اشتراک گذاری

لپ تاپ و نوت بوک چه تفاوتی دارند؟

حتما هنگام خرید لپ تاپ یا  چک کردن فهرست محصولات جدید، کلمه نوت بوک را هم دیده اید. نوت بوک، نوعی لپ تاپ است که در برخی از ویژگی ها، با این محصول تفاوت دارد. تفاوت لپ تاپ با نوت بوک حتی در بحث تعمیرات هم مهم است و کارشناسان تعمیر لپ تاپ Asus و دیگر برندها، معتقدند که تفاوت هایی در عیب یابی و ترمیم این دو دستگاه وجود دارد. برای درک بهتر تفاوت لپ تاپ و نوت بوک، بهتر است که ویژگی های هریک از این دستگاه ها را با یکدیگر مقایسه کنیم. در این مقاله به مهم ترین تفاوت های لپ تاپ و نوت بوک از دیدگاه اندازه ، قدرت سخت افزاری ، میزان مصرف انرژی ، صفحه نمایش و مقایسه ی قیمت لپ تاپ و نوت بوک می پردازیم.

تفاوت لپ تاپ و نوت بوک

مهم ترین تفاوت لپ تاپ و نوت بوک

ابعاد و اندازه لپ تاپ و نوت بوک

می توان گفت که مهم ترین تفاوت ظاهری لپ تاپ و نوت بوک، اندازه این دستگاه هاست. نوت بوک ها معمولا در اندازه کوچک تر طراحی می شوند. نمایشگر این دستگاه ها هم در مقایسه با صفحه نمایش لپ تاپ، کوچک تر است. دقیقا به دلیل ابعاد کوچک تر، وزن نوت بوک ها هم به نسبت لپ تاپ ها پایین تر است. البته اگر سری به مراکز تعمیر لپ تاپ لنوو و سایر برندها بزنید، متوجه می شوید که در حال حاضر، لپ تاپ های بسیار سبکی هم تولید و عرضه می شوند؛ با این حال از نظر ابعاد و اندازه، نوت بوک ها بسیار کوچک تر هستند.

بیشتر بخوانید: آموزش ویروس کشی لپ تاپ سونی

قدرت سخت افزاری نوت بوک و لپ تاپ

دومین فرق لپ تاپ و نوت بوک که باید توجه ویژه به آن داشته باشید، قدرت سخت افزاری است. نوت بوکها معمولا فاقد CD/DVD-ROM  هستند. بنابراین نمی توانید در آنها از سی دی یا دی وی دی استفاده کنید. برای دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در دی وی دی به وسیله نوت بوک، نیاز به CD/DVD-ROM  های اکسترنال خواهید داشت. از نظر حرفه ای تر، بسیاری از کارشناسان حوزه تعمیر لپ تاپ اچ پی، معتقدند که نوت بوک ها ضعیف تر از لپ تاپ ها هستند. درواقع به دلیل ابعاد کوچک تر، نمی توان از سخت افزار ویژه و متمایز در نوت بوک استفاده کرد. این در حالی است که لپ تاپ ها گاها به قطعات سخت افزاری مجهز هستند که جزو پر قدرت ترین ها در جهان محسوب می شوند.

مصرف انرژی لپ تاپ و نوت بوک

مختصر و مفید باید بگوییم که میزان مصرف انرژی در لپ تاپ ها معمولا بیشتر از نوت بوک هاست. این یکی از موارد فرق لپ تاپ و نوت بوک است و علت آن نیز به طراحی نوت بوک ارتباط دارد. می توان گفت به دلیل سخت افزار نه چندان قدرتمندی که در نوت بوک ها استفاده شده است، این دستگاه ها می توانند به طور متوسط بین 5 تا 7 ساعت کار کنند. البته نباید این را فراموش کرد که برخی از لپ تاپ های جدید، قابلیت نگهداری شارژ حتی تا یک روز کامل را نیز دارند.

مقایسه صفحه نمایش لپ تاپ و نوت بوک

 صفحه نمایش نوت بوک و لپ تاپ هم تفاوت هایی دارند. معمولا صفحه نمایش نت بوک 12 تا 14 اینچ و صفحه نمایش لپ تاپ 14تا17 اینچ است. از همین مسئله می توان متوجه یکی از تفاوت های نوت بوک و لپ تاپ شد؛ ضمن این که قدرت گرافیکی لپ تاپ ها به مراتب بیشتر است.

بیشتر بخوانید: نقد و بررسی لپ تاپ وایو مدل Z سال 2021

قیمت نوت بوک و لپ تاپ

با توجه به فرق های لپ تاپ و نوت بوک، می توان حدس زد که قیمت کدام یک بیشتر است. لپ تاپ ها به دلیل بهره مندی از سخت افزار قوی تر و اندازه بزرگ تر، معمولا گران تر از نوت بوک ها قیمت گذاری شده و به فروش می رسند. پیشنهاد ما این است که اگر دنبال یک سیستم جمع و جور با قیمت مناسب و توان کاری متوسط هستید، نوت بوک را انتخاب کنید.