اشتراک گذاری

تعمیر فلت لپ تاپ سونی

در صورت خرابی فلت لپ تاپ، انتقال تصاویر و داده‌ها از مادربرد به صفحه نمایش دستگاه منتفی شده و دستگاه از کار می‌افتد. در این صورت نیاز به تعمیر فلت لپ تاپ وجود دارد. خرابی فلت لپ تاپ علائمی دارد که با مشاهده آنها می‌توان پی به خرابی این قطعه برد. در بخش‌های آتی به نشانه‌های خرابی کابل فلت لپ تاپ پرداخته خواهد شد. 

فلت لپ تاپ سونی و البته سایر لپ تاپ های موجود در بازار بسته به نوع صفحه نمایش یا LED است و یا LCD. فلت LCD فلتی است که برای لپ تاپ هایی با صفحه نمایش LCD استفاده می‌شود و پین‌های بزرگتری نسبت به فلتهای LED دارد. فلت LED نیز همانگونه که از نام ان پیداست فلتی است که در لپ تاپ ‌هایی با صفحه نمایش LED استفاده می‌شود.

هر دو این فلت ها معمولاً یا از کنار لولا و یا از داخل لولا رد می‌گردند از همین رو، فلت تصویر جزو قطعات حساس و در معرض آسیب لپ تاپ است به ویژه در صورتی که ضربه‌ای به لولای لپ تاپ وارد شود. خوشبختانه خرابی های فلت لپ تاپ سونی با تعویض و تعمیر این بخش از دستگاه قابل رفع است و این مسئله –یعنی نیاز به تعمیر یا تعویض فلت- بسته به نظر کارشناس تعمیر لپ تاپ سونی دارد.

تعمیر فلت لپ تاپ سونی

نشانه‌های خرابی فلت لپ تاپ سونی

در صورتی که تصویر به نمایش درآمده توسط صفحه نمایش لپ تاپ شما دچار اشکال شده است، می‌توانید برای تشخیص این مسئله که آیا اشکال پیش آمده مربوط به فلت است یا خیر، به نشانه‌های زیر دقت نمایید. فلت لپ تاپ در صورت خرابی علائمی دارد که با مشاهده آنها می‌توان به خرابی این قطعه پی برد.

نکته مهم: در تمامی مواردی که به عنوان نشانه های خرابی فلت لپ تاپ سونی ذکر خواهد شد، اگر یک مانیتور خارجی به لپ تاپ وصل شود، مانیتور همه چیز را خوب نشان خواهد داد.

برخی از شایع‌ترین علائم خرابی این قطعه عبارت است از: 

مشکی بودن صفحه نمایش لپ تاپ:

لپ تاپ روشن می‌شود اما صفحه نمایش آن مشکی است. در این وضعیت در صورت تکان دادن دستگاه، احتمال دارد صفحه نمایش روشن شود و کار کند.

تعمیر فلت لپ تاپ به دلیل تاریک بودن صفحه نمایش:

لپ تاپ کار می‌کند اما صفحه نمایش آن بسیار تاریک است. ضمن آنکه می‌توان مقدار کمی تغییر رنگ و تصاویر کم نور را نیز مشاهده کرد.

تیره شدن صفحه نمایش پس از چندین مرتبه چشمک زدن:

یکی دیگر از علائم خرابی فلت لپ تاپ سونی آن است که صفحه نمایش پس از چندبار چشمک زدن تیره می شود. در این وضعیت با تکان دادن لپ تاپ دستگاه دوباره شروع به چشمک زدن می‌کند.

خطوط راه راه افقی و عمودی روی صفحه نمایش:

یکی دیگر از علائم خرابی فلت لپ تاپ سونی آن است که خطوط راه راه افقی و عمودی بر روی صفحه نمایش دستگاه ظاهر می شود، که این خطوط با تکان دادن صفحه تغییر می‌کنند.

تعمیر فلت لپ تاپ برای رفع مشکل سیاه و سفید بودن صفحه نمایش:

صفحه نمایش سفید یا سیاه است و مانیتور خارجی کار می‌کند. برای رفع تمامی این نشانه‌ها می‌توانید به مرکز تخصصی تعمیر لپ تاپ سونی مراجعه نمایید.

این مقاله برای شما مفید است : چرا صفحه لپ تاپ سفید می شود

تعویض فلت لپ تاپ سونی

در تمامی لپ تاپ‌ها، روی قاب A (قاب پشت ال سی دی) و قاب B (قاب دور ال سی دی) دستگاه، محلی برای قرار گرفتن فلت تصویر قرار دارد که فلت در آن قسمت به راحتی قرار می‌گیرد. این بخش به حالت خار بر روی قاب‌ها قرار دارد و مسیر عبور فلت را نشان می‌دهد. (در زمان تعمیر لپ تاپ سونی به این موضوع توجه نمایید).

در صورتی که قصد داشته باشید فلت را در جای دیگری قرار دهید –یعنی جایی جز مکان اصلی آن- ممکن است این کار منجر به له شدگی، پارگی یا آسیب فلت شود. بعلاوه ممکن است در اثر برخورد سیمهای فلت دستگاه، لپ تاپ شما دچار اتصالی شده و در نهایت مادربرد دستگاه آسیب ببیند. از این رو پیشنهاد می‌شود تعویض فلت لپ تاپ سونی را به مراکز مجاز و کارشناسان این حوزه بسپارید.

نکته دیگر آنکه فلت انتخابی جهت تعویض می‌بایست با در نظر داشتن نوع صفحه نمایش انجام شود. در صورتی که صفحه نمایش لپ تاپ از نوع LCD باشد فلت انتخابی می‌بایست فلت LCD و در صورتی صفحه نمایش لپ تاپ از نوع LED باشد فلت انتخابی می‌بایست از نوع LED باشد.

تعمیر لپ تاپ در محل

تعمیر در محل لپ تاپ سونی می تواند بهترین انتخاب برای کاربرانی باشد که به هر دلیل لپ تاپ آنها دچار اختلال و خرابی گشته است لیکن امکان جابجایی و تحویل آن به تعمیرگاه وجود ندارد. بسیاری از کاربران در زمان خرابی دستگاه لپ تاپ به دلایل متعددی نظیر نبود وسیله نقلیه مناسب، نبود زمان کافی و مواردی از این دست امکان جابجایی آن را ندارند از اینرو درپی سرویسی هستند که به واسطه آن بتوان دستگاه را در محل تعمیر و ترمیم کرد.

خوشبختانه در نمایندگی سونی در شهرستان ها این امکان فراهم شده است تا تخصصی‌ترین سرویس‌های سخت افزاری و نرم افزاری مرتبط با انواع لپ تاپ سونی، به صورت تعمیر در محل لپ تاپ ارائه گردد. در این روش تمامی عملیات عیب‌یابی، تعمیر و سرویس لپ تاپ در محل انجام می شود.

بعلاوه کارشناسان اعزامی ما آرشیوی از قطعات جانبی را با خود به همراه دارند تا در صورت خرابی هر یک از قطعات، بی‌هیچ فوت وقتی، نسبت به تعویض آن‌ها اقدام نمایند. کارشناسان اعزامی جهت تعمیر لپ تاپ در محل از باتجربه‌ترین و متخصص‌ترین مهندسان حوزه تعمیر این مرکز هستند تا نتیجه مطلوب و رضایت‌بخش در همان جلسه اولیه تعمیر حاصل گردد و از تأخیر در تعمیر و بازیابی لپ تاپ، حتی‌الامکان پیشگیری شود.