عالی بودند، عدم ایجاد تغییرات عمده در دسته کنسول های بازی منطقی است. با مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس می توان متوجه تغییرات قابل توجه در دسته ps5 نسبت به دسته های نسل قبل آن شد. بزرگ تر شدن دسته کنسول بازی سونی، بهره مندی از قابلیت adaptive triggers and haptic feedback و به کار رفتن میکروفون های داخلی در دسته، موجب شده که دسته جدید با یک به روز رسانی کامل کارایی بهتری داشته باشد. شاید هر دو دسته از نظر کارایی و کیفیت در رده بالایی قرار بگیرند اما از نظر تغییرات می توان کمپانی سونی را پیشرو دانست.

مقایسه بازی های ایکس باکس سری ایکس و PS5

در خصوص استفاده از این کنسول های بازی دو دسته بازی وجود دارد که می توان آنها را اجرا کرد. دسته ای از این بازی ها، بازی های مشترکی است که برای هر دو کنسول می توان آنها را اجرا کرد. در کنار این بازی ها، یک سری بازی های اختصاصی نیز به صورت انحصاری برای هر کنسول بازی وجود دارد. بازی های انحصاری پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس کاملا با هم تفاوت دارند. برای مثال بازی های سری God of war، سری Uncharted، Ghost of Tsushima و سری Spider man از سری بازی های پلی استیشن 5 است. بازی های Microsoft Flight Simulator، سری Halo، Quantum Break و سری Forza Horizon نیز از بازی های انحصاری ایکس باکس سری ایکس است. بنابراین یکی از موارد مهم برای مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس و انتخاب بین آنها، توجه به بازی های انحصاری این کنسول های بازی است. باید قبل از خرید بازی های هر کنسول را بررسی کرد و بر اساس این که کدام بازی برای شما جذابیت بیشتری دارد، کنسول مناسب خود را انتخاب کنید. البته باید برنامه هایی که هر کمپانی برای آینده توسعه بازی های خود دارد را هم در نظر داشت و به این ترتیب انتخاب بهتری انجام داد.

اگر دستگاه شما دچار ایراد شده است، می توانید از تکنسین های تعمیر کنسول سونی کمک بگیرید. 

مقایسه گرافیک دو کنسول بازی

فاکتور مهم بعدی برای مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس، مقایسه این دو کنسول از نظر گرافیک است. در واقع باید فرق PS5 با ایکس باکس سری ایکس را از نظر کیفیت اجرای بازی ها نیز بررسی کرد. هر دوی این شرکت ها از سطح بالاترین و به روزترین سخت افزارها برای طراحی کنسول های بازی خود استفاده کرده اند. به صورت کلی از نظر قدرت گرافیکی هم پلی استیشن 5 و هم ایکس باکس سری ایکس در سطح بالایی هستند و عملکرد خوبی در اجرای بازی ها دارند. زمانی که با این کنسول های بازی کار می کنید می توانید از کیفیت بالای گرافیکی نمایش بازی ها لذت ببرید، چرا که هم سونی و هم مایکروسافت خوب می دانند چقدر قدرت گرافیکی برای یک گیمر اهمیت دارد.

مقایسه ایکس باکس سری X با PS5 از نظر قیمت

قیمت فاکتور مهم بعدی برای مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس است. به صورت کلی در حال حاضر پلی استیشن 5 کمی گران تر از رقیب خود ایکس باکس سری ایکس است. در بازار این کنسول بازی با قیمتی حدود 20 تا 22 میلیون فروخته می شود و در مقابل نیز ایکس باکس سری ایکس هم با قیمتی بین 17 تا 18 میلیون به فروش می رسد. در نتیجه می توان ایکس باکس سری ایکس را کمی با قیمت پایین تر خریداری کرد.

مقایسه دو کنسول بازی از نظر سازگاری با بازی های ابری

Cloud gaming یک مشخصه جذاب است که برای بسیاری از گیمرها اهمیت زیادی دارد. از نظر مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس از نظر Cloud gaming یا بازی های ابری می توان گفت که هر دوی این کنسول ها به این مشخصه مجهزند و به راحتی کاربران می توانند به این بازی ها دسترسی داشته باشند.

فرق PS5 با ایکس باکس سری ایکس

مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس از نظر پشتیبانی از بازی های نسل قبل

در نهایت آخرین فاکتور برای مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس سازگاری و پشتیبانی آنها از بازی های نسل قبل این کنسول هاست. با یک مقایسه می توان دید که هم پلی استیشن 5 و هم ایکس باکس سری ایکس به خوبی با بازی های نسل قبل خود سازگاری دارند و از آنها پشتیبانی می کنند. با این حال ایکس باکس سری ایکس کمی در این زمینه جلوتر است و حتی می تواند قدیمی ترین بازی های سری ایکس باکس را نیز اجرا کند و از قدیمی ترین بازی ها نیز پشتیبانی می کند. برای مثال اگر از ایکس باکس سری ایکس استفاده کنید می توانید حتی بازی های ایکس باکس 360 را نیز روی آن اجرا کنید، اما در خصوص PS5 این امر امکان ندارد و شما نمی توانید بازی های PS3 را روی این کنسول بازی نیز اجرا کنید.

پلی استیشن 5 بخریم یا ایکس باکس سری ایکس؟

در این مقاله به صورت کامل هر دو کنسول را بررسی کردیم و فرق PS5 با ایکس باکس سری ایکس را شناختیم. به صورت کلی و بر اساس مقایسه پلی استیشن 5 با ایکس باکس سری ایکس، تفاوت چندانی از نظر کیفیت و عملکرد بین این دو محصول وجود ندارد و هر دوی آنها از بهترین های بازار گیم هستند. تنها بر اساس سلیقه و سبک گیمینگ خود می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. خصوصا برای انتخاب بین پلی استیشن 5 یا ایکس باکس سری ایکس بهتر است به بازی های انحصاری آنها توجه کرد. در نهایت همانطور که در بالا هم گفته شد ایکس باکس سری ایکس کمی ارزان تر از پلی استیشن 5 است و اگر روی قیمت خیلی حساس باشید شاید باید به سراغ خرید ایکس باکس سری ایکس بروید. برای کسب اطلاعات بیشتر با نمایندگی سونی تماس بگیرید.