اشتراک گذاری

چطور از اطلاعات لپ تاپ بکاپ بگیریم؟

بکاپ گرفتن از اطلاعات لپ تاپ سونی و دیگر برندها این امنیت را ایجاد می کند که در صورت پاک شدن اطلاعات به هر دلیلی، نسخه دیگری از آنها در دسترس هستند. حتی با کیفیت ترین و بهترین لپ تاپ ها هم ممکن است به دلایل مختلفی آسیب ببینند و محتوای ذخیره شده در آنها پاک شوند. اگر قبلا پشتیبان گیری از لپ تاپ را انجام داده باشید، دیگر نگرانی از این بابت نخواهید داشت و به فایل های مورد نظرتان دسترسی خواهید داشت.

برای تهیه بکاپ از لپ تاپ های ویندوزی، باید نکاتی را مد نظر داشته باشید. این کار به روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه آنها را به شما آموزش می دهیم. چنانچه برای بکاپ گرفتن از اطلاعات لپ تاپ به راهنمایی و یا خدمات تخصصی نیاز داشتید، با نمایندگی تعمیر لپ تاپ سونی در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید تا کارشناسان ما به شما مشاوره رایگان ارائه دهند.

بکاپ گرفتن از اطلاعات لپ تاپ سونی

روش های بکاپ گرفتن از اطلاعات لپ تاپ

روش های مختلفی برای بکاپ گرفتن از اطلاعات لپ تاپ وجود دارد که شما می توانید با توجه به شرایط و محدودیت های موجود، یکی از آنها را انتخاب و اجرا کنید. خود ویندوز قابلیتی تحت عنوان Backup & Restor دارد که به کاربران کمک می کند از فایل های مورد نظر خود پشتیبان گیری کنند.

همچنین می توانید با کمک نرم افزارهایی که برای بکاپ گرفتن از اطلاعات لپ تاپ طراحی و عرضه شده اند، این کار را انجام دهید. در ادامه هریک از این روش ها را به شما آموزش داده و نکات آن را بررسی می کنیم.

بکاپ گیری از لپ تاپ سونی با قابلیت Backup & Restor

یکی از قابلیت های کاربردی ویندوز 7، Backup & Restor است که بکاپ گرفتن از اطلاعات لپ تاپ را ساده تر کرده است. این قابلیت، به صورت منظم و اتوماتیک، از اطلاعات سیستم بکاپ می گیرد. بنابراین می توانید نسخه پشتیبان را در هارد یا دی وی دی یا هرجای دیگری ذخیره کنید. از طرفی، با استفاده از قابلیت Reminder ویندوز هم میتوان زمان بکاپ های اتوماتیک را یادداشت کرد تا وقتی زمان بکاپ گیری فرارسید، به شما اطلاع داده شود.

مسیر Start | Control Panel | System and Maintenance | Backup and Restore را طی کرده و روی گزینه Set up backup کلیک کنید. به این ترتیب پیکربندی بکاپ شروع شده و در حدود یک تا دو دقیقه بعد، اطلاعات توسط ویندوز شناسایی می شوند. سپس عملیات پشتیبان گیری شروع می شود و باید محل مورد نظر خود برای ذخیره نسخه بکاپ را مشخص کنید. 

بعد از مشخص کردن محل ذخیره نسخه پشتیبان، مثلا هارد اکسترنال، “Next” را بزنید و روی گزینه “Change Schedule” کلیک کنید. در ادامه زمان را مشخص کرده و گزینه های “Save Settings and Run Backup,” و”Back Up Now” را به ترتیب انتخاب کنید.

میخوایی ویندوز نصب کنی اما نمیدونی باید چیکار کنی؟ بیا تا بهت بگم

بکاپ گیری از لپ تاپ سونی با قابلیت Backup & Restor
بکاپ از لپ تاپ سونی با قابلیت Backup & Restor

یادآوری زمان بکاپ گیری از لپ تاپ با  Task Scheduler

اگر برای بکاپ گرفتن از اطلاعات لپ تاپ خود قابلیت بکاپ اند ریستور را انتخاب کرده اید، می توانید با استفاده از Task Scheduler کاری کنید که ویندوز زمان انجام این پروسه را به شما یادآوری کند. به این ترتیب روز قبل از بکاپ گیری، ویندوز طی یک ایمیل این مسئله را به شما یادآوری می کند تا فضای مورد نظر خود برای ذخیره کردن نسخه بکاپ را آماده کنید. برای تنظیم کردن این قابلیت، مسیر Start | Control Panel | System and Security | Administrative Tools  را دنبال کنید.

سپس “Task  Scheduler” را انتخاب کرده و در سمت راست صفحه، در قسمت Actions، روی”Create Basic Task” کلیک کنید. حالا باید توضیحی برای یادآوری بنویسید و “Next” را بزنید. در ادامه، مجددا زمانی را که قبلا تنظیم کرده بودید، انتخاب کنید. همچنین می توانید کاری کنید که پیغام بکاپ را روی صفحه سیستم ببینید و یا این پیغام برای شما ایمیل شود. با انتخاب  finish، مراحل به پایان می رسند.

یادآوری زمان بکاپ گیری از لپ تاپ با Task Scheduler
زمان بکاپ گیری از لپ تاپ با Task Scheduler

پشتیبان گیری از لپ تاپ با نرم افزارهای جانبی

روش دیگر برای بکاپ گرفتن از اطلاعات لپ تاپ، استفاده از نرم افزارهایی است که برای این منظور طراحی شده اند. این برنامه ها به شما کمک می کنند که فرایند بکاپ گیری از لپ تاپ مورد نظر خود را به راحتی و با کمترین دردسر انجام دهید. برنامه EaseUS Todo Backup Free، یکی از کاربردی ترین نرم افزارهایی است که در این زمینه می توانید از آن استفاده کنید.

File Backup هم برنامه مفید دیگری است که قابلیت های متنوعی را در اختیار شما قرار می دهد. System Backup یک نرم افزار ویژه است که امکان بکاپ گیری از سیستم عامل را بدون ایجاد وقفه در فرایند کاری ویندوز فراهم می کند. Disk/Partition Clone ،System Clone و Mail Backup هم جزو همین دسته از نرم افزارها هستند که مزایای خاص خود را دارند.