اشتراک گذاری

چرا شارژر لپ تاپ داغ می کند؟

حتما تا به حال برای شما هم این اتفاق افتاده که بعد از مدتی استفاده از لپ تاپ و زمانی که دستگاه به شارژ است متوجه داغ کردن شارژر لپ تاپ خود شده اید. در واقع آداپتور شارژ لپ تاپ حتی در مواقعی که مدت زیادی از کار کردن آن نمی گذرد داغ شده و ممکن است مشکل ساز شود. داغ شدن شارژر لپ تاپ شرایطی است که باید به آن توجه کرد، چرا که می تواند آغاز بروز مشکلاتی در دستگاه شما باشد. خصوصا باتری لپ تاپ در این حالت بیشتر در معرض خرابی است و باید به این مشکل توجه کرد. دلایل مختلفی می توانند موجب داغ شدن بیش از حد شارژر لپ تاپ شوند که با توجه به این دلایل می توان از یک راه حل مناسب برای رفع این مشکل استفاده کرد. در این مقاله از نمایندگی سونی با بررسی دلایل داغ کردن شارژر لپ تاپ به شما می گوییم که چطور می توانید از بروز مشکلات بیشتر در دستگاه خود جلوگیری کنید.

داغ کردن شارژر لپ تاپ

مهمترین دلایل داغ کردن شارژر لپ تاپ

به چند دلیل اصلی ممکن است شارژر یا بهتر است بگوییم آداپتور شارژ لپ تاپ داغ شود که این دلایل شامل موارد زیر می شود:

  • استفاده از شارژر نامناسب و ناسازگار با دستگاه
  • بروز مشکل در کابل های شارژر
  • دمای محیط
  • داغ شدن شارژر لپ تاپ به دلیل اورکلاک کردن لپ تاپ
  • خراب شدن باتری
  • استفاده از لوازم جانبی
  • خرابی شارژر
  • مشکلات نرم افزاری
  • داغ کردن شارژر لپ تاپ به دلیل مشکل مدارهای داخلی دستگاه

در ادامه با توضیح هر یک از این دلایل راهکاری که می توانید با کمک آن مشکل به وجود آمده در شارژر لپ تاپ را برطرف کنید را توضیح می دهیم.

استفاده از شارژر نامناسب و ناسازگار با دستگاه

اولین موردی که قطعا می تواند موجب داغ کردن شارژر لپ تاپ شما شود استفاده از شارژرهایی است که با دستگاه سازگاری ندارند. شما باید همیشه از شارژر اورجینال و سازگار با لپ تاپ استفاده کنید. خرید شارژر های تقلبی و بی کیفیت یا استفاده از شارژر سایر لپ تاپ ها برای دستگاه می تواند هم به باتری فشار بیاورد و هم موجب داغ شدن بیش از حد آداپتور شارژ شود. دلیل آن این است که تمامی شارژرها یک خروجی یکسان ندارند و در نتیجه ممکن است شارژر با برق خروجی دستگاه تناسب نداشته باشد. همین مورد می تواند عامل داغ شدن شارژ باشد. بنابراین در اولین قدم برای رفع مشکل به وجود آمده اگر شارژر اصلی دستگاه را در اختیار ندارید حتما برای خرید یک شارژر اصلی و متناسب با لپ تاپ اقدام کنید.

چرا دمای شارژر لپ تاپ بالا می رود

بروز مشکل در کابل های شارژر

یکی دیگر از دلایل مهم داغ کردن شارژر لپ تاپ خرابی کابل های شارژر است. اگر کابل ها دچار پیچ خوردگی، پارگی یا هر گونه مشکل دیگری شده باشند، در نتیجه شارژر نیز خوب کار نمی کند و احتمال داغ شدن آن وجود دارد. در نتیجه اگر با مشکل داغ شدن بیش از حد آداپتور مواجه شدید بهتر است نگاهی نیز به کابل های شارژر بیاندازید و از سالم بودن شان مطمئن شوید. اگر کابل ها مشکل داشتند با تعویض شان می توانید مشکل شارژر را برطرف کنید.

دمای محیط

دمای محیط فاکتور دیگری است که می تواند دلیل داغ کردن شارژر لپ تاپ یا در کل لپ تاپ باشد. اگر لپ تاپ را در محیطی با دمای بالا نگه دارید و از همه مهمتر فضایی برای خنک شدن دستگاه وجود نداشته باشد قطعا هم لپ تاپ و هم شارژر آن بیش از حد داغ می شوند. بنابراین اولا حتما لپ تاپ را در محیط خنک نگهداری کنید و حتما از کارکرد مناسب تهویه و فن خنک کننده لپ تاپ اطمینان حاصل نمایید و اگر فن خراب است با تعمیر فن لپ تاپ مانع بروز مشکلات بیشتر در دستگاه شوید.

داغ شدن شارژر لپ تاپ به دلیل اورکلاک کردن لپ تاپ

گاهی اوقات دلیل داغ کردن شارژر لپ تاپ یا حتی خود دستگاه بیش از حد کار کردن لپ تاپ و پردازش های سنگین آن است. به این حالت اورکلاک کردن گفته می شود که به دنبال آن پردازنده با سرعت فزاینده ای کار می کند. در این شرایط لپ تاپ به انرژی بیشتری نیاز دارد و در نتیجه فشاری که به دستگاه وارد می شود احتمالا هم لپ تاپ و هم شارژر آن داغ می کنند. استراحت دادن به دستگاه می تواند به لپ تاپ فرصت دهد تا با خنک کردن خود از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کند.

خراب شدن باتری لپ تاپ

اگر باتری لپ تاپ شما خراب شده باشد نیز احتمال داغ کردن شارژر لپ تاپ وجود دارد. باتری مستقیما روی آداپتور تاثیر می گذارد و قطعا خرابی آن می تواند به شارژر نیز فشار وارد کند. در نتیجه اگر باتری خراب است باید برای رفع مشکل ایجاد شده در دستگاه با تعویض باتری لپ تاپ، از داغ شدن شارژ جلوگیری کرد.

استفاده از لوازم جانبی

لوازم جانبی که به لپ تاپ وصل می کنید هم می توانند مشکل ساز شوند و خصوصا در صورت خرابی شان، مشکلاتی از جمله داغ شدن شارژر لپ تاپ در دستگاه ایجاد شود. خرابی لوازم جانبی مانند اسپیکر یا مشکلات کول پد و دستگاه هایی که از طریق بلوتوث به لپ تاپ متصل شده اند همگی می توانند عامل داغ کردن شارژر لپ تاپ باشند. بنابراین آنها را بررسی کنید و ببینید که اگر مشکل از آنهاست با قطع اتصال شان با لپ تاپ مانع از بروز مشکلات بیشتر در دستگاه شوید.

خرابی شارژر لپ تاپ

طبیعتا یکی از دلایل رایج داغ کردن شارژر لپ تاپ می تواند خرابی خود شارژر باشد. اگر شارژر یا آداپتور دچار مشکل شده باشد یکی از نشانه های آن می تواند داغ شدن بیش از حد باشد. خصوصا اگر در کنار داغ شدن شارژر لپ تاپ مشکلاتی نیز در شارژ شدن دستگاه دیده می شود. بنابراین شاید وقت آن است تا با تعویض شارژر لپ تاپ یا تعمیر آن در صورت امکان مشکل ایجاد شده در لپ تاپ را به صورت تخصصی برطرف کنید تا از بروز آسیب های جدی تر به دستگاه خصوصا آسیب به باتری یا آی سی شارژ جلوگیری کنید.

داغ شدن شارژرلپ تاپ

مشکلات نرم افزاری لپ تاپ

در کنار ایرادهایی که اکثرا سخت افزاری هستند گاهی اوقات یک ایراد نرم افزاری نیز می تواند دلیل داغ کردن شارژر لپ تاپ شما باشد. در صورتی که یک ایراد نرم افزاری در لپ تاپ وجود داشته باشد، به دلیل فشار بیشتری که به باتری وارد می شود احتمالا آداپتور نیز داغ می کند. با وجودی که این دلیل کمتر رایج است، اما با این حال باید آن را در نظر گرفت و با بررسی مشکلات نرم افزاری احتمالی و رفع آنها، مانع داغ شدن بیش از حد آداپتور لپ تاپ شد.

داغ کردن شارژر لپ تاپ به دلیل مشکل مدارهای داخلی دستگاه

یک فاکتور تخصصی که قطعا برای تشخیص آن به یک عیب یابی حرفه ای نیاز است، خرابی مدارها و سیم کشی های داخلی لپ تاپ است. اگر این سیم کشی ها و مدارهای داخلی دچار مشکل شده باشند نیز احتمال فشار آمدن به باتری و شارژر دستگاه زیاد است. در این شرایط باید برای تعمیرات تخصصی لپ تاپ به یک مرکز تعمیر لپ تاپ مراجعه کرد تا تعمیرکاران مرکز با بررسی دستگاه و تشخیص ایراد آن، اقدامات لازم برای رفع مشکل داغ کردن شارژر لپ تاپ را انجام دهند.